Revoluce v justici: vrchní soudy zmizí, hlavní bude okres

  10:25aktualizováno  10:25
Vyjednavači tří stran sestavující novou vládu od základu přestavují justiční systém: chtějí dosáhnout zrušení obou vrchních soudů. Všechny trestné činy včetně nejzávažnějších - vražda, těžké ublížení na zdraví či organizovaná loupež - půjdou nově k okresním soudům a až odvolání budou řešit kraje. Cílem je zrychlit soudní proces.

Přechod na jednoduchou třístupňovou soustavu bude mít gigantický efekt, říká předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský | foto: Igor ŠefrČTK

Vraždy, těžká ublížení na těle, únosy, znásilnění dítěte či krádeže s více než pětimilionovou škodou. Zločiny, za něž následuje trest od pěti let vězení výše, budou pravděpodobně v blízké budoucnosti řešit okresní soudy. Stejně jako třeba kapesní krádež či řízení v opilosti. Dosud šly nejvážnější zločiny automaticky ke krajským soudům.

Už žádné „zametání Čunka“

Justici čekají největší změny za dvacet let

Vyjednavači tří koaličních stran ODS, TOP 09 a VV chystají dlouho očekávanou revoluci v justici. Při tvorbě vládního programu se shodli, že se pokusí zjednodušit a zrychlit soudní soustavu.

V praxi jde o to, že se zruší vrchní soudy. Ty jsou v současné době dva - v Praze a Olomouci.

Plánované změny

Protikorupční soudní senáty

Na soudech i státních zastupitelstvích budou úplatkářské kauzy řešit specialisté. Z ekonomických důvodů zřejmě vzniknou jen vyčleněné senáty.

Podmínky pro nové soudce

Novým soudcem se bude moci stát jen ten, kdo jako čekatel absolvuje na soudu "kolečko" na všech odděleních (trestní, civilní, konkurzní atd.). Zvažuje se snazší cesta do soudnictví z advokacie.

Více soudních úředníků

Asistentů a vyšších úředníků, díky kterým mohu soudy pracovat rychleji, je málo. Mají nízké platy. Vyjednavači jim chtějí přidat.

Zrušení vrchních soudů

Čtyři soudní stupně jsou zbytečné. Koalice bude prosazovat zrušení vrchních soudů.

Jednoduše řečeno: zatímco dnes rozhodují méně závažné trestné činy, jako je například krádež, okresní soudy a závažné zločiny krajské soudy, nově budou všechny případy začínat na okrese. A až případné odvolání bude řešit kraj.

Taková reforma nebude za rok

„Dnes přijde podezřelému žaloba, a pokud ji chce jeho právník oddálit, tak podá námitku pro věcnou příslušnost. Půl až tři čtvrtě roku se pak řeší, zda má případ řešit okres, či kraj. To chceme odstranit,“ říká vyjednavač TOP 09 Stanislav Polčák, který přednáší právo na vysoké škole.

Lidé by podle něj nově velmi snadno zjistili, na který soud se obracet. Případy, na něž je potřeba specificky zaměřený soudce, například v oblasti směnečného práva, by pak řešil okresní soud v krajském městě.

Polčák však upozorňuje, že taková reforma soudů nejde udělat za rok. „Bude to spíše úkol na celé volební období.“

Stejně razantní změnu prosazoval před lety ještě jako ministr spravedlnosti Otakar Motejl, ale neuspěl. Pro zrušení vrchních soudů je totiž třeba změna ústavy, a ruce pro tento návrh tedy musí zvednout tři pětiny zákonodárců. Případná koalice proto bude potřebovat i hlasy z levicové opozice.

Taková reforma justice má však vlivné zastánce - šéfa Nejvyššího správního soudu Josefa Baxu či předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského, který byl dříve ministrem spravedlnosti za ČSSD. Není proto vyloučeno, že opozice změnu ústavy podpoří.

„Přechod na jednoduchou třístupňovou soustavu soudů (okresní, krajský, nejvyšší) bude mít gigantický efekt. Když je dnes podána žaloba, tak se nejdříve hledá, kterému soudu vlastně patří. To odpadne,“ souhlasí Rychetský.

Vrchní soudy jsou navíc vyhlášené tím, že se tam soustředili starší soudci, kteří soudili ještě za komunistické éry. Navíc vrchních soudců není zrovna málo: v Praze jich působí 93, v Olomouci 44. Zrušení těchto soudů by tedy mohlo urychlit generační obměnu v justici - někteří soudci by odešli do civilu.

Soudcův postup shora dolů

A co s těmi ostatními? Straničtí experti na justici počítají s tím, že by přešli k okresním a krajským soudům. A to se současným platem. Jednou z variant je také nabídka, že mohou odejít z funkce s tím, že by do doby dosažení důchodu pobírali původní plat. Proč taková privilegia? Soudce podle ústavy v podstatě nelze propustit, to by odporovalo zásadě nezávislosti soudů.

„Není problém nynější vrchní soudce umístit u soudů nižších stupňů,“ říká Rychetský. A jde ještě dál - změnit by se podle něj měl i „kariérní“ řád soudců. Tedy že by ti nejkvalitnější přecházeli z vyšších stupňů na okres. Výsledkem by pak bylo, že nejdůležitější rozsudky, tedy ty první, by byly nejkvalitnější.

„Nejdůležitější soud v každé zemi je prvního stupně, ne nějaké odvolací vyšší soudy,“ vysvětluje Rychetský. S tím souhlasí i vyjednavači koaličních stran. Muži a ženy v taláru by začínali na odvolacím soudu, a až by nabrali zkušenosti, přešli by na okres.

Prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník připouští, že by třístupňová soudní soustava byla jednodušší. „Nesmělo by se ale zapomenout na vyřešení banálních problémů, které změny mohou přinést. Například když se přesunou soudci z jednoho soudu na druhý, aby měli kde sedět,“ říká.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Nezvyklé teplo v Česku v pátek přepisovalo rekordy, bylo přes 15 stupňů

V minulých letech vyráželi sportuchtiví Pražané do zasněžených ulic na běžkách....

Teploty na několika místech Česka v pátek vystoupaly nad 15 stupňů Celsia. Nejvyšší teplotu, 15,5 stupně, naměřili...

Ministr Petříček si počíná v rozporu se zájmy země, tvrdí komunisté

Vedení KSČM informuje o tom, že se strana rozhodla podpořit menšinovou vládu...

Vedení KSČM vyhodnocovalo dosavadní toleranci menšinové vládě Andreje Babiše a usiluje o změny. „KSČM hodnotí dosavadní...

Ministerstvo kárá úřady, přehlížely připomínky sousedů masivní vily

Výrazná betonová stavba v hodnotě desítek milionů korun obehnaná čtyřmetrovou...

Ministerstvo pro místní rozvoj se zastalo odpůrců mohutné stavby na okraji Prostějova. Investor z rozhodování o její...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz