Úterý 1. prosince 2020, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 1. prosince 2020 Iva

Rezignace místostarosty rozpoutala na radnici Prahy 4 ostrý spor

  19:53
Nusle - Nejasnosti kolem veřejných soutěží o lukrativní zakázky v metropoli stojí za dalším velmi vážným konfliktem v komunální politice. Tentokrát vypukl neobyčejně ostrý spor na radnici čtvrté městské části, kde v úterý místostarosta Ondřej Turek (US) rezignoval na svou funkci a prohlásil, že podezírá některé své kolegy z korupce. Starostka Miroslava Studenovská (ODS) se společně se svými stranickými místostarosty bránila argumentem, že Turek byl naprosto neschopný a údajnou korupci uvedl při odchodu jen jako zástupný problém. Turek ovšem na svém podezření trvá, a navíc poukazuje i na majetkové poměry jednoho z radních.

"Stín, který pan Turek svým podezřením vrhl na radnici, je velmi temný," prohlásila starostka na tiskové konfereci. V jejím průběhu však jen minimálně mluvila k Turkově korupčnímu podezření, kterému se nelíbilo, že zakázku na opravu Základní školy Na Chodovci získala firma s podstatně vyšší finanční nabídkou. Většina času mluvila ona i její zástupci o problémech, které podle ní místostarosta z Unie svobody úřadu v minulosti způsobil.

"Museli jsme vytvořit krizový štáb, který řeší nahromaděné problémy z jeho resortů," upozornila Studenovská. Zároveň uvedla několik výhrad - Turek nevyřešil problémy s dvěmi realitními kancelářemi, nepostaral se o opravy bytového fondu a kvůli němu jsou na odchodu čtyři kvalitní úředníci.

Místostarosta Turek ovšem považuje kritiku za zcela nepravdivou. "Píchl jsem do vosího hnízda a toto je výsledek. Každému musí být přece jasná souvislost mezi mým podezřením a kritikou, která najednou následuje," reagoval. "Komukoliv mohu dokázat, že jsem pracoval kvalitně. Rada k mé činnosti nikdy nevznesla připomínky. Argument, že jsem zavinil odchod čtyř zaměstnaců, je naprosto absurdní. Podobně se stavím i k dalším tvrzením," konstatoval Turek.

Ke starostce se včera připojil i její zástupce Jan Hejma. "Náš bývalý kolega pošpinil celou radu. Je to hanba," uvedl Hejma, který byl předsedou komise pro výběr stavební firmy na opravu školy. "Já vidím v odchodu pana Turka jeho neschopnost. Ten člověk nepřinesl nic dobrého za svou téměř dvouletou práci. Jsem znechucen, že jsem s ním musel sedět dva roky v radě. Místo práce se věnoval politickým pletichám," dodal místostarosta Hejma.

Někteří lidé z radnice ovšem volí jiná slova. Poukazují například na radního Patrika Bartáka (KDU-ČSL), který byl členem výběrové komise. "Divíme se tomu, kde přišel k luxusním autům, s nimiž někdy parkuje před radnicí," uvedl zdroj, který si nepřál být jmenovaný.

Místostarosta Turek potvrdil, že při jeho oznámení o možné korupci hrálo roli i chování Bartáka. "Vím, že se o něm tyto pochybnosti šíří. Zvláště, když se podílí na rozhodování o důležitých zakázkách. Viděl jsem jej parkovat už minimálně se třemi luxusními auty. Přitom nikdo netušíme, kde pracuje, a jak k těmto autům přišel," sdělil Turek.

Patrik Barták potvrdil, že mu patří luxusní auto značky Honda, které parkuje bez poznávací značky před radnicí, ale odmítl k němu cokoliv říci.

"Já nejsem profesionální politik a proto majetkové poměry moje, mé rodiny či firmy jsou naprosto mou věcí. Živím se svou prací, provozuji živnost," řekl Barták, ovšem odmítl sdělit i to, o jakou jde živnost. Po včerejšku je přitom Barták spoluzodpovědný za vedení odboru bytového fondu, kam jej jmenovala starostka.

