Řidič odsouzený za tykadla politikům dal v Dopravním podniku výpověď

  10:49aktualizováno  16:08
Pondělní směna za volantem olomouckého autobusu byla pro Romana Smetanu odsouzeného za psaní a kreslení po předvolebních reklamách úplně poslední. Ještě ve stejný den se rozhodl v práci skončit a u vedení Dopravního podniku podepsal ukončení pracovního poměru. "Rozhodl jsem se dobrovolně odejít," řekl iDNES.cz.

Roman Smetana v pondělí odevzdal průkazku řidiče olomouckého Dopravního podniku a v zaměstnání dobrovolně skončil. | foto: iDNES.cz / Roman Smetana

V pondělí měl olomoucký řidič nastoupit do vězení, kde si má odpykat 100 dní za to, že pokreslil před předloňskými volbami plakáty politických stran na autobusech.

Roman Smetana však do věznice nepřišel, dobrovolný nástup za mříže od počátku vylučoval na protest proti svému odsouzení. Olomoucký soud hned v úterý vydal příkaz, aby jej policie zadržela a předala do výkonu trestu, což se pravděpodobně stane v nejbližších dnech.

Smetana počítal s tím, že bude až do svého očekávaného zadržení policií a eskorty do věznice normálně pracovat. "Původně jsem měl naplánované služby i na další dny, ale rozhodl jsem se, a upozorňuji, že dobrovolně, odejít z Dopravního podniku," řekl iDNES.cz.

Odsouzený řidič Roman Smetana.

Odsouzený řidič Roman Smetana

Dodal, že k náhlému odchodu z práce ho přimělo hned několik důvodů. Jedním z nich byl i velký zájem médií, který jeho případ vyvolal. Jak totiž už dříve řekl v rozhovoru pro iDNES.cz, zájem médií a veřejnosti o jeho případ ho po celou dobu stresoval více než vidina samotného pobytu ve vězení (celý rozhovor čtěte zde).

"Již delší dobu mě ale ta práce nijak zvlášť nenaplňovala. Navíc jsem začal mít i problémy se zády a narušený spánek z nepravidelných směn. Chyběl mi ale nějaký opravdu silný impulz k odchodu. Až do pondělka," podotkl Smetana v narážce na fakt, že v den, kdy měl podle rozhodnutí soudu nastoupit do věznice, se na jeho ranní směnu za volantem autobusu upínala pozornost novinářů.

"Požádal o ukončení pracovního poměru. Od dnešního dne už pan Smetana není naším zaměstnancem," potvrdila v úterý mluvčí olomouckého Dopravního podniku Magdaléna Kopřivová.

Roli při rozhodování ale sehrálo i to, že nechtěl vystavovat své nadřízené nepříjemné situaci, která patrně nastane, jakmile na něj soud vydá policii příkaz k dodání do výkonu trestu. "Dopravní podnik by musel chtě nechtě spolupracovat na mém zadržení s policií," uvedl. "Dalo by se tedy říct, že jsem teď 'svobodný člověk'."

Na jeho rozhodnutí nevydat se dobrovolně do vězení výpověď nic nemění. Protože do pondělní 14. hodiny, kdy měl nastoupit k výkonu trestu, nepřišel, poslala v úterý ráno olomoucká věznice informaci k místnímu soudu, který obratem vydal pokyn policii, aby jej zadržela a předala do vězení.

Policie příkaz obdrží pravděpodobně ve středu, ale kdy se policisté pro odsouzeného řidiče vydají, zatím není jasné. Lze předpokládat, že ho budou chtít zadržet v nejbližších dnech.

Není však jasné ani to, zda se jim to brzy podaří. Smetana naznačil, že i nadále hodlá pokračovat v pasivním odporu proti svému potrestání. "Teď se pokusím dočasně někam zašít," napsal se smajlíkem v úterý na své stránce na Facebooku.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Pokousaná modelka, identická dvojčata a šokovaní záchranáři

K modelce se při focení na pláži rozběhlo prase a kouslo ji do zadku

Nejsledovanější videa tohoto týdne jsou z celého světa. Diváky iDNES.tv zaujala nešťastná modelka, naprosto identická...

S handicapy se vypořádala na hřbetu koně, je nejlepší v republice

Dvanáctiletá Hana se „gymnastice na koni“ věnuje od sedmi let.

Na koni začala Hana Šimečková jezdit jako sedmiletá. Brala to jako terapii. Dnes je mistryní republiky v akrobacii. Ve...

V Česku opět padaly teplotní rekordy. V Neumětelích naměřili 17,3 stupně

V minulých letech vyráželi sportuchtiví Pražané do zasněžených ulic na běžkách....

Rekordní teploty pro 17. únor v neděli zaznamenalo 77 z celkových 151 stanic, které měří alespoň 30 let. Další dvě...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz