„Český telekomunikační úřad v rámci šetření ombudsmanky sjednotil rozhodovací praxi, v té současné nepovažuje nezletilé za účastníky těchto smluv (smluvní stranu), pokud je taková smlouva uzavřena zákonnými zástupci ve prospěch nezletilého. Účastníkem smlouvy je v daném případě vždy a pouze zákonný zástupce nezletilého, který smlouvu uzavíral. Nemůže tak již docházet k tomu, že dítě bude odpovědné za právní jednání svých rodičů, které jej poškozuje,“ vysvětlil pro iDNES.cz mluvčí úřadu Martin Drtina.
Ombudsmanka se totiž setkávala s případy, kdy si rodič sjednal mobilní tarif a smlouvu napsal na své dítě. Neplatil za mobilní služby a následný dluh byl exekučně vymáhán na dítěti.
Podle Šabatové však nesou rodiče odpovědnost za závazky dětí, nikoli naopak. „Postupně se nám daří odbourávat příčiny, díky kterým vstupují někteří nezletilí do věku dospělosti zatíženi nesplacenými dluhy,“ uvádí.
V jednom z šetřených případů uzavřela matka smlouvu na zvýhodněný studentský tarif. Aby na něj dosáhla, napsala jej na svého osmiletého syna, který s ní v tu dobu ani nežil ve společné domácnosti - od svých čtyř let byl v pěstounské péči a matka o něj nejevila zájem. Matka brzy přestala hradit měsíční vyúčtování a operátor po třech letech navrhl Český telekomunikační úřad (ČTÚ) zahájení řízení vůči dlužníkovi. Úřad návrhu vyhověl a operátor následně vydal exekuci vůči tehdy jedenáctiletému chlapci.
Ten se minulý rok obrátil na veřejnou ochránkyni práv a ve svém podnětu vyjádřil přání, aby děti nebyly trestány za jednání svých rodičů.
„V průběhu šetření jsme se s ČTÚ velmi rychle shodli, že za tyto závazky je zodpovědný rodič a nikoli nezletilý. To ostatně vyplývá i z nového občanského zákoníku, kde je stanoveno, že rodič má povinnost platit za služby poskytnuté nezletilému,“ uvádí Šabatová. V případech, kdy existuje možnost střetu zájmů, by podle ní měl být dítěti stanoven opatrovník, který by namísto rodiče hájil jeho nejlepší zájem.