Rezignace místostarosty rozpoutala na radnici Prahy 4 ostrý spor

  19:53aktualizováno  19:53
Nusle - Nejasnosti kolem veřejných soutěží o lukrativní zakázky v metropoli stojí za dalším velmi vážným konfliktem v komunální politice. Tentokrát vypukl neobyčejně ostrý spor na radnici čtvrté městské části, kde v úterý místostarosta Ondřej Turek (US) rezignoval na svou funkci a prohlásil, že podezírá některé své kolegy z korupce. Starostka Miroslava Studenovská (ODS) se společně se svými stranickými místostarosty bránila argumentem, že Turek byl naprosto neschopný a údajnou korupci uvedl při odchodu jen jako zástupný problém. Turek ovšem na svém podezření trvá, a navíc poukazuje i na majetkové poměry jednoho z radních.

"Stín, který pan Turek svým podezřením vrhl na radnici, je velmi temný," prohlásila starostka na tiskové konfereci. V jejím průběhu však jen minimálně mluvila k Turkově korupčnímu podezření, kterému se nelíbilo, že zakázku na opravu Základní školy Na Chodovci získala firma s podstatně vyšší finanční nabídkou. Většina času mluvila ona i její zástupci o problémech, které podle ní místostarosta z Unie svobody úřadu v minulosti způsobil.

"Museli jsme vytvořit krizový štáb, který řeší nahromaděné problémy z jeho resortů," upozornila Studenovská. Zároveň uvedla několik výhrad - Turek nevyřešil problémy s dvěmi realitními kancelářemi, nepostaral se o opravy bytového fondu a kvůli němu jsou na odchodu čtyři kvalitní úředníci.

Místostarosta Turek ovšem považuje kritiku za zcela nepravdivou. "Píchl jsem do vosího hnízda a toto je výsledek. Každému musí být přece jasná souvislost mezi mým podezřením a kritikou, která najednou následuje," reagoval. "Komukoliv mohu dokázat, že jsem pracoval kvalitně. Rada k mé činnosti nikdy nevznesla připomínky. Argument, že jsem zavinil odchod čtyř zaměstnaců, je naprosto absurdní. Podobně se stavím i k dalším tvrzením," konstatoval Turek.

Ke starostce se včera připojil i její zástupce Jan Hejma. "Náš bývalý kolega pošpinil celou radu. Je to hanba," uvedl Hejma, který byl předsedou komise pro výběr stavební firmy na opravu školy. "Já vidím v odchodu pana Turka jeho neschopnost. Ten člověk nepřinesl nic dobrého za svou téměř dvouletou práci. Jsem znechucen, že jsem s ním musel sedět dva roky v radě. Místo práce se věnoval politickým pletichám," dodal místostarosta Hejma.

Někteří lidé z radnice ovšem volí jiná slova. Poukazují například na radního Patrika Bartáka (KDU-ČSL), který byl členem výběrové komise. "Divíme se tomu, kde přišel k luxusním autům, s nimiž někdy parkuje před radnicí," uvedl zdroj, který si nepřál být jmenovaný.

Místostarosta Turek potvrdil, že při jeho oznámení o možné korupci hrálo roli i chování Bartáka. "Vím, že se o něm tyto pochybnosti šíří. Zvláště, když se podílí na rozhodování o důležitých zakázkách. Viděl jsem jej parkovat už minimálně se třemi luxusními auty. Přitom nikdo netušíme, kde pracuje, a jak k těmto autům přišel," sdělil Turek.

Patrik Barták potvrdil, že mu patří luxusní auto značky Honda, které parkuje bez poznávací značky před radnicí, ale odmítl k němu cokoliv říci.

"Já nejsem profesionální politik a proto majetkové poměry moje, mé rodiny či firmy jsou naprosto mou věcí. Živím se svou prací, provozuji živnost," řekl Barták, ovšem odmítl sdělit i to, o jakou jde živnost. Po včerejšku je přitom Barták spoluzodpovědný za vedení odboru bytového fondu, kam jej jmenovala starostka.

Celým případem by se měla v příštích týdnech zabývat policie, protože Turkův stranický kolega Petr Bidlo podal kvůli soutěži trestní oznámení na neznámého pachatele. Přitom je pravděpodobné, že na policii či soud se obrátí i vedení radnice.

"Pro nás tato causa nekončí. V úterý všechno zhodnotí naše městská rada a na základě toho zvážíme, jak se k celému problému postavíme. Určitě ale nějaký postup zvolíme, protože takovou nestoudnost si zaměstnanci ani my nezasloužíme. Já to takto nenechám," prohlásila rezolutně starostka Studenovská.

 

Předseda komise: Bond byl nejlepší

Výběrového řízení na opravu školy Na Chodovci, kvůli které podezírá odstupující místostarosta Prahy 4 Ondřej Turek některé členy hodnotící komise z korupce, vyhrála stavební firma Bond.

"I když nenabídla nejnižší cenu, naši odborníci z radnice sdělili, že má nejkvalitnější nabídku," prohlašuje předseda komise a zároveň místostarosta Jan Hejma z ODS. On i dalších pět členů komise pro tuto nabídku v hodnotě téměř sedmnácti milionů korun také hlasovalo. Další dva byli proti.

