Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 17. ledna 2022 Drahoslav

Romové umí stále méně romsky. Můžou za to obavy rodičů i tlak komunismu

  0:29
Romové v Česku postupně ztrácejí znalost jazyka svých předků. Romštinu neovládají zejména děti. Jejich rodiče totiž často mají strach z problémů ve škole, a tak na své potomky mluví raději česky. Díky internetu se však v romštině o trochu více než dřív čte a píše.

"Už to není takové jako dřív. Romsky se nemluví tak, jak se mluvilo," říká Marta Podrazká, sociální pracovnice v obecně prospěšné společnosti Kocero z Českého Krumlova. Ani její děti neumí z romštiny víc než jen pár slov. "Když jsem byla malá já, tak se naši doma před námi bavili česky. Plynule cigánsky jsem se naučila až později," dodává sedmatřicetiletá Romka.

Právě děti mají s romštinou největší problémy. Nejpřesnější čísla přinesl šest let starý výzkum Semináře romistiky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy provedený na necelé tisícovce žáků základních škol. Z něj vyplynulo, že jazyk ovládá dobře jen 30 procent dětí. Zhruba stejný počet neumí romštinu téměř vůbec.

Indoárijský jazyk s osmi pády se dostal i na Wikipedii

Romština patří mezi indoárijské jazyky. Narozdíl od češtiny má 8 pádů a 2 rody (chybí ten střední). Neexistuje celosvětově jednotný spisovný jazyk. Romové na našem území do 2. světové války mluvili českým dialektem. Ten však zanikl poté, co nacisté většinu jeho mluvčích zavraždili v koncentračních táborech. Nyní zhruba tři čtvrtiny Romů v Česku, kteří ovládají svůj jazyk, hovoří slovenským, zbytek maďarským nebo olašským dialektem.

Romština pronikla i na Wikipedii. Zatím ale spíše jen v symbolické podobě. V romském jazyce je v encyklopedii v současnosti 545 článků, což je podobné množství jako u čerokézštiny nebo staroslověnštiny. Pro srovnání: na české Wikipedii je přibližně 288 tisíc článků.

Dospělí Romové zatím používají svůj jazyk častěji. Spoluautor zmíněného výzkumu Pavel Kubaník odhaduje, že romštinu na aktivní úrovni umí minimálně 60 procent Romů nad 40 let. "Ti ještě vyrůstali v prostředí, kde se romština užívala mnohem živěji než dnes. Výsledky ale naznačují, že v budoucnu bude mluvčích romštiny ubývat," řekl iDNES.cz romista.

Podle něj se s podobným vývojem potýkají v Česku všechny jazyky menšin. V případě romštiny se na tom navíc výrazně podepsal asimilační tlak komunistického režimu. "Jeho představitelé považovali Romy za skupinu, kterou její specifika včetně jazyka brzdí v začlenění se do společnosti," uvádí šéfredaktor časopisu Romano džaniben.

Romové přijíždějící po 2. světové válce ze Slovenska chtěli pro své děti lepší budoucnost a dali na rady učitelů či sociálních pracovníků, že jejich potomci především potřebují umět česky. Obava, že užívání romštiny děti ve škole poškodí, podle Kubaníka přetrvává u mnoha lidí i dnes.

Část Romů mluví česky s prvky romštiny

Značná část Romů, především v sociálně vyloučených lokalitách, navíc mluví zvláštním jazykovým koktejlem, odborníky nazývaným jako romský etnolekt češtiny. Sice hovoří česky, ale řadu slov a dalších jazykových ingrediencí si přenáší z romštiny. Například dávají přízvuk na předposlední slabiku, nebo zkracují dlouhé samohlásky. A jelikož většina Romů v Česku pochází ze Slovenska, objevuje se v jejich řeči i vliv slovenštiny.

Romština podle sčítání lidu 2011

V posledním sčítání lidu v roce 2011 romštinu jako mateřský jazyk uvedlo v Česku celkem 41 087 lidí. Z toho jako jedinou volbu ji zvolilo 4 919 osob, v kombinaci s češtinou 33 351 a společně se slovenštinou 2 100 lidí.

Tyto údaje ale zřejmě neodrážejí skutečnou situaci. K romské národnosti se totiž při sčítání přihlásilo jen 5 135 lidí (s těmi, kteří uvedli romskou národnost v kombinaci s českou či slovenskou dohromady zhruba 13 tisíc). Počet Romů se přitom odhaduje na 200 tisíc.

Podle Kubaníka to však není nutné vnímat jako neblahý trend, ale spíše přirozený vývoj. Romista navíc upozorňuje, že znalost češtiny se v každé další generaci Romů postupně zlepšuje. "Je navíc klidně možné, že Romové sami budou chtít mluvit "svou češtinou" a tuto verzi si budou automaticky předávat, podobně jako mnozí Češi a Moravané záměrně nemluví jen obecnou češtinou, ale také svým nářečím. Příkladem ze světa může být black english v USA," uvedl.

Zmiňované potíže s jazykem nemají olašští Romové, kteří tvoří 5 až 10 procent ze zhruba dvousettisícové romské komunity v Česku. Ti jsou oproti ostatním Romům uzavřenější, méně podlehli asimilaci a zachovali si vlastní zvyky a zákony. "Pro ně je romština stále hlavním jazykem vnitroskupinové komunikace a tedy jazykem, kterým jsou obklopeny a vychovávány i malé děti," vysvětluje Kubaník.

Romové píšou romsky na Facebooku i v esemeskách

Navzdory poklesu znalostí zůstává romština pro mnohé Romy součástí jejich identity a výrazem sounáležitosti. Někdy plní také funkci "tajného jazyka", kdy se používá, aby gádžové nerozuměli, o čem je řeč.