Celým případem by se měla v příštích týdnech zabývat policie, protože Turkův stranický kolega Petr Bidlo podal kvůli soutěži trestní oznámení na neznámého pachatele. Přitom je pravděpodobné, že na policii či soud se obrátí i vedení radnice.

"Pro nás tato causa nekončí. V úterý všechno zhodnotí naše městská rada a na základě toho zvážíme, jak se k celému problému postavíme. Určitě ale nějaký postup zvolíme, protože takovou nestoudnost si zaměstnanci ani my nezasloužíme. Já to takto nenechám," prohlásila rezolutně starostka Studenovská.

 

Předseda komise: Bond byl nejlepší

Výběrového řízení na opravu školy Na Chodovci, kvůli které podezírá odstupující místostarosta Prahy 4 Ondřej Turek některé členy hodnotící komise z korupce, vyhrála stavební firma Bond.

"I když nenabídla nejnižší cenu, naši odborníci z radnice sdělili, že má nejkvalitnější nabídku," prohlašuje předseda komise a zároveň místostarosta Jan Hejma z ODS. On i dalších pět členů komise pro tuto nabídku v hodnotě téměř sedmnácti milionů korun také hlasovalo. Další dva byli proti.

Hejma jako hlavní argument uvádí, že nabídka druhé firmy - společnosti M.S. Praha v hodnotě přes čtrnáct a půl milionu korun - byla podhodnocená. "Zjistili jsme, že v rozpočtu M.S. Praha chybějí peníze na opravu dveří a oken. Navíc si nemůžeme dovolit riskovat to, že 1. září budou ve škole chybět právě dveře nebo okna, protože to firma nezvládla," podotkl Hejma. Zároveň ovšem připustil, že tato firma splnila všechny požadavky soutěže.

Místostarosta Turek však samotný průběh řízení považuje za zmanipulovaný. Odvolal se přitom také na poznámky kolegy Václava Soukupa. Ten do protokolu o výběrovém řízení napsal: "Předseda komise dal hlasovat o pořadí dříve než jsem se mohl seznámit s nabídkou firmy Bond. Věřím, že kdybych na materiál měl víc času, než pětadvacet minut, výběrové řízení by muselo dopadnout jinak," napsal .

Václav Soukup, který se osobně vyjádřit nemohl, protože je na dovolené, si dále v protokolu stěžuje, že Bond měl podle něj špatně zařazenou kompletní výměnu oken.

Jan Čadek, jednatel a ředitel firmy Bond jakoukoliv korupci odmítá. "Máme ve svém oboru výbornou pověst, pracuji na ní deset let. Jsem přesvědčen, že jsme nabídli adekvátní cenu. Za nižší částku nejde tato zakázka udělat," tvrdí Čadek. Zároveň prohlašuje, že s nikým z radnice nemá bližší kontakty. "S žádnou politickou stranou nemám nic společného," podotkl.

Zástupci poražené společnosti M.S. Praha se nemohli vyjádřit. Na telefonních informacích ani na internetové stráce Telecomu jejich číslo telefonu není k dispozici.

 

Turek je v politice 10 let

Kdo je vlastně místostarosta čtvrtého obvodu Ondřej Turek, který způsobil bouři svým podezřením, že někteří lidé z jeho radnice jsou zkorumpovaní? Ze všeho nejvíce začínající politik, který se ale pohybuje v politice už od osmácti let.

V roce 1990 vstoupil do Křesťansko-demokratické strany, jejímž předsedou byl exsenátor Václav Benda. "Tato strana mi byla sympatická, líbil se mi její pravicový program i to, že se hlásila ke konzervatismu," říká Turek.

Ovšem na rozdíl od mnoha jiných lidí, kteří po pádu komunismu dělali politickou kariéru, on se spíše držel úřední práce. V této straně a později i v ODS, která křesťansko-demokratickou stranu pohltila, pracoval v tiskovém oddělení.

Ondřej Turek byl mezi prvními, kteří opustili ODS společně s Janem Rumlem, Ivanem Pilipem a dalšími. "Prostě jsem nechtěl být u toho, co se tam dělo," vysvětluje svůj odchod z ODS osmadvacetiletý Turek, který nedostudoval pedagogickou fakultu a teologii.