Hejma jako hlavní argument uvádí, že nabídka druhé firmy - společnosti M.S. Praha v hodnotě přes čtrnáct a půl milionu korun - byla podhodnocená. "Zjistili jsme, že v rozpočtu M.S. Praha chybějí peníze na opravu dveří a oken. Navíc si nemůžeme dovolit riskovat to, že 1. září budou ve škole chybět právě dveře nebo okna, protože to firma nezvládla," podotkl Hejma. Zároveň ovšem připustil, že tato firma splnila všechny požadavky soutěže.

Místostarosta Turek však samotný průběh řízení považuje za zmanipulovaný. Odvolal se přitom také na poznámky kolegy Václava Soukupa. Ten do protokolu o výběrovém řízení napsal: "Předseda komise dal hlasovat o pořadí dříve než jsem se mohl seznámit s nabídkou firmy Bond. Věřím, že kdybych na materiál měl víc času, než pětadvacet minut, výběrové řízení by muselo dopadnout jinak," napsal .

Václav Soukup, který se osobně vyjádřit nemohl, protože je na dovolené, si dále v protokolu stěžuje, že Bond měl podle něj špatně zařazenou kompletní výměnu oken.

Jan Čadek, jednatel a ředitel firmy Bond jakoukoliv korupci odmítá. "Máme ve svém oboru výbornou pověst, pracuji na ní deset let. Jsem přesvědčen, že jsme nabídli adekvátní cenu. Za nižší částku nejde tato zakázka udělat," tvrdí Čadek. Zároveň prohlašuje, že s nikým z radnice nemá bližší kontakty. "S žádnou politickou stranou nemám nic společného," podotkl.

Zástupci poražené společnosti M.S. Praha se nemohli vyjádřit. Na telefonních informacích ani na internetové stráce Telecomu jejich číslo telefonu není k dispozici.

 

Turek je v politice 10 let

Kdo je vlastně místostarosta čtvrtého obvodu Ondřej Turek, který způsobil bouři svým podezřením, že někteří lidé z jeho radnice jsou zkorumpovaní? Ze všeho nejvíce začínající politik, který se ale pohybuje v politice už od osmácti let.

V roce 1990 vstoupil do Křesťansko-demokratické strany, jejímž předsedou byl exsenátor Václav Benda. "Tato strana mi byla sympatická, líbil se mi její pravicový program i to, že se hlásila ke konzervatismu," říká Turek.

Ovšem na rozdíl od mnoha jiných lidí, kteří po pádu komunismu dělali politickou kariéru, on se spíše držel úřední práce. V této straně a později i v ODS, která křesťansko-demokratickou stranu pohltila, pracoval v tiskovém oddělení.

Ondřej Turek byl mezi prvními, kteří opustili ODS společně s Janem Rumlem, Ivanem Pilipem a dalšími. "Prostě jsem nechtěl být u toho, co se tam dělo," vysvětluje svůj odchod z ODS osmadvacetiletý Turek, který nedostudoval pedagogickou fakultu a teologii.

I v Unii svobody stál ovšem spíše v pozadí, velmi brzy například vypracoval internetové stránky unionistů i samotného Rumla. Teprve při komunálních volbách v roce 1998 vstoupil do politiky.

 

Poznámka redaktora MF DNES Radka Bartončíka:

Soutěže nejsou průhledné
Podezření z korupce, které místostarosta Ondřej Turek adresoval svým kolegům na radnici, je skutečnou bombou, protože doposud nikdo v pražské komunální politice s podobně závažným obviněním nevystoupil. Je předčasné posuzovat existenci korupce na Praze 4: Turek nepředložil přesvědčivé důkazy, vedení radnice se z něj snaží zase udělat neschopného jedince. Důležitější je ovšem něco jiného. K podezření z korupce vedly nejasnosti kolem soutěže o lukrativní zakázku. Soutěže, jaké probíhají v různých podobách všude v metropoli. Přestože jde o veřejné soutěže, jejich průběh je paradoxně často neveřejný. Mnohé radnice informace o nich ukryjí ve svých sejfech a občanům sdělí jen základní údaje. Neuznají vůbec za vhodné, aby zveřejnily maximum informací, zpřístupnily zápisy soutěžních komisí a samozřejmě podrobně vysvětlily výsledky. Dokud lidé z radnic budou svým voličům upírat zásadní právo na informace, nebude o následníky Ondřeje Turka nouze. Komunální politici by proto měli brát ostudu radnice Prahy 4 jako varování. Taková ostuda může potkat i je.

Autor:

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Zdravotní pojišťovny lákají na bonusy a výhody. Na změnu zbývá pár dní

Zubař, ilustrace

Nespokojení klienti zdravotních pojišťoven mají letos poslední šanci na její změnu. Přihlášku ke změně pojišťovny mohou...

Boj o Vidkun. K soudu míří jedna z největších kauz posledních let

V kauze Vidkun míří před soud vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý (vlevo),...

V kauze Vidkun podle obžaloby unikaly od policie informace směrem k politikům a podnikatelům. Při policejní razii byli...

Babí léto bude pokračovat, příští týden teploty vystoupají i k 24 stupňům

10.10.2018 Hradec Králové podzimní počasí

Víkendové babí léto vydrží podle meteorologů až do konce září. V druhé půlce příštího týdne se teploty vyšplhají...

Bratři Mašínové byli důsledkem krvavého režimu, říká Jiří Padevět

Historie se může opakovat, říká spisovatel Jiří Padevět. Na mysli má především...

Památník tří odbojů by měl vzniknout do tří let na Mašínově rodném statku. Předsedou spolku, který se přestavbě objektu...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz