ROČENKA 2016: Připomeňte si, čím Česko i svět žily v končícím roce

 • 5
K tradici končícího roku patří i vzpomínání, co se během něj událo. Portál iDNES.cz připravil tradiční ročenku, tentokrát sestavenou kolem dvanácti tváří roku 2016, působících na poli zpravodajském, sportovním či kulturním. Připomeňte si je s námi.
Dvanáct tváří roku 2016
LedenDavid Bowie
Leden 2016: David Bowie

Každý rok je nerozlučně spjatý s odchody osobností na věčnost a rok 2016 přinesl mnoha hudebním fanouškům smutek hned zkraje. Ve věku 69 let odešel David Bowie (jeho profil najdete zde, všechny články zde). Autor hitu Ziggy Stardust se vyjímal rytmicky, melodicky i odvahou experimentovat s hudebními styly, extravagantními kostýmy, maskami i scénickým pojetím koncertů. Album Blackstar vydal dva dny před smrtí.

 • V lednu zemřel také komunistický europoslanec Miloslav Ransdorf, kterého v předešlém prosinci nakrátko zadržela švýcarská policie. Švýcaři později stíhání kvůli údajnému bankovnímu podvodu zrušili.
 • Vysoký trest 28 let žaláře dostal za vraždu manželky a dcery v egyptském hotelu v roce 2013 Petr Kramný.
 • Německem hýbaly silvestrovské útoky na ženy v Kolíně nad Rýnem, provedené útočníky arabského či afrického původu.
 • Odchylky v pohybu menších těles za Neptunem způsobuje dosud neobjevená planeta o hmotnosti desetinásobku té zemské, vypočítali vědci. Zbývá ten svět najít - ale to ještě chvíli potrvá.
 • Bohuslav Sobotka se stal obětí hackerů, kteří se špičkovým softwarem prolomili heslo jeho e-mailu a zveřejnili část premiérovy korespondence.

V lednu zemřela rocková legenda David Bowie:

ÚnorJaromír Jágr
Únor 2016: Jaromír Jágr

Jaromír Jágr je nezmar a těžko říci, kde ve statistikách NHL by už byl, nebýt jeho angažmá v Rusku. V únoru se stal třetím nejlepším střelcem slavné kanadsko-americké soutěže. Dodejme, že se ke konci roku osamostatnil na čtvrté příčce v počtu odehraných zápasů a stal se druhým nejproduktivnějším hráčem historie NHL, když předstihl Marka Messiera.

 • Fyzici slaví. Poprvé zachytili Albertem Einsteinem předpovězené gravitační vlny, které deformují samotný prostor. Jen málo, bát se nemusíte - ale pomůže to zkoumání vesmíru, například černých děr.
 • Uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř dostal v Jižní Africe trest 35 let. V jeho životě se střídají plánování útěků a odvetné pobyty na samotce.
 • Udělování Oscarů provázelo roztrpčení některých černošských tvůrců, že finále slavných cen je „příliš bílé“. A návazně kritika, že ohlášené zvýšení hlasovacího vlivu menšin a žen bude zase pozitivní diskriminací.
 • Během demonstrací proti imigraci podpálili v Praze maskovaní útočníci zápalnými lahvemi autonomní sociální centrum Klinika.
 • Vypukla kauza iráckých uprchlíků a „kravína“, na jejímž konci stát zrušil jediný nestátní projekt na pomoc uprchlíkům. Také se ukázalo, že na Primě nakázali informovat o migraci a běžencích negativně.

V únoru zapálili žháři autonomní sociální centrum Klinika:

BřezenGabriela Soukalová
Březen 2016: Gabriela Soukalová (dnes Koukalová)

Česko je sice republikou, v březnu ale minimálně srdcím sportovních fanoušků vládla královna. Gabriela Soukalová korunovala úspěšný rok ziskem dvou malých glóbů a především toho velkého pro nejúspěšnější ženu biatlonové sezony (a nadto v prosinci zvítězila v Novém Městě před domácími fanoušky). Ze slečny Soukalové se tento rok také stala paní Koukalová.

V březnu islamisté zaútočili na letišti Zaventem a ve stanici metra Maalbek:

DubenMichal Horáček
Duben 2016: Michal Horáček

Jméno do boje o Hrad v roce 2018? Textař a podnikatel Michal Horáček poprvé veřejně připustil, že zvažuje kandidaturu. Od té doby se jeho jméno v debatách o budoucí volbě zmiňuje často, v listopadu Horáček kandidaturu definitivně potvrdil. Dle agentury Median by případné finále Zeman-Horáček mohlo být vyrovnané. Ale bude Miloš Zeman mandát obhajovat?

V dubnu se radovala pražská ZOO:

KvětenNaďa Savčenková
Květen 2016: Naďa Savčenková

Ukrajinská pilotka Nadija Savčenková se dostala z ruského vězení výměnou za dva ruské vojáky odsouzené na Ukrajině. Ruská strana o ní tvrdila, že nelegálně překročila hranice do Ruska poté, co zavraždila dva ruské novináře. Pilotka, která pohrdání vězniteli dávala najevo i v zajetí, tvrdí, že byla do Ruska odvlečena proruskými povstalci. Vinu na smrti novinářů popřela.

