Nejslušněji se jezdí v Praze. Bodovaných řidičů v Česku stále ubývá

  12:03aktualizováno  12:03
Loni se vybodovalo na 40 tisíc řidičů a téměř půl milionu má aspoň jeden bod. Nejčastější přestupky: rychlost, mobil, jízda bez pásu. Největším překvapením loňské statistiky bodového systému se stali Pražané. Drží totiž primát nejslušnějších řidičů. Jen pět procent pražských řidičů má aspoň jeden bod.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Nejhorší jsou pak řidiči z Ústeckého kraje, kde jich má nějaký bod osm procent.

Znamená tento výsledek, že se v hlavním městě jezdí fakt nejohleduplněji? Nebo je fígl ve statistice? Možná obojí.

„Myslím, že pražští řidiči opravdu předpisy dodržují víc, protože je na každém kroku hlídají kamery. V přeplněných ulicích také nemohou příliš páchat přestupky, protože by hned bourali,“ míní šéf BESIP Tomáš Neřold. Ministr Dan Ťok s nadsázkou poznamenal, že výsledek buď svědčí o slušnosti pražských řidičů, nebo o větším nasazení ústeckých policistů.

Ministerstvo dopravy zveřejnilo tento týden podrobné statistiky bodovaných přestupků za rok 2018. MF DNES přinesla podrobný přehled, jak si Češi na silnici vedou.

Půl milionu řidičů mělo k silvestru 2018 na kontě aspoň jeden bod, 39 tisíc lidí musí jezdit autobusem nebo vlakem, protože po nasbírání 12 bodů přišli o řidičák.

Z přehledu vzešla i rada „Jak nedostat body“. Statistici ministerstva si totiž všimli, že více než polovinu všech bodů řidiči dostali za tři konkrétní přestupky: malé překročení rychlosti, telefonování a jízdu bez pásu. Kdo se jich vyvaruje, má šanci uchránit si řidičák.

Ale pozor, po Ťokově chystané reformě už drobné překročení rychlosti nebude bodovaným přestupkem. Vyšší tresty naopak budou za telefonování.

Výpis z bodového konta dnes řidič dostane na Czech Pointu (třeba na poště), ale vláda slibuje, že to brzy půjde i z domova přes internet.

Dva body a dost

Můžeme to nazvat třeba „efektem dvou bodů“. Každý třetí řidič má na kontě pouhé dva trestné body za dopravní přestupek. Tito lidé se evidentně poučili dávno předtím, než by jim hrozilo vybodování a jejich první exces zůstal i posledním.

Klíčová tabulka ukazuje, kolik řidičů má kolik bodů. Nejvíce lidí mělo k 31. prosinci 2018 pouhé dva body – celkem 170 tisíc držitelů řidičáku. „Efekt dvou bodů“ potvrzuje i expertka z Týmu silniční bezpečnosti Stanislava Jakešová. „Dostala jsem dva body, tak se už hlídám, abych nejezdila 61 kilometrů v hodině, ale padesát,“ řekla Jakešová.

Ano, 23 tisíc šoférů má na kontě pouhý jeden bod. Jelikož však žádný „jednobodový přestupek“ neexistuje, znamená to, že jich měli původně víc. Po pravidelném odmazávání jim v evidenci zůstal bod jediný.

Čeští řidiči a bodový systém

Čeští řidiči a bodový systém

Pouhé jednotky tisíc lidí pak mají 8 až 11 bodů. Nepoučitelní jedinci, kteří atakují tato čísla, už se na nich nezastaví a zpravidla vystoupají k 12 bodům.

Žena nezávodí

Další tabulka bodového systému ukazuje, že bodový systém rok od roku pomalu, ale jistě vychovává řidiče. V nejhorších letech 2009 až 2011 mělo nějaký bod 14 procent řidičů, dnes je jich desetina. Každé dva roky se Češi o procento zlepší. Statisticky vzato by tedy v roce 2039 neměli spáchat ani jeden přestupek a mít v průměru nula bodů.

Přestože současná vyhláška obsahuje přes třicet bodovaných přestupků, tak v 92 procentech případů, kdy je někdo přistižen, jde o jeden z deseti nejčastějších druhů přestupků. Čtyři z nich jsou překročení rychlosti a pak nepřipoutání se, telefonování, alkohol za volantem, jízda bez řidičáku, nezastavení na stopce a nedání přednosti.

Telefonování už „neukecáte“

Nový bodový systém přinese velké změny

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Naopak existují vyloženě okrajové přestupky. Jen 24 lidí řídilo vozidlo, ke kterému neměli „profesní způsobilost“ (vztahuje se například na řidiče u záchranářů či hasičů), což je přestupek za tři body.

Co je ale podstatnější, policie téměř nepostihuje například ohrožení chodce na přechodu. Přestupek za čtyři body minulý rok dostalo jen 476 řidičů.

Všechny přestupkové a bodové statistiky vycházejí obecně lépe pro ženy než pro muže. To znamená, že manželka spíš přenechá řízení svému manželovi, ale také to, že ženy asi opravdu v autě nezávodí a jezdí opatrněji. Tak například mezi „držiteli 12 bodů“ je 36 621 mužů a pouhých 2 995 žen.

Body v Česku dostávají i cizinci. Daří se je postihnout až v posledních letech, kdy smlouvy v Evropské unii umožňují výměnu dat o řidičích.

Stále častější tak je, že vás dostihne pokuta za rychlou jízdu v jiném státě. Celkem v Česku dostalo aspoň jeden bod 50 tisíc cizinců.

Typický vybodovaný: třicátník

I pro dopravní experty je záhadou, proč se Češi nepoutají bezpečnostními pásy. Tři body a pokutu za to dostalo loni 66 283 lidí, přestože pás zachraňuje životy. Šéf BESIP Tomáš Neřold dokonce vypráví, že někteří motoristé vynaloží i velké úsilí, aby svépomocí vyřadili z provozu zařízení, jež při jízdě bez pásů začne pípat.

Jak se na dálnici dodržuje bezpečný rozestup. Co dvě minuty přestupek

A ještě jedna zajímavost: I když se poměrně často mluví o divokých mladých a začínajících řidičích, tak nejvíce vybodovaných má řidičák od roku 2006. Jezdí tedy 13 let, a pokud si dělali řidičák v osmnácti, bude jim teď 31 let. „Lidé mezi 30 a 40 lety najezdí nejvíc kilometrů. Je však třeba dodat, že i když nemají mladí řidiči tolik přestupků, figurují ve statistikách vážných dopravních nehod,“ vysvětluje Neřold.

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Piráti chtějí legalizovat prostituci, státu to má přinést miliardu

Ceny jejich služeb však šly dolů.

Stát má podle Pirátů přestat zavírat oči před problémem prostituce a dát jí zákonná pravidla. „Chceme omezit šedou...

Volný chce vést SPD místo Okamury. Hnutí mu přitom zrušilo krajskou organizaci

Moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný chce švýcarizaci České republiky,...

Přestože má hnutí „Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura“ v názvu jméno svého předsedy, poslanec Lubomír Volný...

Drahoš slaví sedmdesátiny. Zemanovi málem radil, nakonec mu byl sokem

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš navštívil Brno.

Finální vyzyvatel Miloše Zemana v klání o prezidentský post Jiří Drahoš ve středu slaví 70. narozeniny. Bývalý předseda...

Najdete na iDNES.cz