Na řadě míst v Česku se navíc snaží se současným stavem něco dělat. Například zmíněná českokrumlovská nezisková organizace na svém webu provozuje česko-romský slovník. V Opavě zase plánovali v komunitním centru zavést pro malé Romy doučování romštiny. "Zatím se to nepodařilo uskutečnit. Je to ale potřeba, protože je to jejich mateřský jazyk, který zapomínají. Kořeny je nutné udržovat," řekl iDNES.cz předseda místní obecně prospěšné společnosti Dživipen Marek Lévay.

Narozdíl od minulosti také Romové díky internetu a mobilům o něco více ve svém jazyce čtou a píšou. "Romština vždycky byla čistě jazykem mluvené komunikace. Nyní se ale například na Facebooku snaží psát romsky," uvádí Lukáš Houdek z nakladatelství romské literatury Kher. To zdarma vydává e-knihy, zejména beletrii vycházející z tradiční ústní lidové slovesnosti. Průměrně si podle Houdka jeden titul stáhne 1 500 lidí.

Romština je volitelným předmětem jen na třech školách

Romové jako jedna ze čtrnácti oficiálních národnostních menšin v Česku také mají právo na vzdělávání ve svém jazyce. Podle ministerstva školství ale pro to v žádné škole nebyly splněny podmínky. Výuka v cizím jazyce může probíhat v obcích, kde se k dané menšině hlásí alespoň 10 procent obyvatel. V konkrétní třídě mateřské školy pak musí být nejméně 8 dětí z příslušné minority, ve třídě základní školy alespoň 10 a na střední nejméně 12 žáků.

V posledních letech také existuje - před časem značně diskutovaná - možnost výuky romštiny jako volitelného předmětu (více čtěte zde). Pro jeho zřízení je sice potřeba jen sedm žáků, přesto se v celém Česku k 30. září 2013 romština učila pouze na třech školách. A to na středních odborných školách zejména v oborech sociální péče a sociální činnost, řekla iDNES.cz Jana Holíková z tiskového odboru ministerstva.

Výuku romštiny na základních školách nyní zkouší testovat brněnské Muzeum romské kultury, které do loňského roku také pořádalo jazykové kurzy (větší zájem o ně ale byl mezi Neromy). Po pauze zaviněné výpadkem peněz od státu v nich chce podle ředitelky Jany Polákové od podzimu opět pokračovat.

Romština zněla loni na podzim netradičně i z úst jednoho z kandidátů do Sněmovny. S dvojjazyčnou kampaní objížděl za zelené Plzeňský kraj herec a aktivista David Tišer. "Reakce byly dobré. Když lidé slyšeli romštinu, tak byli mnohem přívětivější," říká rodilý mluvčí romského jazyka, který se češtinu naučil až ve škole. Také dnes se s rodinou a přáteli baví hlavně romsky, byť někteří prý umí už jen pár slov. "To můj pes slyší jen na romštinu. Povelům v češtině nerozumí."

Autor:
  • Nejčtenější

Vyžeňte Orbána, vyzvala Maďary šéfka české Sněmovny. Klaus žádá její konec

Češi svého Babiše už vyhnali. Pevně doufám, že se to povede i Maďarům. V sobotu to uvedla předsedkyně Poslanecké...

Noční maratón jednání o důvěře vládě protáhl Okamura. Rozhodne se až večer

Poslanci strávili kvůli hlasování o důvěře nové vládě Petra Fialy ve Sněmovně celou noc, přesto se k výsledku...

Horor v Brazílii. Nad jezerem s čluny se utrhl kus skály, zemřelo 10 lidí

Deset obětí a 32 zranění si vyžádalo neštěstí u jezera Lago de Furnas na jihu Brazílie. V sobotu se tam ulomil obrovský...

Bakterie, která zabila šéfa europarlamentu, žije v potrubí. V Česku jí přibývá

Premium Bakterie legionella, která se stala osudnou předsedovi Evropského parlamentu Davidu Sassolimu, se v posledních letech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krvavá 90. léta: Manželku Ivana Jonáka zavraždili až na druhý pokus

Seriál Devadesátky, který vysílá Česká televize, oživil vzpomínky na krvavé zločiny 90. let – mezi nimi i nájemnou...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Případ Farského je podvod, řekl Zeman. Prezidentův stav se zlepšuje

Podvod na voličích to nesporně je a je to hloupý podvod, hodnotí prezident Miloš Zeman případ poslance STAN Jana...

Znovu startuje testování ve firmách, dva testy týdně platí i pro očkované

Všichni zaměstnanci včetně živnostníků a jednatelů firem se musejí od pondělka dvakrát týdně testovat antigenními...

Po rezignaci ministra kultury Baxy se stal primátorem Plzně Pavel Šindelář

Ministr kultury Martin Baxa z ODS dnes rezignoval na funkci primátora Plzně a zastupitelé do čela města zvolili jeho...

KOMENTÁŘ: K čemu jsou na světě ženy

Premium Odpověď na tuto základní otázku všehomíra bychom po všech těch staletích měli mít promyšlenou. A přece se zdá, že...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Lela má poměr s jiným. Hrál si na kamaráda, spal s mou ženou, říká Vémola

Karlos Vémola (36) se v emotivním nočním živém vysílání na sociálních sítích svěřil s tím, že opět řeší problémy ve...

Ženy před objektivem: Když činžák ukrývá milovnici BDSM

Je to jako nahlédnout do života neobyčejné obyvatelky obyčejného domu. Fotoset slovenské modelky Patrície naznačuje, že...

Chybné ceny Lega vyvolaly vlnu nákupů. E-shop objednávky stornoval

První lednový víkend byl plný slev napříč všemi kategoriemi. Ovšem pro milovníky Lega se stal infarktovým momentem. Na...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...