Řidiči projíždějí křižovatku na červenou. Svítí nesmyslně, tvrdí

  15:04aktualizováno  15:04
Frekventovaná křižovatka v Liberci na Šaldově náměstí dělá řidičům problémy i v noci. Absolutní přednost na ní sice mají tramvaje a autobusy MHD, červená se však nesmyslně rozsvítí i řidičům aut, které se s jejich drahou nekříží. Řada z nich přiznává, že místo čekání šlápnou na plyn a projedou křižovatku na červenou.

Semafory na Šaldově náměstí v Liberci | foto: Ota Bartovský, MAFRA

"V noci, když tam nikdo nejezdí, jen taxíky, je přeci nesmysl, aby svítila červená na všech semaforech. Naskočí i v místech, kde se silnice nekříží s kolejemi. Kromě toho vždycky červená blikne strašně rychle, už do mě kvůli tomu narazilo auto," komentoval liberecký taxikář, který nechtěl prozradit své jméno.

"V půlnoci je červená na semaforu úplně zbytečná, je tam minimální provoz. Když jedu od nemocnice dolů, tramvaj ale jede do 5. května. Zdržuje to, zákazníkům naskakuje čekací tarif a jsou naštvaní, protože zaplatí víc. Je to nedomyšlený, mělo by se s tím něco dělat. V noci tam čekáme i dvě minuty," řekl další taxikář Milan Kocián.

Řidiči anonymně přiznávají, že dělají přestupky. "Jezdím tam na červenou, přijde mi nelogické, aby stála i auta, která trať neprotínají," přiblížila liberecká řidička.

O problému vědí i policisté. "Úprava programu by byla na místě, už jsme o tom jednali na odboru dopravy i se správcem signalizace. O tom, že řidiči jezdí na červenou, víme," přiblížil komunikační inženýr libereckého dopravního inspektorátu Vlastimil Malý.

Změnit systém křižovatky bude složité

Změna ale nebude jednoduchá. Správcem a provozovatelem semaforů v Liberci je společnost Eltodo a ta nemá bez požadavku města oprávnění nic měnit.

"Situaci také vnímáme jako ne příliš ideální a průběžně budeme konzultovat s městem hledání vhodnějšího způsobu řízení této křižovatky. Obáváme se ale, že bez upuštění od absolutní preference MHD nebo stavebních úprav moc možností není. Stavební úpravy křižovatky nejsou rozhodně levnou záležitostí," přiblížil mluvčí společnosti Eltodo Jan Rafaj.

"Tato křižovatka je přes den stále plná a jestliže jede několik vozidel MHD za sebou, vnímají řidiči situaci jako poruchu. To platí hlavně v nočním režimu, kdy při přihlášení vozidla MHD okamžitě naskakuje červená," dodal mluvčí.

Podle něj přenastavení semaforů v křižovatce není složité, ale musí se dělat podle schváleného dopravního řešení. "To zatím není k dispozici a podle dopravních odborníků se bude hledat jenom těžko," zmínil Rafaj.

Šaldovo náměstí v Liberci

Šaldovo náměstí v Liberci

Autor:

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Petice proti rušení nemocnic. Hlas odborů není hlasem pacientů

Ilustrační snímek

Zdravotnické odbory rozjely kampaň za zachování dnešní sítě nemocnic. Prospěje to spíše jim, anebo pacientům? Malé...

Boj o Vidkun. K soudu míří jedna z největších kauz posledních let

V kauze Vidkun míří před soud vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý (vlevo),...

V kauze Vidkun podle obžaloby unikaly od policie informace směrem k politikům a podnikatelům. Při policejní razii byli...

Babí léto bude pokračovat, příští týden teploty vystoupají i k 24 stupňům

10.10.2018 Hradec Králové podzimní počasí

Víkendové babí léto vydrží podle meteorologů až do konce září. V druhé půlce příštího týdne se teploty vyšplhají...

Demolice Stalinova pomníku by byla drahá, lepší bude oprava, říká Lukeš

Stalinův pomník na Letné.

Zbytky někdejšího Stalinova pomníku se hroutí. Pražský magistrát musí na základě odborného posudku stavbu do pěti dnů...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝKONNÁ ASISTENTKA

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 24 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz