Sobota 6. března 2021, svátek má Miroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 6. března 2021 Miroslav

Stát zaplatil za objednání k testům, ne očkování. Experti: systém k vyhození

  20:01aktualizováno  20:38
V pátek 15. ledna byl spuštěn rezervační systém k očkování. Původně přitom sloužil jen k objednání na antigenní testování. Tvůrci za něj dostali přes 2,6 milionu korun, dalších 82 tisíc měsíčně mají za údržbu. Paradoxně si ovšem stát objednal jen systém pro testy, žádná ze smluv s dodavatelem, firmou Reservatic, očkování nezmiňuje. Podle IT expertů je systém navíc amatérský.

Systém rezervací hlásí, že kapacita je již vyčerpaná. | foto: iDNES.cz

Registrace očkování spustil Reservatic 15. ledna v osm hodin ráno, lidé si však krátce po spuštění stěžovali, že webové stránky nereagují. Dokonce došlo na krátký čas i k jejich výpadku. SMS zprávy s PIN kódy lidem přicházely i po deseti minutách. Nedostupná byla také informační linka 1221.

„Technické problémy byly hlavně na straně nemocnic. Vyřešilo se to,“ reagoval tehdy premiér Andrej Babiš. „Říkáme, že všechno funguje, funguje to skvěle.“ 

Rezervační systém se mění, začne rozesílat SMS při přidělení termínu

Jenže IT experti, které redakce iDNES.cz oslovila, si o systému myslí něco jiného. 

„Hlavní problém je, že systém se nedá vyvinout slušně za dva týdny. Prostě politické zadání, že budeme mít za dva týdny hotový funkční registrační systém, je ošemetná oprátka pro toho, kdo to dělá,“ řekl pro iDNES.cz Václav Matyáš z Fakulty informatiky Masarykovy univerzity. 

„Žádný systém se neprogramuje úplně od podlahy, existují vyzkoušené cesty. V tom vidím největší chyby, v rychlosti zpracování a že tým, který na tom dělal, neměl vhled do koncepce systému, jak to udělat,“ zhodnotil Matyáš. 

Shodit do koše a začít dělat znovu

Podle Matyáše není dobrá ani bezpečnost systému. Podařilo se do něj totiž přihlásit čtyřiadvacetiletému studentovi ze Zlína. Ten se dostal až k rezervaci termínu na očkování, které přitom bylo vyhrazené jen pro starší 80 let. „Když se tam bez problémů přihlásí člověk, který by se tam přihlásit neměl, je to prostě špatné. Stejně tak sdílení dat, které uživatelé zadávají do webového prohlížeče,“ popisuje Matyáš další chyby. 

Podle něj jde o fundamentální chyby, pro které by se měl systém „shodit do koše a začít dělat znovu s někým, kdo má s podobnými věcmi zkušenost“

Přístup krajů k očkování se liší, některé o praktiky nestojí, říkají lékaři

Filip Malý z Katedry informatiky a kvantitativních metod Fakulty informatiky a managementu UHK za největší slabinu systému považuje ověřování vstupních dat jen a pouze na straně klienta, kdy obsah jednotlivých formulářů není porovnáván s daty ze serverů. 

„To je amatérská chyba. Lze z ní usuzovat, že systém mohl být takzvaně ‚šitý horkou jehlou‘, na druhé straně ale funguje a po doplnění kontrolních mechanismů na straně serveru bych ho nehodnotil nějak špatně,“ řekl pro iDNES.cz Malý. Podle něj je nutné vylepšit zabezpečení z pohledu bezpečnosti webové aplikace.

Špatné zadání nedá dobrý výsledek

Zásadní podle vedoucího katedry softwarového inženýrství ČVUT Michala Valenty bývá přesné zadání zakázek a následně i termíny a rozpočet. „Tipnu si, že nebude vůbec jednoduché se k zadání dostat. Velké množství projektů pohoří právě proto, že zadání je nejasné a zadavatel nespolupracuje. Ve výsledku pak brblá, že to přece zaplatil, a tak nechápe, kde se stala chyba. Případně z toho udělá politické téma,“ představil obecná úskalí softwarových projektů Valenta.

Téměř polovina seniorů nad 80 má registraci, někteří už znají termín

Rezervační systém selhal například kvůli trojmístné koncovce rodného čísla seniorů, protože byl připravený na koncovku čtyřmístnou. Ta se přitom používá až od roku 1954. V první fázi byl ovšem systém určený pro seniory ročníku 1941 a starší. Vázlo také odesílání ověřovacích SMS.

„Každý systém se dá udělat lépe. Mohou se napsat lepší testovací scénáře, aby nevzniklo těch pár počátečních karambolů, které se ke mně donesly, třeba ten s rodnými čísly. Taky se určitě dá dopředu předjednat s operátory svižnější odesílání SMS, když se očekává nápor. Jenomže tohle je z velké části právě otázka zadání,“ vrací se vědec z ČVUT k problematice objednání projektu.

