Dohoda o zvýšení rodičovského příspěvku bude až spolu se státním rozpočtem

  14:55aktualizováno  19:18
Po čtrnácti dnech se vládní koalice vrátila k jednání o zvýšení rodičovského příspěvku od ledna příštího roku z 220 tisíc na 300 tisíc korun. „Uvidíme, zda naši partneři chtějí podporovat malé děti, nebo bankéře,“ rýpl si do ANO předseda ČSSD Jan Hamáček. K žádné dohodě ale koalice nedospěla.

Premiér Andrej Babiš a šéf ČSSD Jan Hamáček | foto:  František Vlček, MAFRA

O konečné podobě rodičovského příspěvku bude jasno, až se koalice shodne na státním rozpočtu. Řekli to Hamáček i šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.

„Trváme na tom, s čím jsme do toho jednání šli, aby to byla nejspravedlivější varianta a abychom nedělali rozdíly. To znamená pro všechny děti do čtyř let věku. Zároveň říkáme, kde na to chceme vzít. Přicházíme s možností sektorové daně na banky a uvidíme, jak se k tomu postaví hnutí ANO,“ uvedl před jednáním vlády Hamáček.

Byl to přitom právě on, kdo před čtrnácti dny navrhl ústupek proto, aby sociální demokracie prosadila také zálohované výživné. Přišel s tím, že by vyšší rodičovský příspěvek mohl být jen na děti, které se narodí od 1. ledna 2020. A hnutí ANO na to kývlo.

„Z ústavně-právních důvodů to bude pro nově narozené děti. To znamená, že by to mělo být motivační opatření ke zvýšení porodnosti,“ řekla pak po jednání ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD. „Je to dobrá zpráva pro rodiny, které se chystají založit rodinu,“ prezentoval to tehdy Hamáček.

Následovala ovšem bouře kritiky od rodičů s nejmenšími dětmi a některé matky dokonce premiéru Andreji Babišovi za ANO přinesly použité dětské pleny. Babiš argumentuje, že kompromis, který rozlítil rodiče, navrhla sama ČSSD. „Návrh od 1. ledna 2020 byl pana Hamáčka a paní Maláčová s tím souhlasila. Takže ať nám nepodsouvá, že nás bude přesvědčovat,“ řekl iDNES.cz Babiš.

Koalice by musela najít dalších 8 miliard

Se zaváděním speciální sektorové daně pro banky, což požadují sociální demokraté zatím ANO nesouhlasí. Aby mohly rodičovský příspěvek dostat rodiče všech dětí do čtyř let, musela by koalice najít dalších 8 miliard korun.

Ve hře jsou tak i kompromisní řešení, že by zvýšení rodičovského příspěvku bylo diferencováno podle věku. Do roku dítěte by bylo vyšší o 80 tisíc, do dvou let o 60 tisíc korun, do tří let o 40 tisíc a pro děti nad tři roky a do čtyř let o 20 tisíc oproti současnému stavu. Další možností je, že na navýšený příspěvek na 300 tisíc korun by měly nárok ty rodiny, které budou příspěvek pobírat i v lednu a nevybrali si již všechny peníze od státu za dvouletou variantu.

Hamáček řekl, že zvýšení rodičovského příspěvku prosadila právě ČSSD do programového prohlášení vlády. „My jsme s tím přišli i na vládu. Bohužel v loňském roce došlo k odložení z iniciativy hnutí ANO. Původně to měl být nárůst čtyřicet a čtyřicet ve dvou fázích,“ připomněl Hamáček. K prvnímu  zvýšení mohlo dojít už letos, ale loni na podzim se vládní strany na žádost ministryně financí Aleny Schillerové dohodly, že rodičovský příspěvek se zvýší od roku 2020 najednou o 80 tisíc korun, z 220 na 300 tisíc korun.

Babiš: Nebudu před jednáním mluvit o rodičovském příspěku

Premiér Babiš před koaličním jednáním s ČSSD nechtěl komentovat, kterou variantu zvýšení rodičovského příspěvku nyní upřednostňuje. „Nehodlám pokračovat ve veřejné diskusi o rodičovském příspěvku,“ řekl Babiš.

Dalšími tématy jednání koaliční rady mají být zaměstnávání pracovníků z Ukrajiny, boj s chudobou či financování dětských skupin a mikrojeslí ze státního rozpočtu. Zástupci ANO a ČSSD by mohli diskutovat o fungování Nejvyššího kontrolního úřadu či stavebním zákonu.

Řeč podle Hamáčka přijde i na to, jak je možné, že byl do Rady pro rozhlasové televizní vysílání Sněmovnou navržen Ladislav Jakl, se kterým přišla SPD Tomia Okamury.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Další z rubriky

Krnáčová bude možná českou velvyslankyní v Řecku, Ťok v Indonésii

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová v diskusním pořadu iDNES.cz...

Bývalí ministři z hnutí ANO Daniel Ťok a Marta Nováková možná zamíří do diplomatických služeb jako velvyslanci. Stejný...

Nejvyšší státní zástupce má mít mandát na dobu určitou, navrhuje Benešová

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman...

Novela o státním zastupitelství je připravena, uvedla ve čtvrtek na kulatém stolu ministryně spravedlnosti Marie...

Déšť ustává, hladiny řek postupně klesají. Nehrozí už žádné velké problémy

Na Olši v Českém Těšíně byl ve čtvrtek ráno vyhlášen třetí stupeň povodňové...

Po vydatných deštích stouply hladiny vodních toků, na třech desítkách míst byly ráno povodňové stavy. Odpoledne déšť...

Najdete na iDNES.cz