Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. září 2021 Darina

Televize o revoluci zprvu mlčela. V garážích se bouřily stovky pracovníků

  0:29
Běžný divák Československé televize v pátek 17. listopadu 1989 nezaznamenal ve večerních Televizních novinách nic zvláštního, pouze zmínku o rozehnání jedné demonstrace. Kavčí hory mělo totiž ještě plně v moci prorežimní vedení. V jejich útrobách to však vřelo a po zásahu na Národní třídě propukla v garážích rebelie.

Pracovníci Československé televize v garážích budov na Kavčích horách v listopadu 1989 (15. 10. 2014). | foto:  Petr Topič, MAFRA

Jiří Svejkovský

Redaktor Československé televize Jiří Svejkovský, který vzpomínky technických...

Jiří Svejkovský (1925), který je spoluautorem tohoto článku, se děním v Československé a České televizi dlouhodobě zabývá. Ačkoli v roce 1989 v televizi již nepracoval, podrobně zaznamenal vzpomínky zaměstnanců.

Osobně se účastnil dramatických událostí v Československé televizi v roce 1969. O rok poději však byl propuštěn. Ze svých vzpomínek na televizní Pražské jaro napsal knihu Čas marných nadějí.

Po propuštění z televize se uchytil jako technik bezpečnosti práce a požární ochrany v podniku Silnice Praha, v roce 1991 byl rehabilitován a vrátil se ještě na své původní pracoviště v Československé televizi, kde se uplatnil v dokumentačním oddělení a do důchodu definitivně odešel až v roce 1998.

Československá televize se v prvních revolučních dnech držela oficiální prorežimní linky a informace o protestech záměrně bagatelizovala. Tento postup se však řadě televizáků příčil a v areálu Kavčích hor proto propukl boj. Během dnů po 17. listopadu se v garážích přenosové techniky začaly srocovat davy zaměstnanců, především technických pracovníků: osvětlovačů, řidičů, techniků všeho druhu.

„Do té doby, kdo chtěl v televizi dělat, nesměl moc přemýšlet o tom, co všechno z té obrazovky jde. Měli jsme ale plné zuby toho, co z obrazovky šlo,“ vzpomíná Antonín Dekoj, který je dnes předsedou Nezávislé odborové organizace České televize. Právě jeho zvolili krátce před 17. listopadem do čela jedné z odborových skupin. „Byl zvolen, přestože byl nestraník. Do té doby bylo naprosto vyloučeno, aby předseda nějaké skupiny nebyl ve straně,“ podotýká redaktor Jiří Svejkovský, který vzpomínky technických pracovníků mapoval.

To, že televize zamlčela zbití studentů na Národní třídě, bylo pro pracovníky nespokojené s neobjektivním zpravodajstvím poslední kapkou. Televizní noviny odvysílaly pouze stručnou informaci o pietním studentském mítinku k uctění památky Jana Opletala a o jejich nepovoleném pochodu do centra Prahy.

Televize mlčela. Uvnitř však probíhal boj

„Televize to chtěla málem zatajit, nebo to aspoň vysvětlovala jako provokaci protisocialistických živlů. Ale někteří z nás byli přes své děti tomu masakru blízko a znali pravdu. Proto jsme jako přenosáci hned rozhodli, že se jako odborová skupina i s řidiči sejdeme v garážích a na schůzi budeme požadovat, aby televize informovala o událostech pravdivě, objektivně a aby poslala štáby do ulic,“ vzpomíná na začátek revolty Dekoj.

I v následujících dnech, kdy vysokoškoláci a umělci vyhlásili stávku, centrum Prahy zaplnili demonstranti a vznikalo Občanské fórum, televize stále mlčela. Uvnitř však již naplno propukl boj. Základnou rozzlobených zaměstnanců se staly garáže televizních budov na Kavčích horách. Řidiči vyvezli vozy ven, takže tam zůstal jen jeden přenosový vůz se schůdky, který sloužil jako pódium pro řečníky.

Průvodce televizním programem 17. 11. 1989

„Samozřejmě se to hned rozkřiklo, přidali se osvětlovači a další útvary. Byli jsme ve spojení se záznamovou i vysílací technikou, s klukama, se kterýma jsme se léta znali, byla to všechno taková jedna velká rodina. Po tom prvním setkání se tam scházelo moc lidí,“ vzpomíná Dekoj. „Protože jsme měli ve vozech k dispozici i zařízení pro místní poslech, tak aby to slyšeli i lidi venku, tak to kluci ozvučili,“ dodává.

Chtěli jsme s vozy do terénu

Požadavky protestujících zaměstnanců byly jasné: objektivní zpravodajství, stažení některých redaktorů z obrazovky a přímý přenos z demonstrace na Václavském náměstí. „My, přenosoví technici, jsme měli především zájem, abychom mohli svými vozy do terénu,“ zdůrazňuje Dekoj.

Příloha k 25. výročí sametové revoluce

V úterý 21. listopadu předali zaměstnanci vedení Československé televize petici, aby ji uveřejnilo v Televizních novinách. To však vedení odmítlo a diváci poté večer opět viděli jednostranné zpravodajství a po něm vystoupení generálního tajemníka ÚV KSČ Miloše Jakeše.

Mezitím s vedením jednali zástupci zaměstnanců, mezi nimiž byli například František Filip, Jan Rubeš, redaktorka Jana Hrušková či hlasatelka Marta Skarlandtová.

Vedení televize se nakonec zaleklo hrozící generální stávky, ve středu 22.  listopadu petici zveřejnilo a umožnilo přímý vstup z manifestace na Václavském náměstí. Několik přímých vstupů odvysílala v odpoledním pořadu Studio Kontakt. V jenom z nich však zpovídaný občan pochválil politiku Pražského jara, načež byl vstup na vysílacím pracovišti okamžitě přerušen. Další vstupy už byly cenzurované.