I v Unii svobody stál ovšem spíše v pozadí, velmi brzy například vypracoval internetové stránky unionistů i samotného Rumla. Teprve při komunálních volbách v roce 1998 vstoupil do politiky.

 

Poznámka redaktora MF DNES Radka Bartončíka:

Soutěže nejsou průhledné
Podezření z korupce, které místostarosta Ondřej Turek adresoval svým kolegům na radnici, je skutečnou bombou, protože doposud nikdo v pražské komunální politice s podobně závažným obviněním nevystoupil. Je předčasné posuzovat existenci korupce na Praze 4: Turek nepředložil přesvědčivé důkazy, vedení radnice se z něj snaží zase udělat neschopného jedince. Důležitější je ovšem něco jiného. K podezření z korupce vedly nejasnosti kolem soutěže o lukrativní zakázku. Soutěže, jaké probíhají v různých podobách všude v metropoli. Přestože jde o veřejné soutěže, jejich průběh je paradoxně často neveřejný. Mnohé radnice informace o nich ukryjí ve svých sejfech a občanům sdělí jen základní údaje. Neuznají vůbec za vhodné, aby zveřejnily maximum informací, zpřístupnily zápisy soutěžních komisí a samozřejmě podrobně vysvětlily výsledky. Dokud lidé z radnic budou svým voličům upírat zásadní právo na informace, nebude o následníky Ondřeje Turka nouze. Komunální politici by proto měli brát ostudu radnice Prahy 4 jako varování. Taková ostuda může potkat i je.

Autor:

Ikeou se drtit nenecháme, chceme vyrábět kvalitu, říká prezident nábytkářů

  • Nejčtenější

Česko ve 3. stupni: hospody do 22:00, boty v karanténě, kadeřník s omezením

Ministerstvo průmyslu a obchodu doplnilo upřesnění k chodu protiepidemického systému, kterými by se měl řídit provoz...

Zákazům navzdory. Hospoda v Praze přivítala štamgasty, zasahovala policie

Pražská restaurace Šeberák se ve čtvrtek otevřela zákazníkům. Úplně jako za časů před koronavirovými opatřeními,...

Obchody, restaurace i služby se otevřou od 3. prosince. Znovu i v neděli

Od čtvrtka 3. prosince se otevřou všechny obchody, restaurace i služby, které jsou nyní uzavřené kvůli opatřením proti...

Z okna kladenské školy vypadla patnáctiletá dívka, zraněním podlehla

Při pádu z okna kladenské školy v Moskevské ulici ráno zemřela mladistvá dívka, podle prvních informací žákyně 9....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cizinci vtrhli na nákupy bez košíků a roušek, pravidla vysvětlovala policie

Hlídky státní i městské policie zasahovaly v pondělí navečer v plzeňském Kauflandu, kam vtrhlo několik desítek cizinců...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

České dálnice 2021: kde skončí uzavírky a kde se naopak začne stavět

Premium Na české dálnice příští rok poputují miliardy od státu a nově i od investorů. Rozpočet Ředitelství silnic a dálnic...

Opozice chce řešit cestu prezidentova poradce Nejedlého do Moskvy

Poslancům v úterý začíná řádná prosincová schůze, jejímž vrcholem bude konečné hlasování o vládním návrhu státního...

Exnáměstek nastupuje do muzea. Nové vedení kraje řeší, jak ho odvolat

Bývalý náměstek ústeckého hejtmana a starosta Krupky Zdeněk Matouš (dříve ČSSD, nyní Lepší sever) je ode dneška...

Návštěvy budou moci do zařízení sociálních služeb. Čekají je antigenní testy

Od soboty 5. prosince bude možné navštěvovat příbuzné v zařízeních sociálních služeb, když budou mít návštěvy maximálně...

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...

Mívám silné sny. A přání se mi plní, říká MOgirl Ria

Chtěla být ajťačkou a díky úsilí si onu profesi i osvojila. „Pak jsem měla ještě malý, druhý sen stát před objektivem...