Lidé obvinění s Rittigem žádají náhradu, bez pasů nemohli na dovolenou

  14:55aktualizováno  14:55
David Michal a Jan Janků, obvinění v souvislosti s kauzou předražených jízdenek pro pražský dopravní podnik, žádají náhradu škody za to, že jim soud na čas zabavil pasy a zakázal vycestovat. Chtějí uhradit stornopoplatky za hotely či propadlé letenky. Navíc žádají i 100 tisíc za nemajetkovou újmu.

Policisté propustili Rittigova právníka Davida Michala (zcela vpravo, 14. února 2014). | foto:  Petr Topič, MAFRA

Žádost se týká rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 5 z letošního února. Tehdy policie zadržela Ivo Rittiga a další čtyři lidi, mezi nimiž byli i advokát David Michal a člen představenstva firmy Neograph Jan Janků. Obvinila je z praní špinavých peněz v souvislosti s kauzou předražených jízdenek pro pražský dopravní podnik. Soud tehdy na žádost státního zástupce zabavil obviněným pas a zakázal jim vycestovat do zahraničí. (více o zadržení a obvinění zde)

Obvinění si proti tomu podali stížnost a pražský městský soud rozhodnutí zrušil. Soudkyně Hana Hubáčková mimo jiné uvedla, že verdikt byl nepřezkoumatelný a jednalo se o nedůvodný zásah do práv obviněných. Díky tomu byly obviněným pasy 26. března vráceny.

Advokát Michal David v žádosti o náhradu škody zaslanou na ministerstvo spravedlnosti uvedl, že s rodinou v té době plánoval dvě dovolené. První se měla uskutečnit ve Francii. David dokládá, že už měl od loňského září zamluvený hotel a stornopoplatek vyšel v přepočtu na téměř 71 tisíc korun.

Na druhou dovolenou měl David letět s rodinou na Nový Zéland. Stornopoplatky letenek vyšly na téměř 43 tisíc korun.

Jan Janků plánoval dovolenou v Itálii. Stornopoplatek za hotel ho vyšel na téměř devět tisíc korun. Oba pak žádají ještě náhradu nemajetkové škody, každý sto tisíc korun.

Rittigova advokátka Karolina Babáková uvedla, že nikdo jiný z pětice obviněných letenky ani objednané hotely stornovat nemusel. Lze ale podle ní předpokládat, že také budou požadovat náhradu za nemajetkovou újmu.

Ivo Rittig se kvůli náhradě škody obrátil na ministerstvo vnitra už dříve, kvůli zásahu policie v červnu 2013. Tehdy policie provedla rozsáhlý zásah a odstartovala takzvanou kauzu Nagyová. (více o zásahu zde)

Rittig požaduje téměř 34 tisíc korun za zničení trezoru v sídle společnosti Rittig & Partners, který policie odvrtala, aby se dostala dovnitř. Škodu dalších 201 tisíc korun pak uplatnil za zásah v domě na pražských Vinohradech. V žádosti je konkrétně rozepsáno, že se jedná například o náklady na opravu vchodových dveří, dlažby u kontrolní šachty a zejména poničeného kamerového systému.

K těmto žádostem ministerstvo žádalo doložit některé další údaje a především uvedlo, že je třeba vyčkat na výsledky probíhajícího trestního řízení.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Akademie věd předávala ceny. Ocenila historiky, popularizátory i filozofy

Ceny Akademie věd převzali ve čtvrtek autoři rozsáhlých publikací o Československu či vědec s neobvyklým výzkumem na...

Chceme odstoupení rektora Zimy, žádají po smlouvě s Home Creditem akademici

Po podpisu smlouvy o partnerství s firmou Home Credit vyzývají k odstoupení rektora akademici a tři členové vědecké...

Bezdomovců v Česku je téměř 24 tisíc. Na ulici žijí i děti

Nejvíce lidí na ulici žije na severní Moravě, v Praze a Jihomoravském kraji. Mezi lidmi bez domova je daleko větší...

Ústavní soud se podruhé zastal muže, kterého exekutor připravil o byt

Ústavní soud se podruhé zastal muže, který kvůli nevelké pohledávce přišel o družstevní byt. Už před pěti lety ÚS...

Najdete na iDNES.cz