Romský aktivista podpořil billboardy boj primátorky Řápkové s neplatiči

  16:06aktualizováno  17:52
Romský aktivista František Kolář se postavil za primátorku Chomutova Ivanu Řápkovou. Její boj proti neplatičům podpořil billboardovou kampaní. "Exekuce dávek plně schvaluji, kdo má dluhy, musí je přeci uhradit," řekl s tím, že nikdo nesmí zneužívat sociální systém. Občanské sdružení, které vede, přitom dluží 175 tisíc a přišlo o dotace.

Předseda OS Sbližování František Kolář podpořil billboardovou kampaní chomutovskou primátorku Řápkovou. (7. září 2009) | foto: OS Sbližování

"Jsem Rom a s Romy pracuji celý svůj život. Vím velmi dobře, co Romům pomůže, a proto se zcela ztotožňuji s tím, co dělá paní Řápková. Poslední kapkou pro mne bylo rozhodnutí soudu, že exekuce dlužníků byly nezákonné," uvedl předseda občanského sdružení Sbližování.

Romům podle Koláře škodí ministr pro menšiny Michael Kocáb. Z řešení problémů Romů se prý stal dobrý byznys. "Na ministra Kocába jsou napojeny různé neziskové organizace, které z dotací pěkně žijí, ale pro Romy nedělají vůbec nic," vysvětlil Kolář s tím, že Kocáb Romům škodí hlavně svými výroky.

"Snažím se tady Romy přesvědčovat, aby pracovali. Co ale zmohu, když pak vystoupí v televizi Kocáb a začne mluvit o pozitivní diskriminaci? Romové se na práci opět vykašlou," vysvětlil.

Dávky jsou vysoké, Romům je takhle dobře

Řešení podle něj spočívá v důsledném trvání na dodržování zákonů, jak se o to snaží právě Řápková. "Sociální dávky se musí tvrdě kontrolovat a dluhy okamžitě vymáhat, žádné ústupky ani výjimky. Zákony se musí nastavit tak, aby nemohlo docházet ke zneužívání sociálního systému, jako je tomu teď. Exekuce dávek plně schvaluji, kdo má dluhy, musí je přeci uhradit."

Vysoké sociální dávky a státní příspěvky podle něj Romy nemotivují k práci. "Někteří dokonce tvrdí, že je pro ně pracovat ponižující, z dávek se jim žije dobře," doplnil Kolář.

Aktivista by Romům dávky zabavoval například za to, že neposílají děti do školy. "Dokud nedonutíme rodiče, aby posílali děti do školy, nikdy se stav nezlepší," uvedl Kolář. S nevzdělaností přímo souvisí nezaměstnanost, která je u Romů osmdesát, v některých místech až devadesát procent.

Sdružení dluží na pojištění

Kolář neuvedl, kde vzal peníze na vytvoření billboardů. Královéhradecké občanské sdružení Sbližování dluží státu na sociálním a zdravotním pojištění 175 tisíc, a nedostalo proto dotace od kraje. České televizi Kolář na konci srpna řekl, že provoz sdružení financuje ze svého.

Podle krajského radního Miroslava Uchytila sdružení o dotace zažádat mohlo, ale neučinilo tak. "Chtěl jsem se přihlásit, ale bylo mi sděleno, že to ani nemám zkoušet, jelikož jsem dlužník státu," namítl Kolář v reportáži ČT.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Znásilnění šestnáctileté, z nějž je obviněný cizinec, míří k žalobci

Muž původem z Afriky obviněný ze znásilnění a majetkové trestné činnosti na...

Vyšetřování červnového znásilnění šestnáctileté dívky na Litoměřicku, z něhož je obviněný cizinec v minulosti neúspěšně...

Léto ještě nekončí, o víkendu se do Česka vrátí tropické třicítky

Teploty šplhají v Karlovarském kraji ke třiceti stupňům.

Česko si v závěru prázdnin užije ještě tropických teplot. Podle předpovědi bude o víkendu až 32 stupňů Celsia,...

Kauza Perun míří do právní bitvy. Česká armáda vozidla nedostane

vozidlo Perun 4x4

Výrobce bojového vozidla Perun pro speciální síly trvá na tom, že vozidlo plní podmínky české armády. Ministerstvo...

Najdete na iDNES.cz