Romové nechtějí jít debatovat do ČT o Zemanovi, bojí se provokací

  14:20aktualizováno  14:20
V posledních dnech museli Romové čelit řadě urážlivých výroků ze strany prezidenta Miloše Zemana o tom, že nepracují a nemají vlastní identitu. Uvést je na pravou míru mohli příští týden v pořadu České televize Máte slovo. Organizace ROMEA přesto pozvání odmítla a vyzvala k bojkotu pořadu i všechny Romy.

Moderátorka pořadu Máte slovo Michaela Jílková | foto: Česká televize / Pavla Černá

ROMEA nechce mít s pořadem Máte slovo nic společného. Podle vedení organizace ani nepatří na veřejnoprávní obrazovky, protože jde spíš o divadlo. 

„Tento pořad diskuzi bulvarizuje a ve výsledku neumožňuje – v jeho pojetí se scvrkává na snahu přítomných zdatněji přehádat, překřičet, ponížit protistranu,“ napsala v oficiálním prohlášení ROMEA. Organizace, jejímž cílem má přitom být přispět k rehabilitaci romství a romské menšiny.

Máte slovo se chce příští týden věnovat výrokům české hlavy státu. Miloš Zeman v minulých dnech prohlásil, že 90 % Romů nepracuje a navíc se ani nehlásí ke své národnosti.

„Já si vážím všech Romů, kteří pracují. Bohužel jich je jen těch deset procent. Jedenáct tisíc je těch, kdo se při sčítání lidu přihlásili k romské národnosti. Tak si položte jinou otázku: co je to za národnost, která se ani nedokáže přihlásit k vlastní národnosti a místo toho se hlásí jako Slovák, Čech, Maďar...,“ řekl Zeman během komunálních voleb (více si přečtěte zde).

Na námitku redaktora, že to je dáno historickou zkušeností a obavou z nacistické minulosti, Zeman opáčil: „Ale to už je strašně dávno. A pokud jde o komunistickou, tak na rozdíl od jiných Romové za komunismu zase tak moc netrpěli.“

Sociální sítě zaplavily stovky fotek pracujících Romů

Jako odpověď na prezidentská slova se začali Romové v práci fotit. Příspěvky se objevily hlavně na Facebooku. Ani tak ale organizace ROMEA do pořadu jít nechce. Podle jejího ředitele Zdeňka Ryšavého se bojí, že se celá diskuze strhne v hádku. 

Romů se dotkly Zemanovy výroky, zveřejňují fotky z práce

„Takhle závažné téma, které může ve společnosti vyvolat napětí, nemá smysl řešit v pořadu typu Máte slovo, kde to není o diskuzi, ale o překřikování. V pořadu jsou na stejnou úroveň stavěné názory, které jsou naprosto zcestné a vymyšlené, společně s názory odborníků. Je to ukřičený pořad o hádkách, o tom, aby se dva fankluby popraly mezi sebou. Není tady prostor pro seriózní diskuzi o takhle vážném tématu,“ vysvětlil redakci iDNES.cz Ryšavý.

Na vážkách je také komunitní pracovník a romský aktivista Robin Stria, který pozvání do pořadu přijal. „Řešíme to ještě s romskou komunitou, jsme v kontaktu i s vedením pořadu. Zatím ale ještě rozhodnutý nejsem,“ potvrdil redakci iDNES.cz Robin Stria. Nejvíce se bojí že, se celé téma zvrhne. 

Uráží a ještě kecá. Politici se distancují od Zemanových výroků o Romech

„Primárně se mají v pořadu řešit výroky prezidenta Miloše Zemana o tom, že devadesát procent Romů nepracuje. Vzhledem ke složení diskutujících ale máme strach, že z toho bude nenávistný tyjátr o tom, jak Romové zneužívají sociální dávky,“ dodal Stria.

Jako další by se pořadu měli účastnit také prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček nebo poslanec za ČSSD Jaroslav Foldyna. „Pan Ovčáček je čistý populista, který bude říkat to samé co pan prezident, bude stejně provokovat. Pan Foldyna je zase známý svými protiromskými výroky, vazbami na Rusko a lidé jako pan Foldyna jsou ti, kteří svým chováním potápí sociální demokracii. To jsou přesně lidé, kteří by neměli diskutovat - populisté a rasisté, nikoli odborníci,“ vysvětluje ředitel organizace ROMEA Ryšavý.

Ovčáček se ohání Masarykem

„První československý prezident T.G. Masaryk řekl, že demokracie je diskuse. Zmíněná organizace evidentně tuto tezi nectí. Sama si tím vystavila účet. Pokud jde o pana prezidenta, pouze otevřeně a bez falešné politické korektnosti popsal stávající situaci,“ napsal iDNES.cz Ovčáček a potvrdil, že jeho účast samozřejmě platí, protože ctí Masarykovo heslo.

Vedení pořadu Máte slovo o účast organice ROMEA stálo. Podle dramaturga České televize Stanislava Brunclíka patří k váženým organizacím a chtěli dát jejím zástupcům ve vysílání prostor k tomu, aby mohli „vhodně reprezentovat názory, které jsou relevantní a společensky důležité.“ Neúčast organizace ROMEA ovšem podle něj vyváženost pořadu neovlivní.

„Pořad Máte slovo je nastaven tak, aby v něm vždy byly zastoupeny obě strany. Právě transparentnost a vyváženost pořadu je dlouhodobě oceňována v nezávislých agenturních průzkumech,“ uvedl pro iDNES.cz Brunclík. O tom, jestli je pořad „ukřičený“, nechtěl polemizovat.

„Nemohu a nechci nikomu brát právo na názor. Stejně tak mohu jen těžko předjímat, zda se diskuse někam „zvrhne“ nebo ne. Troufám si však říct, že moderátorka pořadu Michaela Jílková je dostatečnou zárukou, aby se uvedené obavy organizací ROMEA nenaplnily,“ doplnil Brunclík.

Prezident Miloš Zeman se po volbách vyjádřil k Romům:

Kromě Jiřího Ovčáčka, Jaroslava Foldyny a Robina Stria do pořadu již prý přijala pozvání také Olga Richterová, poslankyně Pirátské strany.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

STAN a TOP 09 jdou do eurovoleb společně, kandidátku vede Pospíšil a Polčák

TOP 09 a STAN budou ve volbách do Evropského parlamentu kandidovat společně.

Na prvních třech místech kandidátky Starostů a nezávislých a TOP 09 pro volby do Evropského parlamentu budou...

Způsobili to novináři, hájí ministryně svá slova, že za drahá data mohou lidé

Ministryní průmyslu za ANO v nové vládě bude podle ČT podnikatelka a šéfka...

Po kritice, kterou sklidila, couvá ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková ze slov, že za dražší mobilní data...

Babiš plánuje pumpovat peníze do výzkumu. Technika má být povinný předmět

Premiér Andrej Babiš v Lichtenštejnském paláci představil Inovační strategii...

Začínáme světu sdělovat, že jsme země pro budoucnost, prohlásil premiér Andrej Babiš v pondělí při prezentaci Inovační...

Pěkný byt 2+1 Kuřim
Pěkný byt 2+1 Kuřim

Na Královkách, Kuřim, okres Brno-venkov
10 500 Kč/měsíc

Najdete na iDNES.cz