Řidiči nadávají kvůli nálepkám

  0:01aktualizováno  0:01
Horké chvíle zažívali v pondělí na ministerstvu dopravy a spojů. Tisíce rozčilených řidičů se totiž domáhaly odškodnění za vyhozené peníze a promarněný čas při pořizování stříbrných evidenčních známek na auto. Známky už na svých autech měly dva miliony lidí.

Ministr dopravy Milan Šimonovský (KDU-ČSL) to však pokládá za zbytečnost a známky nechal zrušit. "Je to jen obtěžování řidičů," vysvětluje mluvčí Ludmila Roubcová ministrovo rozhodnutí.

"Řidiči, kteří si známky vyběhali, si zaslouží omluvu," míní mluvčí. Přesto se jí zdá, že se opatření, kterým se ministr zastal občanů, obrací proti němu. "O případném odškodnění nemůže být řeč," dodává.

Ministr dopravy chystá další změny
Šimonovský už připravuje i novelizaci vyhlášky, která by měla platit od prosince. "Kromě stříbrné evidenční známky se mimo jiné zruší povinnost přišroubovat registrační značku k vozidlu," vysvětluje mluvčí. Majitel musí pouze zajistit, aby značka neupadla.

Z novely vyplývá i to, že na evidenční kontrolu pojedou už jen řidiči, u kterých se vyskytnou nějaké nesrovnalosti. Například ti, kteří budou chtít mít jistotu, že jejich vůz není kradený.

Ostatní své automobily zkontrolují v některé ze Stanic technické kontroly při běžné prohlídce. "Chystáme i systém přísného dozoru nad STK," prohlašuje Roubcová ve snaze vyvrátit zvěsti, že se u nás dají doklady koupit.

Zbytečné stříbrné známky nechalo za 16 milionů korun vytisknout ministerstvo v době ministrování Jaromíra Schlinga (ČSSD). "Lidé, kteří byli pod tímto opatřením podepsáni, už na ministerstvu nepracují. Od ministra Šimonovského dostali výpověď," říká mluvčí.

Zakázku získala firma Sydokon z Kunčic. Celý kontrakt byl údajně až trojnásobně předražen. Firma ministerstvu tiskla již v minulosti testy pro autoškoly, ve kterých byly chyby, nebo formuláře průkazů o profesní způsobilosti. Za ty ministerstvo zaplatilo pokutu, protože zakázku získala firma bez výběrového řízení.

"Pan ministr nechal prověřit smlouvy a v současné době už pro nás tato firma nic nedělá," uvedla Roubcová. Ředitel společnosti Stanislav Sypták se k případu odmítl vyjádřit.

Mluví česky, ale rozumějí si jen sami se sebou

Když ministerstvo dopravy chtělo všem řidičům oznámit, že ruší takzvané registrační nálepky, které měly být povinné, udělalo to poměrně rafinovaně.

Na internetových stránkách ministerstva se objevila tisková zpráva o rozsahu jednoho listu A4. Slov na ní bylo vcelku dost, ale srozumitelná věta skoro žádná.

Například: "V novele vyhlášky č. 243/2001 Sb., o registraci vozidel budou vypuštěna všechna ustanovení o nálepce ověřující registrační značku, čímž dojde ke zrušení nastaveného mechanismu, podle kterého provozovatel vozidla vylepenou nálepkou prokazuje provedení úkonu uvedení případných nesrovnalostí do souladu se skutečností."

"Ano, psala jsem to já," přiznala mluvčí úřadu Ludmila Roubcová. "Zřejmě jsem podlehla resortismu." Nejde o vzácnou chorobu. To je jen způsob dorozumívání státních úředníků. "Občas se nám stává, že citujeme vyhlášky a myslíme si, že je to tak správné. Ale bohužel zapomínáme, že normální lidé tomu nerozumějí," omlouvá se mluvčí.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

Další z rubriky

Známí senátoři nepodali majetková přiznání, hrozí jim pokuta až 50 tisíc

Ilustrační snímek

Některým senátorům hrozí pokuta, protože včas nedodali majetkové přiznání, což jsou ke konci června povinni všichni...

Holínky, helmy a pláštěnky. Prohlídka krušnohorského dolu je pro otrlé

Historický důl Johannes se nachází nedaleko Božího Daru.

Česko má už víc než týden první „adrenalinové“ zajímavosti pod ochranou UNESCO. Hornické památky zahrnují i důlní věže...

Přes zákaz se těží zdravé stromy, tvrdí lesníci. Chřadnou i listnáče

V lesích se těží násobně více dřeva, to je potom potřeba odvézt. Cestou ke...

Část lesníků tvrdí, že přestože to zákon zakazuje, mizí z lesů při kůrovcové těžbě tisíce kubíků zdravých stromů....

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz