Atentát, nebo ne? Prezident Václav Klaus v rozhovoru pro MF DNES nešetřil silným slovem, když měl pojmenovat incident v Chrastavě, při němž ho svářeč Pavel Vondrouš zasáhl pistolí střílející plastové kuličky.
Blog poradce Romana Jocha |
Přirovnání se však vůbec nelíbilo premiérovu poradci Romanu Jochovi. "Kdyby to byl atentát, dnes máme jednu mrtvolu v chladicím boxu a republika chystá státní pohřeb. Ale atentát to nebyl. Byl to protest, nešťastný, sprostý, hloupý, dementní, odsouzeníhodný, ale pouze protest, nikoli atentát. Důkazem je fakt, že president nebyl v ohrožení života (...)," napsal na svůj blog na iDNES.cz.
"Rozdíl mezi bouchačkou a airsoftovou bouchačkou je jako rozdíl mezi aktem a pietním aktem," dodává premiérův poradce pro zahraničí a lidská práva.
Že se proti prezidentovu vnímání světa - a také onoho napadení v Chrastavě - vymezí levicově smýšlející lidé, není až tak překvapivé. Jocha má ovšem nejen tatáž levice často za "pravicového radikála"; když se měl stát premiérovým poradcem, konaly se proti němu demonstrace.
Kdyby se premiérův poradce bavil s hradním vicekancléřem Petrem Hájkem kupříkladu o homosexualitě, zřejmě by našli společnou řeč. A k aktivistům organizujícím pochody homosexuálů by nebyla příliš laskavá.
Reaganovy žertyRepublikánského prezidenta USA Ronalda Reagana postřelil 30. března 1981 pomatený Oklahoman John Hinckley. Střela prošla levou plicí a zastavila se těsně u srdce. Na operačním sále Reagan vtipkoval. "Miláčku, zapomněl jsem se skrčit," řekl své ženě. A obrátil se na lékaře: "Řekněte mi prosím, pánové, že jste tu všichni republikáni." "Pane prezidente, dnes jsme všichni republikáni," ujistil ho šéflékař Joseph Giordano. On sám přitom republikánem nebyl. |
"Nesnáším ufňukanou mentalitu"
Ne tak u vnímání sedmi plastových kuliček, které zasáhly prezidenta Václava Klause v Chrastavě. Hájek totiž tento čin označil za překročení Rubikonu, kuličková pistole mohla podle něj při zásahu do oka prezidenta zabít.
"Na levici nenávidím a - upřímně - nesnáším její ufňukanost, mentalitu plačtivého 'cry-baby', neustálého sebestylizování do role věčné oběti. (...) A nesnáším to taky na presidentovi. Když byl atentát na Reagana - skutečný atentát! - a jemu šlo o život, co dělal Reagan? Žertoval. On však byl konservativec," píše Joch.
"Přemýšlím, jak by asi reagoval Václav Havel, kdyby se to stalo jemu. Myslím, že by celou věc zlehčoval a bagatelizoval a obrátil ve vtip. Jako konservativec jsem měl tisíc výhrad vůči Václavu Havlovi, ale taky tisíc důvodů vážit si ho. Nikdy ho nezlomili a nikdy nebyl 'cry-baby'. Alespoň ne na veřejnosti. Jenže on byl muž. Nikoli ufňukaná kremlofilní bába," uzavřel svou glosu Joch.
Jednoznačně se distancuji, napsal Nečas a Jocha vyhodil
Reakce premiéra Petra Nečase na sebe nenechala dlouho čekat. "Jednoznačně se distancuji od slov Romana Jocha zveřejněných na blogu iDNES.cz. K dnešnímu dni byly okamžitě ukončeny všechny smluvní vztahy mezi doktorem Jochem a Úřadem vlády ČR," uvedl předseda vlády v tiskovém prohlášení.
Joch iDNES.cz řekl, že na svých slovech si trvá. "Jako občan této země čekám od našich ústavních představitelů, že projeví odvahu pod palbou. Proto jsem udělal to, co jsem udělat musel," popsal důvody sepsání blogu. "To není útok proti stávajícímu prezidentu Václavu Klausovi. Zamýšlel jsem to jako hold těm demokratickým státníkům, kteří projevili odvahu," dodal vysokoškolský pedagog (rozhovor s Romanem Jochem čtěte zde).
Sám premiér Petr Nečas byl v reakci na incident v Chrastavě poměrně zdrženlivý. "Je to politováníhodná událost, která by se neměla stávat. Každý má v demokratické společnosti právo vyjádřit svůj nesouhlas s politikou, ale tento protest nesmí přesáhnout rozumnou míru," řekl dříve Nečas.
Vysloužil si za to kritiku prezidentova okolí, podle kterého měl vystoupit razantněji. Například poslanec Boris Šťastný uvedl, že se "vedení ODS mělo jasně politicky postavit k bezprecedentnímu pátečnímu útoku na prezidenta Václava Klause".