Nečas, Kalousek, Peake... Oznámkujte sami všechny současné ministry

  19:37aktualizováno  19:37
Zatímco školáci tento týden dostávají vysvědčení ve škole, iDNES.cz zajímá, jak čtenáři hodnotí počínání členů vlády Petra Nečase za uplynulý školní rok. A jako "tahák" přidáváme minivizitky s tím, za co by také mohli být členové vlády hodnoceni. V seznamu je i ve středu vyhozený Jiří Pospíšil, jemuž ke dni pomyslného vysvědčení chyběly jen dva dny.

Dva muži, na nichž stojí vláda, premiér Petr Nečas a ministr financí Miroslav Kalousek. | foto: iDNES.cz

Premiér Petr Nečas při hlasování o důvěře vládě.

Petr Nečas (ODS), předseda vlády
Udržel vládu, kterou se opozice snaží svrhnout už dva roky, i po rozpadu Věcí veřejných. I když se původní většina 118 hlasů z 200 "smrskla" na stovku, kterou navíc podporují i tři poslanci mimo vládní strany (Šťovíček, Doktor, Bém), zatím se mu v parlamentu podařilo prosadit, oč usiloval - důchodovou reformu, změny v daních či výplatě sociálních dávek. Původní vládní sestava se přitom z více než poloviny změnila. Ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila z vlády vyhodil ve středu právě v době, kdy si žalobci i policie začali "troufat" i na takzvané velké ryby v politice.

Oznámkujte jednotlivé ministry i celou vládu

Karel Schwarzenberg si udělal legraci z ruského premiéra. Do Sněmovny přišel s

Karel Schwarzenberg (TOP 09), ministr zahraničí
Ve vládě zastával spolu se svou stranou názor, že by se Česko mělo připojit k evropské dohodě o rozpočtové unii. Ale ODS a VV si o tom myslely pravý opak a podmiňovaly tuto možnost předchozím referendem o přijetí eura, až na něj bude země připravena. I když se spekulovalo o tom, že vládu opustí kvůli kandidatuře na Hrad, TOP 09 to hned odmítla.

Místopředsedkyně Věcí veřejných Karolína Peake hovoří s novináři po odchodu z

Karolína Peake (LIDEM), vicepremiérka
Ve vládě je rok. Dostala se do ní při sepsání dodatku koaliční smlouvy s Věcmi veřejnými. Má dohlížet na přípravu protikorupčních opatření. Jejím největším počinem bylo ale to, že spolu s dalšími 7 poslanci a ministry za VV opustila stranu, když byl nepravomocně odsouzen Vít Bárta. Zakládá vlastní stranu LIDEM a k ODS a TOP 09 je ve vládě, dá se říci, plně loajální.

Ministr financí Miroslav Kalousek při tiskové konferenci na Úřadu vlády v

Miroslav Kalousek (TOP 09), ministr financí
Někteří o něm říkají, že skutečným šéfem TOP 09 je spíš on. Je tahounem vládních reforem a škrtů. Ne ve všem ale uspěl, spoření v penzijních fondech chtěl povinné, prošlo dobrovolné, chtěl také zmrazit důchody, což nepřijali ani jeho kolegové. Je jedním z nejplamennějších obhájců církevních restitucí a v posledních dnech se tvrdě bije i za to, aby nebyla jeho stranická kolegyně Vlasta Parkanová vydána policii kvůli okolnostem nákupu letounů CASA. Neváhal přitom tvrdě zaútočit na policii, když její snahu stíhat Parkanovou označil za zvůli.

