Roman Janoušek byl odsouzen k trestu čtyř a půl roku za to, že v březnu 2012 srazil ženu autem ve Vyskočilově ulici v Praze. | foto: Dan Materna, MAFRA

Janoušek nenastoupil do vězení. Je v akutní lékařské péči, tvrdí obhájce

  • 512
Lobbista Roman Janoušek odsouzený za to, že v roce 2012 porazil autem ženu, do nedělní půlnoci nenastoupil k výkonu trestu v brněnské věznici v Bohunicích. Věznice o tom už informovala soudy. Janouškovi v sobotu skončilo roční přerušení trestu a do věznice měl nastoupit právě v neděli. Podle svého advokáta se nachází v akutní lékařské péči.

„Náš klient Roman Janoušek nenastoupil výkon trestu ze závažného důvodu, kterým se dle zákona rozumí zdravotní stav, který vylučuje výkon trestu, pokud hrozí přímé ohrožení života či zdraví odsouzeného,“ uvedl Lukáš Trojan. Doplnil, že existenci takového rizika konstatoval Krajský soud v Brně, stejně jako lékařští odborníci, znalci i Vězeňská služba.

„Náš klient se dlouhodobě nachází v lékařské péči, přičemž v poslední době se jedná o péči akutní. Prostřednictvím právních zástupců komunikuje o svém zdravotním stavu s Vězeňskou službou ČR, která je plně informována o jeho zdravotním stavu,“ dodal Trojan.

Janoušek podal minulý týden žádost o upuštění od zbytku trestu. Ke Krajskému soudu v Brně podal znovu i žádost o přerušení výkonu trestu, tu předchozí soud zamítl. Brněnský soudce věc předloží Městskému soudu v Praze, protože už jednou pravomocně rozhodl a nemůže rozhodovat dvakrát v jedné věci. 

O odpuštění trestu se tento týden nerozhodne

K brněnskému soudu Janoušek zaslal i žádost o odložení výkonu trestu, dokud nebude v jeho věci rozhodnuto. Tato žádost rovněž putuje do Prahy. Pražský soud se podle své mluvčí Markéty Puci bude žádostí zabývat, až obdrží z Brna Janouškův spis. Ten by měl podle mluvčí Krajského soudu v Brně Evy Sigmundové dorazit do Prahy v úterý.

Janoušek požádal o odpuštění zbytku trestu, věc projedná soud v Praze

Puci nicméně uvedla, že rozhodnutí jistě nepadne v tomto týdnu. Soudce Tomáš Kubovec, který Janouškovu kauzu od počátku řeší, má od pondělí do čtvrtka nařízeno hlavní líčení v jiné věci. Navíc si chce důkladně prostudovat lékařské zprávy z věznice.

Trestní řád umožňuje předsedovi senátu, aby si ke zkoumání zdravotního stavu obžalovaného či odsouzeného případně přizval znalecký ústav.

Co Janouškovi za nedodržení lhůty hrozí, zatím není jasné. Podle mluvčí Vězeňské služby Petry Kučerové v případě, že odsouzený nenastoupí do výkonu trestu, informuje věznice v určitém časovém horizontu příslušný soud. „Věznice informaci zaslala nám i na Městský soud v Praze,“ řekla odpoledne Sigmundová.

Soud poté rozhodne, jestli například nechá odsouzeného do vězení dopravit policií. Obecně postup záleží na předsedovi senátu. Teoreticky by si však mohl Janoušek vysloužit i stíhání za maření výkonu úředního rozhodnutí.

Kdo má pro Janouška poslat?

Z vyjádření mluvčí pražského i brněnského soudu ale vyplývá, že se neshodují, který soud má vydat příkaz k Janouškově dodání do výkonu trestu pro policii.

Podle mluvčí pražského městského soudu je skutečnost, že Janoušek nenastoupil do věznice, v gesci Krajského soudu v Brně. „Ten rozhodl o přerušení výkonu trestu a také tento stejný soud musí vykonat své rozhodnutí,“ uvedla Puci.

Podle mluvčí Krajského soudu v Brně má ale další procesní úkony hlídat pražský soud, který v Janouškově případě rozhodl prvoinstančně. „My se v tomto musíme řídit podle obecného ustanovení, které jasně říká, že úkony ve vykonávacím řízení dělá prvostupňový orgán,“ uvedla Sigmundová. Dodala, že prvostupňový spis je u městského soudu v Praze.

„Náš soud je příslušný k řešení žádosti, kterou podal odsouzený minulý týden, tedy žádosti o upuštění výkonu zbytku trestu odnětí svobody. Touto žádostí se samozřejmě bude soud zabývat, nemá však odkladný účinek. Odhaduji tak v řádu týdnů, navíc je pravděpodobné, že se musí nechat vypracovat aktuální znalecký posudek na zdravotní stav odsouzeného,“ podotkla Puci.

Janoušek byl odsouzen ke 4,5 roku vězení za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky. Do vězení nastoupil 18. listopadu 2014 a zůstal v něm do 9. března 2016, zhruba rok a čtvrt. Dlouhodobě si ale stěžoval na zdravotní komplikace po operacích hlavy. Nejprve mu výkon trestu přerušilo vedení věznice, pak krajský soud. Trest byl přerušen na rok a tři čtvrtě.

Krajský soud v Brně mu minulý týden žádost o další přerušení trestu zamítl, zároveň ale uvedl, že jeho zdravotní prognóza nepředpokládá velké zlepšení a Janouškova situace by se měla řešit právě žádostí o upuštění od zbytku trestu.

Janoušek v březnu roku 2012 v Praze v opilosti naboural vůz vietnamské ženy a od nehody ujel. Řidička ho dohonila, když zastavil na červenou, postavila se mu před automobil a chtěla s ním situaci vyřešit. Lobbista ale se ale rozjel na zelenou, ženu porazil a ujel. Původně čelil obžalobě z pokusu o vraždu. Nakonec dostal trest za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky.

Janouškův telefonát po nehodě: 400 novinářů, 18 policejních vozů, normálně to je hrozná p*del:

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video