Řidičák na motorku za minutu a půl. Liberečtí úředníci šidí zkoušky

  0:42aktualizováno  0:42
Liberečtí úředníci údajně rozdávali řidičáky na motorku prakticky zadarmo. Z videí natočených během závěrečných jízdních zkoušek vyplývá, že někteří motorkáři dostali povolení vyrazit na silnici jen za to, že minutu a půl kroužili po parkovišti.

Motorkář pomalinku krouží po parkovišti v Liberci. Jednou, dvakrát, třikrát objede kolečko. A za pár minut má hotový řidičský průkaz na motorku. Alespoň to vyplývá z videí, které MF DNES předal Lukáš Kobera, naštvaný učitel liberecké autoškoly.

"Komisaři neprověřují dovednosti řidičů, jak by podle zákona měli, a to je nebezpečné," komentuje záběry Kobera, který je tajně natočil v průběhu několika uplynulých měsíců. "Kontaktoval jsem ministerstvo dopravy, aby celou věc prověřilo a chyby potrestalo." Kobera učí v autoškole již několik let a sám je aktivním motorkářem.

MF DNES má k dispozici několik videozáznamů, kde motorkáře zkoušejí tři komisaři libereckého magistrátu. Naposledy v pátek komisař Pavel Haflant poslal žadatele o řidičák na silnici do hustého provozu Liberce samotného. A jel za ním autem. Motorkář přitom v té chvíli ještě neměl řidičský průkaz a komisař nevěděl, zda mladík umí zvládat stroj.

Správně měl sedět na motorce s ním a hlídat ho. Na zkušebním stroji má druhá řidítka, kterými může zabránit případné nehodě. Haflant nechtěl případ komentovat a odkázal na tiskového mluvčího města.

Podobný průběh zkoušek patrně v Liberci není výjimečný. "Komisaři jsem ukázala, že umím rozsvítit světla a dvakrát jsem objela parkoviště. Myslím, že takové zkoušky nestačí," popisuje šestadvacetiletá žena z Liberce, jak získala nedávno řidičský průkaz.

Stejně hovoří i instruktor z autoškoly Lukáše Kobery Jaroslav Janeček. "Obvykle jede po parkovišti žák sám a zkouška trvá pár minut. Komisař z toho nemůže zjistit, zda žadatel o průkaz umí řídit motorku."

Komisař si při zkoušce povídá, kouří a píše SMS

Na dalších videozáznamech z Liberce při zkoušce krouží motorkáři po parkovišti asi dvacetikilometrovou rychlostí. Komisař stojí u auta, povídá si s instruktorem, někdy kouří nebo píše SMS.

Jedním z komisařů na záznamu je Luboš Křeček. Kauzu nekomentoval, prý se k tomu vyjádří jeho šéf. "Žádné video jsem neviděl. Kontroloval jsem komisaře několikrát, ale nemohu je kontrolovat po odborné stránce," uvedl šéf odboru dopravy libereckého magistrátu Pavel Rychetský s tím, že během revizí na problémy nenarazil.

"Netroufnul bych si říci, že nějakému komisaři trvala jízda dvě minuty. O ničem takovém nemám informace," tvrdí Rychetský. Dodal přitom, že pokud se věrohodnost videí potvrdí, hrozí komisařům výpověď, napomenutí nebo třeba srážka ze mzdy.

Případ řeší ministerstvo dopravy

Na ministerstvu dopravy se případem zabývá Karel Bezděkovský. "Videa už jsem shlédl a když jsem viděl zkoušku, která trvala asi minutu a půl, udělalo se mi zle. Případ budeme řešit, pokud se to potvrdí, můžeme komisařům sebrat jejich průkazy, tedy něco jako licence," reagoval.

Podle zákona by zkouška měla trvat třicet minut. S žadatelem má na motorce sedět komisař po celou dobu jízdy, která začíná na parkovišti nebo cvičišti a končí v provozu na silnici. "Smyslem zkoušek je, aby komisař prověřil, že motorkář zvládá jízdu a dokáže reagovat na okolní provoz," poznamenal Bezděkovský.

"Pokud u řidiče neproběhnou zkoušky správně a motorkář není připravený na provoz, tak je to obrovské nebezpečí pro všechny okolo," reaguje ředitel jablonecké policie a motorkář Pavel Langr.

O tom, jak jsou motorky nebezpečné i pro okolí svědčí nehoda, k níž došlo o víkendu na motorkářském sraze v Borovníku na Tišnovsku. Třicetiletý motorkář vjel do skupiny chodců. Tři lidé i řidič skončili s vážnými zraněními v nemocnici. Dvacetiletá dívka následkům nehody podlehla.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Při nárazu auta do stromu zahynul na Písecku dvacetiletý řidič

Ilustrační snímek

Smrtelná dopravní nehoda se stala brzy ráno na Písecku. Mladý řidič osobního auta tam narazil do stromu a utrpěl...

Bureši, čaú. Pirátská strana na volebním lístku schovala šifru pro Babiše

Předseda Pirátů Ivan Bartoš má odhlasováno

Šifru na volebním lístku mohli najít všichni ti, kteří se pořádně zaměřili na volební lístek Pirátů. Pracovní pozice...

EU má jediný cíl: vymazat národní státy z mapy Evropy, tvrdí Klaus

„Evropská unie má jediný cíl: vymazat národní státy z mapy Evropy,“ prohlásil...

Bývalý prezident Václav Klaus během probíhajících voleb do Evropského parlamentu ostře kritizoval stávající vedení EU....

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.

Najdete na iDNES.cz