Alexandr Vondra přijíždí do katedrály sv. Víta. (23. prosince 2011)

Alexandr Vondra (ODS), ministr obrany
Svou funkci ve vládě si udržel navzdory aféře ProMoPro, kdy bylo obviněno 12 lidí, včetně Vondrových podřízených z doby, kdy byl vicepremiérem pro evropské záležitosti a státu podle policie vznikla škoda před 380 milionů korun při zakázce během evropského předsednictví. Vondra nedávno v parlamentu prosadil mandát pro působení českých vojáků v zahraničí, podle nějž bude v příštích dvou letech klesat počet vojáků v Afghánistánu.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek při obhajobě systému vyplácení

Jaromír Drábek (TOP 09), ministr práce a sociálních věcí
Jeden z ministrů, kteří předkládají zásadní reformy Nečasovy vlády. Prosadil změnu zákoníku práce, podle níž by například za švindlování na nemocenské mohla firma v krajním případě zaměstnance i propustit, sociální škrty či nižší valorizaci důchodů. Čelil ostré kritice kvůli problémům na úřadech práce, na které přešla agenda s výplatou dávek.

Exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil hovoří o důvodech svého odvolání. (27.

Jiří Pospíšil (ODS), čerstvě odvolaný ministr spravedlnosti
O jeho odchodu z vlády se spekulovalo už loni na podzim, když Pospíšilovi kritici rozšiřovali mezi novináři zvěsti, že by se mohl tlačit na Nečasovo místo. Nakonec padl až tento týden a to těsně před tím, než stihl jmenovat novou státní zástupkyní Lenku Bradáčovou. Pospíšil byl jedním z nejúspěšnějších ministrů. Dokázal prosadit pád bývalého pražského vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly, který měl pověst "zametače" citlivých kauz. Podařilo se mu získat v parlamentu hlasy pro nový občanský zákoník či pro měkčí verzi korunního svědka. Ten bude mít šanci na nižší trest či beztrestnost při spolupráci s policí na rozkrytí organizovaného zločinu či korupce. 

Ministr vnitra Jan Kubice

Jan Kubice (nestraník), ministr vnitra
Nestraník Kubice, jehož si do funkce vybral premiér Nečas místo předsedy VV Radka Johna, se prakticky celý uplynulý rok potýkal s policejním prezidentem Petrem Lessym, který se do funkce dostal ještě v Johnově éře. Ale právě v době, kdy je ministrem Kubice, zvedla policie hlavu a začala ukazovat, že se nebojí stíhat ani "velké ryby" - bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha či nejnověji exministryni obrany Vlastu Parkanovou.

Alena Hanáková (TOP09) během tiskové konference po jednání vlády, která

Alena Hanáková (Starostové a nezávislí), ministryně kultury
Vystřídala loni v prosinci bývalého ministra Jiřího Bessera, který odstoupil po skandálu s nenahlášenou nemovitostí na Floridě. Jako šéfka resortu kultury zaštiťuje jeden z hlavních projektů vlády, církevní restituce, kde jde o vydání majetku v hodnotě 75 miliard korun a další finanční kompenzace 59 miliard korun. Když nastoupila, měla to hájit v televizi a hned se ukázalo, že se v problému příliš neorientuje.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger

Leoš Heger (TOP 09), ministr zdravotnictví
Prosadil změny, které mají vést k tomu, aby si pacienti mohli legálně připlatit za výběr lékaře, který jim bude dělat operaci. Zasadil se i o to, aby byl ukončen projekt elektronických zdravotních knížek IZIP. Ve vládě neprosadil, aby stát více odváděl za důchodce, děti a další takzvané státní pojištěnce. Podle Hegera je to nutné, jinak budou chybět peníze, ale vláda ho nepodpořila. Znovu se vrací spory o výši platů, když lékaři tvrdí, že nebyly splněny sliby, které jim Heger dal.

Pavel Dobeš

Pavel Dobeš (LIDEM), ministr dopravy
Nejmladší ministr, třicátník Dobeš, se vzepřel Vítu Bártovi, a pak spolu s Peake odešel z Věcí veřejných. V parlamentu mu prošla novela, podle níž mají do pěti let zmizet billboardy od dálnic a silnic I. třídy. Připravil a předložil i zákon, podle nějž si budou moci řidiči legálně koupit registrační značku na auto podle svého přání. Prosazuje i zákon, který zrychlí vyvlastňování ve veřejném zájmu kvůli novým dálnicím.