INFOGRAFIKA: Kolik stál přihlašovací systém k očkování?

INFOGRAFIKA: Kolik stál přihlašovací systém k očkování? | foto: iDNES.cz

Žádná smlouva nemluví o registraci

Na začátku října loňského roku uzavřela Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT) smlouvu o „Zajištění centrálního rezervačního systému“ s firmou Reservatic v hodnotě 1,6 milionu korun bez DPH. 

Cílem smlouvy mělo být: „Uživatelsky komfortní rezervace termínu na odběr, vysoká dostupnost blízkého odběrového místa a minimální čekání na odběr testu Covid19 pro osoby s povinným testem dle vydané žádanky i pro samoplátce. Radikální zvýšení kapacity/průchodnosti odběrových míst na základě konsolidovaného reportingu a analýzy zátěže jednotlivých OM (odběrových míst, pozn. red) a optimalizace průchodnosti.“

Registr smluv

Smlouva počítá pouze s registrací na testování | foto: Registr smluv

K první smlouvě během několika měsíců přibyly další. Třeba „Zpřístupnění a poskytování služby rezervační komponenty portálu centrálního rezervačního systému“ v hodnotě 686 tisíc korun, vyplývá z Registru smluv. NAKIT tak za systém zaplatil již přes 2,5 milionu korun. Dalších 82 tisíc měsíčně stojí údržba. 

Jenže žádná smlouva ani dodatek nemluví o registraci k očkování. Všechny zveřejněné dokumenty se zmiňují jen o celoplošném testování. Na což upozorňuje i server Hlídač státu

Jako poslední se v Registru smluv objevil dodatek ze 17. prosince, ani v něm se ovšem o očkování nemluví. „Vzhledem k realizaci záměru Vlády ČR celoplošného testování obyvatelstva České republiky vznikla potřeba vyššího počtu odběrových míst, které budou provádět antigenní testy a s tím spojená vyšší pracnost s napojením těchto místo do okolních systémů. Smluvní strany se, s ohledem na výše uvedené, dohodly na navýšení celkové ceny Předmětu plnění o 376 tisíc korun. Celková cena tak činí maximálně 2 miliony korun bez DPH,“ stojí v dodatku.

Redakce iDNES.cz se s dotazy o registračním systému obrátila také na společnost Reservatic, která jej vytvořila a provozuje. Firma ovšem s dotazy odkázala jen na obecnou informační linku ke koronaviru ministerstva zdravotnictví, případně na Ústav zdravotnických informací a statistiky nebo přímo ministerstvo. 

Registr smluv

Smlouva ani dodatek neobsahují žádné informace o tvorbě systému registrace k očkování. | foto: Registr smluv

Redakce s dotazy oslovila i NAKIT. Její mluvčí Lukáš Trnka ovšem na konkrétní dotazy k systému neodpověděl, poslal jen obecné stanovisko organizace. 

Nefunkčním systémem stát vystavuje staré lidi stresu, zlobí se seniorka

Podle něj byla veřejná zakázka na rezervační systém malého rozsahu a zadávána podle interních předpisů. „K podání nabídky bylo vyzváno 8 dodavatelů a nabídku NAKIT obdržel od dvou z nich, Reservatic a Reservanto. Nabídky byly hodnoceny dle dvou kritérií, a to dle nabídkové ceny a plnění technických (funkčních) požadavků. V obou těchto kritériích byl úspěšnější dodavatel Reservatic, a proto s ním byla uzavřena smlouva na plnění této veřejné zakázky,“ uvedl Trnka ve stanovisku. 

Komplikace na straně státu

Při spuštění registračního systému si lidé také stěžovali na ověřovací SMS zprávy s PIN, které jim chodily i s několikaminutovým zpoždění. Mnozí upozorňovali rovněž na to, že starší lidé zprávy nedokážou přečíst. 

Ministr zdravotnictví Jan Blatný na čtvrteční tiskové konferenci uvedl, že již nebudou chodit dvě ověřovací SMS. Druhá zpráva s PIN kódem nyní přijde až v okamžiku, kdy se pro daného člověka uvolní termín. Novinka by měla začít fungovat od pátku.

Komplikace s PIN kódy přisuzuje IT expert Michal Valenta spíše státu než tvůrcům systému. „Na otázku kódů nedokážu odpovědět vůbec, protože jsem to nestudoval. Z Twitteru vím, že to různí lidé kritizují, že je to složité. Opět bych ale měl tendenci vidět komplikace mnohem spíše na straně legislativy a neochoty nebo nepřipravenosti odpovídající infrastruktury na straně státu než tvrdit, že tvůrci systému jsou neschopní a nekompetentní.“

Termíny pro očkování byly po hodině vyčerpané, systém kolaboval

Nejde podle něj ale pouze o rezervační systém k očkování, který je nyní viditelným a často probíraným tématem. Státní IT infrastruktura je podle něj  problematická dlouhodobě. 

