Rodiče Kamily: Vrazi nemají právo vrátit se do života

  1:00aktualizováno  1:00
Sedmnáctiletou Kamilu Čentákovou loni zavraždili tři její kamarádi z Bíliny. Hrůzný čin rázem změnil osudy čtyř rodin. Rodiče Kamily nedokáží dodnes brutálnost vraždy pochopit. Podle nich měli vrazi dostat doživotí, protože už nemají právo vrátit se do normálního života.

SPECIÁL: Pozadí bílinské vraždy

Jakub Procházka, Antonín Režnák a Petr Štencl brutálně zavraždili Kamilu Čentákovou loni v lednu. Ústecký soud jim vyměřil výjimečné tresty. - více zde

Rodiče zavražděné Kamily se ani po více než roce nedokáží s vraždou vyrovnat.

Matka zavražděné Kamily Hana Čentáková"Dnes už vidím, že ten trest nám nemůže pomoci k tomu, abychom byli šťastnější. Přijde mi ale, že těch dvacet let je málo. Doživotí by bylo adekvátní vyrovnání toho činu, co provedli. Dvacet let se mi opravdu nezdá moc," říká Kamilina matka Hana Čentáková.

Přiznala, že měla u soudu velký problém, když kolem ní procházela trojice mladíků. "To bylo něco šíleného. Člověk by nejraději vlítnul mezi ně a chtěl se mstít hned na místě. Člověk má ale zábrany, zatne zuby a raději nevidí, neslyší."

Názor psycholožky

Podle psycholožky sdružení Bílý kruh bezpečí, které poskytuje pomoc obětem trestných činů, je tento postoj manželů Čentákových přirozený.

"Rodiče Kamily mají za sebou natolik hrůzné zážitky spojené se smrtí své dcery, že už prostě nikdy nebudou takoví jako byli dříve," říká Pavla Vyhlídalová.

"Svět, který znali, se jim v jediném bolestném okamžiku rozpadl a oni se snaží najít v tom novém světe pevný bod pro další život. Vysoký trest pro pachatele zvyšuje hodnotu oběti, pozůstalí si proto přejí co nejvyšší trest," dodává psycholožka Bílého kruhu bezpečí.

Tak hrůzný čin podle ní nelze nikdy omluvit. "Jakákoli omluva a obhajoba je pro mě lichá. Ani když je náznak, že ten člověk je narušený, pro mě žádná omluva neexistuje," tvrdí matka zavražděné.

"Vrazi už nemají právo tady být"
Podle Kamilina otce nemá nikdo právo vzít někomu život. "Já jsem si vždy myslel, že můj vztah k Jakubovi je dobrý. Vycházeli jsme spolu dobře. Když si člověk vybaví, co se stalo, o to je pro mě bolestivější, když si na ty chvíle vzpomenu," říká Petr Čenták.

"Když jsem četla rozsudek, pochopila jsem, že tyhle lidi jednali s mojí malou jako s kusem hadru. Když takhle jednají s člověkem, aniž by si uvědomili, že má nějaké hodnoty, svoje sny a přání, a zašlápnou ho jako vajgl, nemají právo tady být," míní Čentáková.

Legitimace Kamily ČentákovéPodle ní se už vrazi ani nemohou vrátit do normálního života. "Takový člověk už tady nemá co dělat. Už si navždy nese svůj cejch. A kdyby dostali doživotí, tak to aspoň bude fungovat jako varování pro ostatní, kdyby taky chtěli takhle po někom sáhnout."

"Ta bezmoc je hrozná. Já pak půjdu po ulici a potkám třeba Štencla, a co? Já nejsem ta, která vezme do ruky nůž a půjde někoho podříznout," dodává Čentáková.

Vražda změnila život čtyřem rodinám
Vražda Kamily podle Petra Čentáka nenávratně změnila život hned čtyřem rodinám. "Člověk to vidí na sobě, že léta vychovával své dítě, staral se o ně a plánoval budoucnost a najednou to všechno zmizelo v nedohlednu. A život, co prožil, tak najednou jakoby nebyl."

Náhrobek Kamily v BíliněMatka zavražděné z toho dodnes špatně spí. "Nejhorší jsou sny, když se mi o ní zdá. Když jdu na hřbitov, uvědomím si, že jsem tam chodila se svou dcerou a neměla žádnou představu o tom, že za rok budu chodit zalívat kytky na její hrob," říká Čentáková.

"Když přijdu k ní na hrob, tak s Kamilkou mluvím tak, jako kdyby tady byla. Normálně si povídáme," doplňuje ji Čenták.

Podle matky byla Kamila jediná, kdo dokázal ji i jejího muže rozveselit. "Člověk mohl s Kamilkou prožít ještě hodně let, ale teď je najednou prázdno." Podle ní už nelze ani nic plánovat do budoucna. "Já teď plánuju akorát nezešílet," dodává.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tereza H. si za drogy odsedí v Pákistánu osm let. Co jsem udělala? vzlykala

Češka Tereza Hlůšková krátce poté, co jí pákistánský soud poslal na 8 let a 8...

Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku Terezu Hlůškovou zadrženou loni v lednu na letišti s...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

Další z rubriky

Nový vodní prvek, glosovali zastupitelé gejzír z potrubí u magistrátu

Pražské zastupitele překvapil při příchodu do práce gejzír před magistrátem....

Sociální sítě dopoledne „zaplavily“ fotografie pražských zastupitelů s gejzírem vody před magistrátem. Někteří havárii...

Středočeský úřad zrušil verdikt Černošic v kauze údajného střetu zájmů Babiše

Premiér ČR Andrej Babiš vystoupil 18. března 2019 v Kosmonosech na...

Středočeský krajský úřad zrušil rozhodnutí černošické radnice v kauze podezření ze střetu zájmů premiéra Andreje Babiše...

Byl to náš první šťastný konec, říká psovod psa oceněného za záchranu života

Výsledky ankety Statečné psí srdce 2018 byly vyhlášeny 21. března 2019 v Praze....

Pes, který upozorní paničku na nízkou hladinu cukru v krvi. Policejní pes, který pomohl, když selhala termovize nebo...

Najdete na iDNES.cz