Petr Fiala, nový ministr školství a bývalý rektor Masarykovy univerzity v Brně

Petr Fiala (nestraník), ministr školství
V kabinetu je jen necelé dva měsíce, když vystřídal Josefa Dobeše z Věcí veřejných. Fiala krátce po nástupu do funkce vyměnil šéfa Cermatu Pavla Zeleného kvůli problémům se státními maturitami.

 Ministři schválili balík zákonů počítající se zvýšením DPH i daní z příjmu. TK

Martin Kuba (ODS), ministr průmyslu a obchodu
Jeden z méně výrazných ministrů se v průběhu školního roku do vlády dostal místo Martina Kocourka, který odkláněl miliony před manželkou. Kubu si Nečas vybral, aby měl zajištěnou podporu v jihočeské ODS, v níž má ministr blízko ke "knížeti z Hluboké" Pavlu Dlouhému. Kuba splnil závazek plynoucí z koaliční smlouvy a předložil vládě změnu horního zákona, aby nebylo možné vyvlastnit soukromé vlastníky pozemků kvůli těžbě. Považuje to ale spíš za momentální politický závazek, rád by v budoucnu tuto možnost do zákona vrátil.

Ministr zemědělství Petr Bendl

Petr Bendl (ODS), ministr zemědělství
Do vlády ho premiér přivedl loni na podzim, aby posílil svou pozici před kongresem ODS a oslabil vnitrostranického rivala Petra Tluchoře. Z vlády tak musel Tluchořův spojenec Ivan Fuksa. Bendl se dostal do sporu s vedením pivovaru Budvaru, do nějž poslal kontrolu. Kritici mu vyčítají, že na něj má vliv lobbista Ivo Rittig a že cílem manévrů v Budvaru je výměna vedení a uzavření dohody s konkurenčním Anheuser-Busch, která by nemusela být výhodná pro českobudějovický pivovar.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa při rozhovoru s Barborou Tachecí

Tomáš Chalupa (ODS), ministr životního prostředí
Obhájil v parlamentu zákon o ovzduší, podle nějž by při otevření nového zdroje znečištění musel být odstaven jiný tak, aby celkový počet škodlivin nevzrostl. Toho, kdo má kotel na tuhá paliva, čekají také povinné revize. Ministr čelil kritice některých ekologických aktivistů kvůli zásahům proti kůrovci na Šumavě. Odmítá ji s tím, že se nezasahuje v první zóně.

Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (VV)

Kamil Jankovský (LIDEM), ministr pro místní rozvoj
Jediný z ministrů, kterého do vlády přivedly Věci veřejné a vydržel v ní celé dva roky, letos spolu s Peake i Dobešem podpořil projekt nové strany LIDEM. Prošel mu nový zákon o zadávání veřejných zakázek, který vláda označila za významné protikorupční opatření. Zrušil totiž například takzvané "losovačky", ale podle kritiků měl být přísnější a rozkrýt i vlastnickou strukturu dodavatelů.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Další z rubriky

Ve třech vzorcích prodávaného českého máku se objevil morfin

Ilustrační snímek

V českém máku se objevil morfin, mimořádně návykový opiát, který se v lékařství používá jako analgetikum. Ten se přitom...

Staňkovo zdůvodnění demise je neobvyklé, udělal to nedobrovolně, řekl Babiš

Premiér Andrej Babiš po setkání s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech...

Premiér Andrej Babiš (ANO) předal v pondělí rezignaci ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) prezidentovi Miloši...

Turecko je důležitý partner, ale dnes do EU nepatří, řekla Charanzová

Lídryně ANO do eurovoleb Dita Charanzová v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel....

Hnutí ANO vstupuje do evropských voleb v čele s europoslankyní Ditou Charanzovou a heslem „Česko ochráníme. Tvrdě a...

Najdete na iDNES.cz