„To byla pro nás pro přenosy důležitá zkušenost. Věděli jsme, že i když se nám podaří vyjet s přenosovými vozy a natáčet mezi lidmi, vysílání se do éteru a k obrazovkám nemusí dostat. Na vysílání přímých přenosů do celé republiky ale byly brzy připraveny i Radiokomunikace. S nimi fungovalo naprosto precizně. Stačilo zavolat a za hodinu jsme se sešli na smluveném místě. Pak stačilo mezi našimi vozy natáhnout kabel a dalo se vysílat do celé republiky,“ vzpomíná Dekoj.

Davy se před televizním vozem rozestupovaly, mávaly, tleskaly

Celou dobu však hrozilo, že proti pracovníkům zasáhne policie silou. „V těch dnech kolovaly zvěsti, že Kavčí hory budou zablokovány policajty. Bylo nám jasno, že pak už bychom nikam nevyjeli, a tak jsme proto předem vyvezli, co se dalo. Já jsem například zůstal stát se svým přenosákem u hřbitova na Klaudiánce.“

Fotogalerie

Obavy se nakonec potvrdily, když v noci na čtvrtek 23. listopadu byl areál Kavčích hor obsazen pohotovostním plukem SNB. Ten však byl v průběhu dne po velmi tvrdých protestech zaměstnanců stažen.

Přestože vedení stále kladlo překážky, byly přenosové vozy každý den v akci. Ve čtvrtek 23. listopadu se v Televizních novinách podařilo odvysílat reportáž ze shromáždění dělníků v pražském ČKD, kde zaměstnanci vypískali vedoucího tajemníka pražské stranické organizace Miroslava Štěpána.

V pátek televize odvysílala záběry z demonstrace na Národní třídě a v sobotu z velké manifestace na Letné. Na televizních obrazovkách se také poprvé objevil Václav Havel.

„Když se nám to pak povedlo, jeli jsme s přenosovým vozem a davy se rozestupovaly, mávaly, tak musím říct, že mě to dojímá dodnes. Byla to úžasná doba,“ uzavírá Dekoj.

V pátek 24. listopadu se na obrazovce konečně objevily záběry ze 17. listopadu z Národní třídy:

Jakeš: Ztratili jsme kontrolu nad televizí. Co si měli lidé myslet?

Během týdne vnitřních bojů v Československé televizi se zpravodajství i díky bouřícím se zaměstnancům postupně osvobodilo a začalo přinášet pravdivé a necenzurované informace.

„Aby se revoluce dostala ven, aby o ní věděli i lidé na venkově, to mohla zařídit jedině televize a rozhlas. Začátek té televizní sametové revoluce bude vždy patřit přenosovým technikům v jejich garážích,“ říká Svejkovský.

Co vysílala televize 17. listopadu? Cenzurovanou nudu:

17. listopadu 2014

Koneckonců tuto pravdu o pětadvacet let v televizi pronesl i kdysi nejmocnější muž režimu Miloš Jakeš. „Ztratili jsme kontrolu nad státní televizí. Ta o dění v Praze informovala už od 20. listopadu. Co si pak o tom mají lidé myslet, když se o tom nechá vysílat státní televize? Že je to něco nového, že je to zásadní změna a přizpůsobí se,“ potvrdil Jakeš nespornou roli televize v revolučních dnech.

Autoři:

Koronavirus

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

  • Nejčtenější

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Tomio, ty nejsi krysa, volal Volný, pak se rval

Hana Lipovská byla v pátek odvolána z Rady ČT. Nezařazený poslanec Lubomír Volný se snažil za každou cenu zabránit...

Zemana i Klause hospitalizovali ve vojenské nemocnici

Prezidenta Miloše Zemana hospitalizovali v úterý v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Podle jeho poradce Martina...

Zeman se v nemocnici zdrží, doporučili mu nepřetržitou lékařskou péči

Prezident Miloš Zeman, který byl přepraven v úterý do pražské Ústřední vojenské nemocnice, se podrobí delší...

„Lezli, kam neměli.“ Peníze za záchranu bude pojišťovna vymáhat na horolezcích

Premium Pojišťovna UNIQA, u níž byla dvojice horolezců Jakub Vlček a Petr Macek pojištěna, odmítá uznat pojistné plnění. Úhradu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drahou záchranu horolezců v Pákistánu odmítl platit stát i pojišťovna

Premium Ministerstvo zahraničí vyloučilo, že by stát uhradil náklady na záchranu dvou českých horolezců Jakuba Vlčka a Petra...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  • Další z rubriky

Peníze z polské pokuty za Turów musí jít na nápravu po těžbě, žádá kraj

Liberecký kraj chce peníze, které má platit Polsko jako penále za těžbu v Turówě, vrátit do regionu. Po Evropské komisi...

STALO SE DNES: Za smrt Litviněnka může Rusko. Zeman dál zůstává v nemocnici

Prezident Miloš Zeman je osmý den v Ústřední vojenské nemocnici a ani v úterý ji neopustí. Návrh vlády Andreje Babiše...

Nenápadný člověk. Sousedé Hamáčkovi vyčítají hlavně protesty a Velikonoce

Parlamentní volby se blíží a čelní představitelé stran a hnutí se předhánějí v tom, jak oslovit voliče. Publikují...

Debata o zmrazení platů politiků je předvolební populismus, říká politolog

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš chce ještě na poslední chvíli před volbami prosadit zmrazení platů politiků. Vláda jeho...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...