„Teď problém vybublal ve formě průšvihů s rezervačním systémem pro očkování. Ale IT infrastruktura státu a úřadů a celá IT strategie státu je shnilá už dlouho,“ uvedl Valenta.

Kritika systému je podle softwarového odborníka oprávněná, nicméně by se jen těžko hledala firma, která by byla schopna lepšího zpracování. „Technické komplikace a nedokonalosti jsou vidět. Skvěle se kritizují a kritika je to oprávněná, ale já jsem přesvědčen, že jiná IT firma, jakkoliv dobrá, by v tomhle prostředí stěží udělala něco použitelnějšího,“ uzavřel Valenta.

Nechci teď vyvolat hlasování o nedůvěře vládě, říká Rakušan. Až pandemie pomine

  • Nejčtenější

Vláda zavírá školy i další obchody, omezí pohyb mezi okresy, nasadí vojáky

Nový nouzový stav až do 28. března schválila vláda. Uzavřela školy a zredukovala otevřené obchody. Omezila také od...

Lidé by se dočasně měli pohybovat jen v katastru obce, řekl Hamáček

Rozhodnutí o nouzovém stavu mají znovu v rukou poslanci. „Bez nouzového stavu neomezíme pohyb,“ řekl poslancům ministr...

Nemocnice dementovala zprávu o úmrtí protokoláře Jindřicha Forejta

Fakultní nemocnice Motol dementovala zprávu o úmrtí bývalého ředitele protokolárního odboru Kanceláře prezidenta...

PŘEHLEDNĚ: Zakázané cestování i návštěvy rodiny, zpřísnění roušek

Vláda rozhodla omezit od půlnoci na pondělí pohyb, možné nebude navštívit ani rodinu. Rovněž bude povinné nošení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S pacienty pomohou studenti i cizina. Home office nařídit neumíme, řekl Babiš

Vláda schválila pracovní povinnost pro studenty medicíny. Premiér Andrej Babiš vyzval po jednání vlády zaměstnavatelské...

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

  • Další z rubriky

V pátek přibylo 13074 nakažených, mírně klesl počet lidí v nemocnicích

Sledujeme online V pátek v Česku přibylo 13 074 nakažených covidem. To je o 1 500 méně než ve čtvrtek a o 1 700 méně než před týdnem....

Smejkal bude „novým Prymulou“. Vzniká tým pro radikální opatření

Premium Vláda zatím marně hledá novou tvář, která by dokázala v nejtěžších chvílích koronavirové krize oslovit a přesvědčit...

KOMENTÁŘ: Vstříc autoimunitní sebevraždě

Premium Pandemie koronaviru nás naučila odbornému slovníku epidemiologů. A lze ho ze zdravotní hrozby metaforicky přenést i na...

Mrznout má v březnu už jen v noci, koncem měsíce bude tepleji než jindy

Nejbližší týdny budou z teplotního hlediska průměrné, v noci může ještě mrznout. Příchod jara by pak měl být teplejší...

Tip pro rodiče: Židle, která s člověkem vydrží od 9 měsíců až do důchodu
Tip pro rodiče: Židle, která s člověkem vydrží od 9 měsíců až do důchodu

Dvě redaktorky vyzkoušely české rostoucí židličky od WOOD PARTNER. Jsou jedinečné svými ergonomicky tvarovanými opěrkami a sedáky, které podporují...

Gabriela Koukalová se pochlubila, že čeká miminko. Změnila si i příjmení

Bývalá biatlonistka Gabriela Koukalová (31) bude maminkou. V ranním vysílání na Primě se pochlubila šťastnou novinou a...

Nepravda a účelovka, říká Koukal o tvrzení exmanželky Soukalové

Po obviněních bývalé biatlonistky Gabriely Soukalové (31), že ji exmanžel Petr Koukal (35) podváděl a utrácel její...

Zemřel rockový bubeník kapely Citron a podnikatel Radim Pařízek

Zemřel rockový bubeník spjatý zejména s heavymetalovou kapelou Citron Radim Pařízek. Hudebníkovi, který se uplatnil i v...

Amatérské porno je realita, která lidí baví, říká pornoherečka

Porno je film, fikce, představení. Amatérská videa jsou však realita. „A to na nich lidi baví. Nikdo nechodí po...

Jeden partner byl sadista, druhý asexuál, říká autorka erotické trilogie

Blanka Lipinska (35) se proslavila svou erotickou trilogií s názvem 365 dní. Polská spisovatelka si momentálně užívá na...