Romové nechtějí jít debatovat do ČT o Zemanovi, bojí se provokací

  14:20aktualizováno  14:20
V posledních dnech museli Romové čelit řadě urážlivých výroků ze strany prezidenta Miloše Zemana o tom, že nepracují a nemají vlastní identitu. Uvést je na pravou míru mohli příští týden v pořadu České televize Máte slovo. Organizace ROMEA přesto pozvání odmítla a vyzvala k bojkotu pořadu i všechny Romy.

Moderátorka pořadu Máte slovo Michaela Jílková | foto: Česká televize / Pavla Černá

ROMEA nechce mít s pořadem Máte slovo nic společného. Podle vedení organizace ani nepatří na veřejnoprávní obrazovky, protože jde spíš o divadlo. 

„Tento pořad diskuzi bulvarizuje a ve výsledku neumožňuje – v jeho pojetí se scvrkává na snahu přítomných zdatněji přehádat, překřičet, ponížit protistranu,“ napsala v oficiálním prohlášení ROMEA. Organizace, jejímž cílem má přitom být přispět k rehabilitaci romství a romské menšiny.

Máte slovo se chce příští týden věnovat výrokům české hlavy státu. Miloš Zeman v minulých dnech prohlásil, že 90 % Romů nepracuje a navíc se ani nehlásí ke své národnosti.

„Já si vážím všech Romů, kteří pracují. Bohužel jich je jen těch deset procent. Jedenáct tisíc je těch, kdo se při sčítání lidu přihlásili k romské národnosti. Tak si položte jinou otázku: co je to za národnost, která se ani nedokáže přihlásit k vlastní národnosti a místo toho se hlásí jako Slovák, Čech, Maďar...,“ řekl Zeman během komunálních voleb (více si přečtěte zde).

Na námitku redaktora, že to je dáno historickou zkušeností a obavou z nacistické minulosti, Zeman opáčil: „Ale to už je strašně dávno. A pokud jde o komunistickou, tak na rozdíl od jiných Romové za komunismu zase tak moc netrpěli.“

Sociální sítě zaplavily stovky fotek pracujících Romů

Jako odpověď na prezidentská slova se začali Romové v práci fotit. Příspěvky se objevily hlavně na Facebooku. Ani tak ale organizace ROMEA do pořadu jít nechce. Podle jejího ředitele Zdeňka Ryšavého se bojí, že se celá diskuze strhne v hádku. 

Romů se dotkly Zemanovy výroky, zveřejňují fotky z práce

„Takhle závažné téma, které může ve společnosti vyvolat napětí, nemá smysl řešit v pořadu typu Máte slovo, kde to není o diskuzi, ale o překřikování. V pořadu jsou na stejnou úroveň stavěné názory, které jsou naprosto zcestné a vymyšlené, společně s názory odborníků. Je to ukřičený pořad o hádkách, o tom, aby se dva fankluby popraly mezi sebou. Není tady prostor pro seriózní diskuzi o takhle vážném tématu,“ vysvětlil redakci iDNES.cz Ryšavý.

Na vážkách je také komunitní pracovník a romský aktivista Robin Stria, který pozvání do pořadu přijal. „Řešíme to ještě s romskou komunitou, jsme v kontaktu i s vedením pořadu. Zatím ale ještě rozhodnutý nejsem,“ potvrdil redakci iDNES.cz Robin Stria. Nejvíce se bojí že, se celé téma zvrhne. 

Uráží a ještě kecá. Politici se distancují od Zemanových výroků o Romech

„Primárně se mají v pořadu řešit výroky prezidenta Miloše Zemana o tom, že devadesát procent Romů nepracuje. Vzhledem ke složení diskutujících ale máme strach, že z toho bude nenávistný tyjátr o tom, jak Romové zneužívají sociální dávky,“ dodal Stria.

Jako další by se pořadu měli účastnit také prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček nebo poslanec za ČSSD Jaroslav Foldyna. „Pan Ovčáček je čistý populista, který bude říkat to samé co pan prezident, bude stejně provokovat. Pan Foldyna je zase známý svými protiromskými výroky, vazbami na Rusko a lidé jako pan Foldyna jsou ti, kteří svým chováním potápí sociální demokracii. To jsou přesně lidé, kteří by neměli diskutovat - populisté a rasisté, nikoli odborníci,“ vysvětluje ředitel organizace ROMEA Ryšavý.

Ovčáček se ohání Masarykem

„První československý prezident T.G. Masaryk řekl, že demokracie je diskuse. Zmíněná organizace evidentně tuto tezi nectí. Sama si tím vystavila účet. Pokud jde o pana prezidenta, pouze otevřeně a bez falešné politické korektnosti popsal stávající situaci,“ napsal iDNES.cz Ovčáček a potvrdil, že jeho účast samozřejmě platí, protože ctí Masarykovo heslo.

Vedení pořadu Máte slovo o účast organice ROMEA stálo. Podle dramaturga České televize Stanislava Brunclíka patří k váženým organizacím a chtěli dát jejím zástupcům ve vysílání prostor k tomu, aby mohli „vhodně reprezentovat názory, které jsou relevantní a společensky důležité.“ Neúčast organizace ROMEA ovšem podle něj vyváženost pořadu neovlivní.

„Pořad Máte slovo je nastaven tak, aby v něm vždy byly zastoupeny obě strany. Právě transparentnost a vyváženost pořadu je dlouhodobě oceňována v nezávislých agenturních průzkumech,“ uvedl pro iDNES.cz Brunclík. O tom, jestli je pořad „ukřičený“, nechtěl polemizovat.

„Nemohu a nechci nikomu brát právo na názor. Stejně tak mohu jen těžko předjímat, zda se diskuse někam „zvrhne“ nebo ne. Troufám si však říct, že moderátorka pořadu Michaela Jílková je dostatečnou zárukou, aby se uvedené obavy organizací ROMEA nenaplnily,“ doplnil Brunclík.

Prezident Miloš Zeman se po volbách vyjádřil k Romům:

Kromě Jiřího Ovčáčka, Jaroslava Foldyny a Robina Stria do pořadu již prý přijala pozvání také Olga Richterová, poslankyně Pirátské strany.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Česko bude pomáhat v řešení migrace, řekl Petříček. Kvóty však odmítá

Kandidát ČSSD na ministra zahraničí Tomáš Petříček v diskusním pořadu Rozstřel...

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka z ČSSD se Česko chce podílet na společném evropském řešení migrace. Uvedl, že...

Ostravský obvod sleduje kouř z huti kamerou, chce dokázat úniky škodlivin

Ostrava - Černé srdce republiky - Ostrava. V sousedství huti Mittal

Komíny ostravské huti ArcelorMittal jsou pod dohledem kamery obvodu Radvanice a Bartovice. Po dobu půl roku pořídí...

Zřizování škol je třeba regulovat, říká ústavní soud. Návrh senátorů zamítl

Ilustrační snímek

Ústavní soud ve středu zamítl návrh skupiny osmnácti pravicových senátorů na zrušení části školského zákona. Je to...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz