Petr Gandalovič nakrmil a napojil lidí víc, balit fidlátka si tak bude nejspíš právě Aleš Řebíček.

Petr Gandalovič nakrmil a napojil lidí víc, balit fidlátka si tak bude nejspíš právě Aleš Řebíček.

Rozdals málo piv a párků? Ve vládě nemáš co dělat!

  • 12
Střet idejí? Programové vize? Schopnost přesvědčovat voliče? Nenechte se vysmát! Kus žvance – pár piv, pořádný oběd, případně pár korun na ruku. I tak vznikají základy toho, co se odehrává na politické scéně a co jsme nuceni sledovat dennodenně ve zprávách.

Nevěříte? Pak jste asi neslyšeli o tom, kdo a jak minulý týden rozhodl klíčový souboj o místo ve vládě Mirka Topolánka. Odejde snad ministr zemědělství Petr Gandalovič, nebo ministr dopravy Aleš Řebíček. Shodou okolností oba ze severu Čech.

Nešlo o to, kdo je schopnější a kdo méně, kdo vládě pomáhá a kdo spíše škodí. To ani náhodou! Tady rozhodlo to, kdo rozdá víc piv a párků. No, a jelikož Gandalovič nakrmil a napojil lidí víc, stal se na rozdíl od Řebíčka místopředsedou ODS a jako takový bude mít právo zůstat v týmu premiéra Topolánka.

Balit fidlátka si nejspíš bude Řebíček. Má, co chtěl. Piv rozdal málo a párky mu taky zbyly, tak co by hledal ve vládě. Ale vážně: spíš než legrace je to smutný obrázek o nadále upadající úrovni politické kultury.

Jsme nechtěnými svědky trapného handlování s místy na politickém výsluní a ještě ke všemu po nás politici – tedy konkrétně Petr Gandalovič – chtějí, abychom to považovali za normální: "Rozhodně odmítám, že jsou to nějaké nelegitimní nástupy."

Co se tedy stalo? Minulý týden před takzvaným oblastním sněmem ODS v Teplicích, který měl vybrat, koho navrhne stranickému kongresu jako kandidáta na místopředsedu strany, vstoupilo do místní organizace ODS v Dubí během jediného dne 379 nováčků. - čtěte ODS v Dubí nabrala před kongresem stovky členů, kořalku měli zdarma

Schůze se konala v restauraci U Pramene a ti, kteří se přišli zapsat jako noví členové ODS a kteří hostinskému řekli správné heslo, dostali pivo a oběd zdarma. "Vypadali, jako by je někdo před chvíli stáhl ze stavby," řekl provozovatel restaurace. Dělníci přijeli podpořit Gandaloviče.

Jeho soupeř Řebíček zase sbíral body na jiném místě severních Čech, v Proboštově. Tam do minulého týdne bylo deset členů ODS, pak jich ze dne na den přibylo, ale "jen" na 152.

Samozřejmě že nejde o to, že by u Gandalovičů lépe vařili. To jen místní podnikatelé, kteří v politice "pasou" své koně, poměřovali síly, kdo je schopnější.

To je na celém případu nejděsivější: o tom, kdo bude vládnout, nerozhodují jen voliči, v tomto případě skuteční členové ODS, ale šikovnost lobbistů a peníze firem v pozadí.

Vzhledem k tomu, že mrtvé duše nejsou čerstvým vynálezem severočeské ODS (v minulosti se často objevovaly hlavně v souvislosti se sociální demokracií), nedá se vyloučit, že politici budou chtít systém ještě "zdokonalovat". Možná začnou vykupovat přímo hlasy voličů. Před volbami třeba obejdou občany a za drobnou odměnu od nich odkoupí ty "špatné" volební lístky a nechají jim jen ten jeden – správný, který pak voliči hodí do urny.

Jak víme z krajských voleb, někteří lidé by na to mohli i přistoupit. Letos stačilo nabízet 30 korun – za poplatek u doktora.

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Adam Vojtěch, Jarmila Rážová, Jan Hamáček, Andrej Babiš, Alena Schillerová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar, Tomáš Šebek