V květnu se zřítilo další letadlo. Na trase z Paříže do Káhiry:

ČervenNigel Farage
Červen 2016: Nigel Farage

Tváří měsíce je Nigel Farage, lídr britské protiunijní strany UKIP. Podařilo se mu přimět Brity, aby ve svém celku hlasovali pro odchod Spojeného království z Evropské unie. Nést politickou odpovědnost za vyvedení země z Unie nicméně odmítl a sám po referendu rezignoval. Premiérkou země se stala Theresa Mayová, ministrem zahraničí další zastánce brexitu Boris Johnson.

V červnu referendum v Británii rozhodlo o vystoupení země z EU:

ČervenecRecep Erdogan
Červenec 2016: Recep Erdogan

Část turecké armády se pokusila o sekulární převrat proti prezidentovi Recepu Erdoganovi. Mluvilo se o Erdoganem připravené provokaci, ale pravděpodobnější je, že zúčastněným vojákům „docházel čas“ kvůli stahující se bezpečnostní smyčce. Přestože podle všeho měli vzbouřenečtí stíhači jednu chvíli na mušce Erdoganovo letadlo, nevypálili. Prezident situaci ustál a pomocí rozsáhlých čistek upevnil svůj vliv.

V červenci se část turecké armády pokusila v zemi o převrat:

SrpenLukáš Krpálek
Srpen 2016: Lukáš Krpálek

Zlatou olympijskou medaili vybojoval v Riu judista Lukáš Krpálek. Soutěží procházel suverénně, zdolal bývalého mistra světa, současného mistra světa i současnou světovou jedničku. Bojoval jak na památku kamaráda, který nedávno předtím zemřel při potápění, tak pro malého syna, který mu držel palce doma.

 • Smutek přinesla smrt Věry Čáslavské, skvělé gymnastky i signatářky manifestu 2000 slov po srpnu 1968. Podpis neodvolala ani po výsleších a nátlaku ze strany komunistického režimu.
 • Francouzské město Cannes v kontroverzním rozhodnutí zakázalo takzvané burkiny, koupací oděv muslimských žen.
 • Protiislámský aktivista Martin Konvička vyvolal paniku, když si na Staroměstském náměstí v Praze hrál na útok Islámského státu.
 • Vyšel najevo příběh Češky, která čekala měsíc na záchranu v novozélandských horách. Její partner zemřel po pádu ve skalách, ona našla za špatného počasí útočiště v horské chatě.

V srpnu Krpálek přepral svět. A přivezl zlato:

ZáříAngelina Jolie a Brad Pitt
Září 2016: Angelina Jolie a Brad Pitt

Společný život pana a paní Smithových po dvanácti letech končí. Rozvádí se jeden z nejslavnějších a nejsledovanějších párů Hollywoodu, Angelina Jolie a Brad Pitt. O šest dětí, tři vlastní a tři adoptované, se bude starat Angelina Jolie. Pitt čelil podezření, že vůči dětem použil násilí, policie a sociální úřad jej nicméně koncem listopadu stáhly s tím, že je nevinný.

V září lobbista Dalík chvíli před vypršením nástupní lhůty dorazil do věznice:

ŘíjenJiří Brady
Říjen 2016: Jiří Brady

Neočekávaným středobodem zájmu se stal exulant Jiří Brady, který přiletěl z Kanady a měl zde podle svých slov obdržet Řád T. G. Masaryka. Brady uvedl, že mu to řekl hradní protokolář Jindřich Forejt. Řád nedostal - údajně proto, že se ministr Daniel Herman, Bradyho strýc, sešel proti vůli prezidenta Zemana s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou, kterého Čína pokládá za nepřítele. Přehled celé kauzy najdete zde.

V řijnu vzniklo časosběrné video oblohy nad Jeseníky:

ListopadDonald Trump
Listopad 2016: Donald Trump

Spojené státy americké zvolily nového prezidenta - kandidát republikánů Donald Trump porazil demokratku Hillary Clintonovou. Tu sice volilo více Američanů, ale v USA se hraje na volitele za jednotlivé státy. Průzkumy mínění dávaly Trumpovi poměrně malou šanci zvítězit, ale stalo se. Naplní Trump očekávání svých stoupenců, nebo je zklame?

V listopadu miliardář Donald Trump vyhrál prezidentské volby:

ProsinecTvář z Aleppa
Z trosek v syrském Aleppu vytáhli vyděšené chlapce

K některým tvářím člověk neumí přiřadit jméno. Seznamte se: na snímku je Omran Dakníš. Je mu pět let, stejně jako syrské válce. A je... z Aleppa, kdysi největšího města země, které v prosinci ovládla vládní armáda. Města, které se stalo symbolem utrpení civilistů, svědkem přerodu umírněné opozice v radikální, vysvětlením uprchlické vlny i terčem ruských bomb.

Prezident Asad uvedl, že snímek malého Omrana, sedícího s nepřítomným výrazem a zakrvácenou hlavou v sanitce, je zinscenovaný. Možná je. Ale je to symbol. Válka, která zničila miliony životů, zinscenovaná není.

V prosinci před kamerami zastřelil útočník diplomata Andreje Karlova: