Počet dospělých s rovnátky roste, zaplatí za ně i desítky tisíc

  8:05aktualizováno  8:05
Lidí, kteří se rozhodnou nechat si srovnat zuby až v dospělosti, podle ortodontistů výrazně přibývá. Podle průzkumu MF DNES v krajích zaplatí lidé za rovnátka až několik desítek tisíc. Přitom k poměru svých příjmů je to podstatně méně, než třeba v západní Evropě.

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Před zhruba deseti lety jsme měli v ordinacích téměř výhradně děti, dnes ve větších městech tvoří dospělí třetinu pacientů, v ordinacích, které se zaměřují na estetiku, až polovinu,“ říká předsedkyně České ortodontické společnosti Jitka Šrámková.

Mít rovnátka i v dospělém věku je dnes móda, pro kterou se rozhodují i mnohé známé osobnosti. Rovnátka před časem nosil například premiér Bohuslav Sobotka, herec Tom Cruise, anglický princ Harry nebo herečka a modelka Cindy Crawfordová.

Pacienti přitom chtějí mít zuby narovnané rychle a neviditelně. Průzkum regionálních zpravodajů ve všech krajích České republiky ukazuje, že za moderní typy estetických rovnátek zaplatí člověk běžně desítky tisíc korun, v některých případech až 150 tisíc korun. Jde například o takzvaná lingvální rovnátka, která mají zámečky zevnitř zubů, takže nejsou vidět. Podobné částky zaplatí i za moderní „neviditelné“ aparáty vyrobené z průhledných materiálů.

Tisíce za kovový úsměv

Desítky tisíc korun musí ale vynaložit i pacienti, kteří nosí klasická kovová rovnátka – takzvané fixní aparáty. Pojišťovny totiž v drtivé většině případů hradí jen část nákladů.

„K nejběžnějším problémům dnes patří stěsnání zubů, především v přední části. Další častou vadou je předkus nebo obrácený skus,“ říká místopředseda České ortodontické společnosti Jiří Petr.

Ve většině ordinací však zatím stále převažují děti. Ve vyjmenovaných případech přitom rodiče platí polovinu z ceny rovnátek, což znamená většinou výdaj od pěti tisíc korun výš.

„Před půl rokem jsem zaplatila za rovnátka dceři téměř osm tisíc korun. Jde přitom o obyčejná, klasická rovnátka,“ říká Eva Špičková z Mladé Boleslavi. Její dcera má výrazně stěsnané dolní zuby, které se jí překrývají a špatně se tak čistí.

„V žádné jiné oblasti medicíny nedoplácíme tolik jako u zubaře nebo v ortodoncii,“ nechápe Eva.

Avšak podle ortodontistů nejsou křivé zuby nemoc. Jde většinou o estetický problém, na který pojišťovny logicky nepřiplácejí. „Zdravotní péče se platí na základě určité solidárnosti. A není důvod, proč by se na rovné zuby měli člověku skládat sousedi a celá republika,“ říká ortodontista Jiří Petr.

Ve srovnání levné Česko

Češi si přitom za pěkné zuby platí v poměru ke svým příjmům podstatně méně než lidé v západní Evropě nebo třeba ve Spojených státech. „Americký profesor Brown kdysi na návštěvě Česka říkal, že u nich se rodina musí rozhodnout, zda si koupí nové auto, nebo dětem rovnátka,“ říká ortodontistka Ivana Hechtová z Plzně.

Při výběru rovnátek přitom není nejdůležitější materiál, ale to, jak zkušený lékař aparát nasazuje a jaký zvolí celý léčebný plán. Doktorka Hechtová si vzpomíná na ukrajinského pacienta ve své ordinaci, který měl na zubech velmi drahé porcelánové zámečky, a přitom mu rovnátka vůbec neseděla, protože mu je nasazoval evidentně neprofesionální ortodontista.

Pacienti, kteří preferují estetická rovnátka, jsou ochotni si dnes připlatit až 150 tisíc korun za léčbu. Tolik stojí například v některých ortodontických ordinacích takzvaná lingvální rovnátka, která mají zámečky zevnitř zubů. Aparát tak není vidět, ale na druhou stranu jazyk v ústech nemá moc místa a rovnátka mohou zhoršovat výslovnost. Novým hitem „neviditelných“ aparátů jsou fóliová rovnátka, která jsou zcela průhledná. Jsou vyrobena z tenkých fólií, které si člověk může snadno sundat a zuby vyčistit. Tyto typy nadstandardních estetických rovnátek si člověk platí ze svého.

Estetika jako léčba dětí

Pojišťovny hradí plnou cenu jen ve výjimečných případech, kdy má pacient například rozštěp patra, rtu, čelisti nebo jiné vrozené celkové vady.

„Takových případů pacientů v ortodontických ordinacích je minimum, v drtivé většině ostatních případů se za rovnátka doplácí,“ potvrzuje ředitel Svazu zdravotních pojišťoven ČR Martin Balada.

Předsedkyně České ortodontické společnosti Eva Šrámková ale upozorňuje, že pojišťovny dnes paradoxně přispívají na rovnátka stejné peníze dospělému i dítěti. „U fixních aparátů pojišťovna nerozlišuje, jestli jde o estetickou vadu dospělého, nebo těžkou fyzickou vadu dítěte,“ říká lékařka Šrámková, která současnou praxi považuje za neetickou.

Upozorňuje také na to, že pacientům s nejtěžšími vadami, jako jsou rozštěpy patra, pojišťovna paradoxně hradí zastaralý typ rovnátek. Na léčbu, která je moderní a účinná, si pacienti stejně doplácejí tisíce korun. Jenže pojišťovny se hájí, že postupují podle platného zákona o zdravotním pojištění. Se změnou by tak museli přijít jedině politici.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Sinic stále přibývá. Zatím je ale na většině místech koupání bezpečné

Sinice na přehradě Skalka na Ohři

Navzdory zvýšení výskytu zdraví nebezpečných sinic v uplynulém týdnu nabízí mnoho přírodních koupališť stále vodu...

Pošťáci se zapotí, i když není vedro. Kromě Vánoc mají v létě nejvíc práce

ilustrační snímek

Léto je pro pošťáky jedno z nejnáročnějších období nejen kvůli horku, ale i proto, že právě o prázdninách mají výrazně...

Nejen Jourová. Vláda musí do eurokomise najít dva kandidáty, rozhodne v srpnu

Premiér Andrej Babiš a eurokomisařka Věra Jourová se zúčastnili v Černínském...

Českou vládu nejspíš čeká úkol najít dva vhodné kandidáty do nové Evropské komise, z nichž by si nová šéfka Evropské...

Najdete na iDNES.cz