Do katedrály sv. Víta dorazilo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly. Socha má spojitost s kardinálem Josefem Beranem. | foto: Dan Materna, MAFRA

Rodina sochařky se pře s církví o odměnu za dílo v katedrále sv. Víta

  • 69
Výrobu sousoší v katedrále sv. Víta v Praze zajistilo pražské arcibiskupství. Právník rodiny autorky Tomáš Nielsen řekl, že rodina chce, aby jí církev za umístění díla zaplatila. Podle něj o tom obě strany už jednaly. Arcibiskupství ale tvrdí, že rodina odměnu v průběhu výroby nechtěla. Rodina na arcibiskupství podala žalobu. Podle soudu nemá církev sochu vystavovat.

Sousoší bylo v katedrále odhaleno 17. dubna 2018. Soutěž vypsanou v roce 1936 vyhrála sochařka Karla Vobišová Žáková. Model sousoší se do katedrály dostal v roce 1947, o rok později byl ale odstraněn. Dokončení projektu inicioval kardinál Dominik Duka v roce 2010, kdy ho s návrhem sousoší seznámil syn sochařky Karel Václav Žák.

Arcibiskupství uvádí, že postupovalo v dobré víře a vyšlo vstříc prosbám autorčina syna. Zajistilo zhotovení díla, jehož výroba a instalace v katedrále stála asi deset milionů korun, přispěli i dárci. 

Socha podle arcibiskupství vznikala ve spolupráci s rodinou, respektive s Žákem, který však v lednu 2016 zemřel. Žák podle arcibiskupství neuplatňoval žádné nároky jako držitel autorských práv. Nároky začala uplatňovat až bývalá manželka Karla Václava Žáka, Viera Žáková. Arcibiskupství si nemá koupit sochu, ale má uhradit odměnu za licenci.

Právník rodiny autorky Nielsen uvedl, že rodina jednala mnoho let o podmínkách, za nichž bude sousoší umístěno v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha. „Po celou dobu nebylo sporu o tom, že arcibiskupství za právo umístit sousoší v katedrále zaplatí odměnu za licenci. Strany spolu jednaly o konečné podobě sousoší a výši odměny, kterou arcibiskupství uhradí,“ řekl. „A ačkoliv sousoší není provedeno plně v souladu s autorčiným záměrem, což je v rozporu s právem, byla rodina ráda, že se veřejnost konečně díla dočká,“ doplnil.

Arcibiskupství podle právníka na opakované výzvy k vyřešení sporu nereagovalo a nepředložilo nic, co by práva k sousoší potvrzovalo.

Arcibiskupství dílo nesmí vystavovat

Pražské arcibiskupství naopak tvrdí, že jednání hatila rodina Žákova. V době, kdy se sousoší vyrábělo, Viera Žáková peníze nechtěla, šlo jí jen o vznik sochy, uvedl mluvčí arcibiskupství Stanislav Zeman. Večer před instalací ale podle něj arcibiskupství obdrželo e-mail od vnučky autorky s požadavkem o zaplacení 15 milionů korun. Obě strany se pak měly setkat, rodina se však omluvila a i později snahy o jednání a dohodu negovala, uvedl.

S tím zásadně nesouhlasí rodinný právník Nielsen, který má podle svých slov dostatek důkazů o skutečném průběhu jednání. Arcibiskupství uvádí, že v archivu Pražského hradu našlo dokumenty, které vyvracejí podle něj nepřiměřené požadavky Žákové.

Karla Vobišová Žáková

(1887 až 1961)

Mimo jiné autorka pomníku Elišky Krásnohorské na pražském Karlově náměstí, se svým návrhem zvítězila v soutěži. V roce 1947 byl sádrový model sousoší umístěn do katedrály. Stejně jako byl po nástupu komunistického režimu internován kardinál Beran, tak byl model sousoší vystavený v katedrále v roce 1948 odstraněn z chrámu.

Rodina v březnu požádala soud o vydání předběžného opatření. Podle něj má arcibiskupství přestat sousoší vystavovat. Proti předběžnému opatření se arcibiskupství podle Nielsena neodvolalo a v dubnu rodina podala na arcibiskupství žalobu.

Zeman uvedl, že sousoší je v katedrále umístěno za současného souhlasu arcibiskupství, Metropolitní kapituly u sv. Víta a Pražského hradu. 

Z toho důvodu a kvůli památkové ochraně katedrály není podle něj možné se sousoším manipulovat a zůstane v ní tedy umístěno. Arcibiskupství podalo soudu návrh na zrušení předběžného opatření, řekl také Zeman. Odvolání nepodalo, protože soudní dokument dostalo pozdě, dodal.

„Žalobou chceme dovést arcibiskupství k tomu, aby buď prokázalo, že práva k sousoší má, nebo aby přestalo porušovat autorská práva a uhradilo rodině alespoň část náhrady za to, co jí způsobilo,“ uvedl Nielsen. Rodina chce, aby sousoší zůstalo vystaveno. 

Autorský zákon podle něj ale neumožňuje nutit kteroukoliv stranu k uzavření férové licenční smlouvy. „Nezbývá nám proto pro případ, že arcibiskupství skutečně nedostojí svým povinnostem, žádat zničení stříbrného odlitku,“ zmínil možný krajní požadavek žalobkyně.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video