Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Resorty neplní počty handicapovaných zaměstnanců, z pravidel se vykupují

  • 10
Povinný podíl zaměstnanců s postižením nenaplnilo loni žádné ministerstvo. Z dvanácti velkých úřadů pak měly předepsané množství handicapovaných pracovníků jen dva. Celkem v resortech a dalších státních institucích působilo 407 lidí se zdravotním postižením místo stanovených 946. Vyplývá to ze zprávy, kterou kabinetu ve středu předloží ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier.

Firmy a instituce s víc než 25 pracovníky by měly mít čtyři procenta zaměstnanců s postižením. Pokud handicapované nezaměstnají, mohou odebírat zboží a služby od firem s víc než nadpoloviční většinou postižených pracovníků. Když nesplní ani to, musí zaplatit sankci státnímu rozpočtu.

Ministerstva a úřady proto loni zaplatila téměř 15,71 milionu korun. Suma zhruba odpovídá 250 postiženým pracovníkům, které nezaměstnaly. V resortech a ve 12 státních institucích se v minulém roce objevilo 23 574 míst. Z nichž 946 mělo být podle zákona obsazeno postiženými. Stalo se tak ale v 47 procentech případů, tedy u 407 míst.

Na situaci již v minulých letech upozornila Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP). Podle ní by stát měl jít v zaměstnávání lidí s postižením příkladem. Zástupci ministerstev si naopak stěžovali na to, že se k nim do výběrových řízení žádní lidé s handicapem nehlásí.

Sankcím se vyhnula čtyři ministerstva

Nejvíce zaplatilo loni do státní pokladně ministerstvo vnitra. Za 80 míst museli uhradit přes pět milionů korun. Místo stanovených 166 handicapovaných zaměstnanců jich tedy resort měl polovinu. Za tři lidi pak odebral výrobky.

Celkem 3,44 milionu zaplatilo ministerstvo zahraničí za nepřijatých 55 lidí s handicapem. Místo 69 lidí pro diplomacii pracovalo jen sedm postižených, tedy desetina stanoveného počtu. Za sedm zbývajících pracovníků Černínský palác zakoupil výrobky či služby.

Nejlépe dopadlo ministerstvo práce. Splnilo povinný podíl z 87 procent. Celkem pro něj mělo pracovat 42 postižených, bylo jich ale 37. Za pět lidí pak resort odebral výrobky. Státu zaplatil necelých 24 000 korun za 0,4 úvazku.

Sankcím se vyhnulo ministerstvo kultury, zdravotnictví, spravedlnosti a průmyslu. I když předepsaný počet nenaplnila, za chybějící síly pořídila výrobky či služby od postižených.

Mezi 12 velkými úřady se zaměstnáváním postižených neměly problém Český báňský úřad a Správa hmotných rezerv. První instituce obsadila místo 3,4 úvazku skoro pět míst, druhá měla 22 postižených zaměstnanců místo požadovaných 13,5. Ani korunu nemusel platit do státního rozpočtu také Český statistický úřad.

Žádného člověka s handicapem naopak nepřijal antimonopolní úřad a Energetický regulační úřad. Pět institucí odebralo výrobky, státu tak neplatily žádné sankce. Nejvíc odvedl Český telekomunikační úřad, a to 1,19 milionu korun za 19 pracovníků. Místo 25 postižených zaměstnával loni totiž jen šest.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video