Rakušan vede STAN. Země nevzkvétá, vize nahrazujeme marketingem, řekl

  9:32aktualizováno  13:09
Vít Rakušan nahradil v čele hnutí Starostové a nezávislí Petra Gazdíka. Poslanec a dosavadní starosta Kolína Vít Rakušan. byl jediným kandidátem a dostal 93 procent hlasů. „Slovy Václava Havla, naše země opravdu nevzkvétá. Nevyužíváme lidského potenciálu, ani ekonomického. Politickou vizi nahrazujeme marketingem,“ řekl Rakušan.

Jediným kandidátem na dvojku hnutí STAN, která bude Rakušanovi „krýt záda“, byl šéf poslaneckého klubu Jan Farský. Stal se prvním místopředsedou. Řadovými místopředsedy byli zvoleni Věra Kovářová, Radim Sršeň a Gazdík, jehož o to výslovně požádal Rakušan.

Nové vedení STAN

STAN je nejmenším uskupením ve Sněmovně, ve které má šest poslanců. Do eurovoleb jde společně s TOP 09, Zelenými a regionálními uskupeními.

„Který jiný subjekt vyrostl autenticky zespodu?“ ptal se delegátů Rakušan. Voličům chce nabídnout vizi pěti inovací, které se týkají vzdělávacího systému, státní správy a jednoduchého státu, reformy sociálního systému, inovací v oblasti ekonomiky a životního prostředí. (o tom mluvil i v rozhovoru pro iDNES.cz před sněmem)

V čele hnutí STAN bude mít Rakušan dvouletý mandát, volební republikový sněm zkrátil dosavadní tříleté volební období.

Gazdík: Můžeme vyhrát v krajích, naši senátoři nedopustí posun na východ

Podle Gazdíka hnutí, které založil, potřebuje nový impuls. Jemu samotnému před posledními volbami do Sněmovny nevyšel pokus jít do voleb v koalici s KDU-ČSL. Od koalice strany couvly kvůli obavě, že nepřekročí 10 procent.

Na sněmu STAN vystoupili i zástupci občanských demokratů, lidovců, TOP 09 a Zelených. Starostové a nezávislí jako typické středové uskupení jsou pro každého z nich kýženým partnerem.

„Spravedlnost neznamená, že mají všichni stejně“

„Chceme společnost spravedlivou. Spravedlivý neznamená, že mají všichni stejně, ale že není společnost ohýbána,“ řekl Rakušan. Stát se podle něj odtrhl od problémů, které řeší lidi a rezignoval na řešení špatné situace v regionech, které nejsou tak úspěšné.

Fotogalerie

Hnutí STAN má podle něj usilovat o to, aby byl součástí příští vlády a usiloval o řešení problémů, které lidi trápí. Jako členy příští vlády by si uměl představit poslankyni Věru Kovářovou či senátory Mikuláše Beka a Jiřího Drahoše.

Původně středoškolský učitel a dosavadní první místopředseda STAN Rakušan počítá s tím, že se své funkce starosty v Kolíně vzdá a bude se soustředit na to, aby budoval STAN.

„Moje žena ví, že si vzala blázna,“ řekl o sobě v nadsázce. To, že se naplno věnuje v politice, má v rodině. Jeho otec Jan Rakušan byl senátor za ČSSD.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Kancléř Mynář podá trestní oznámení pro křivé obvinění na senátora Lásku

Kancléř prezidenta Vratislav Mynář (20. února 2018).

Hradní kancléř Vratislav Mynář podá trestní oznámení pro křivé obvinění na senátora Václava Lásku kvůli kauze údajného...

Fajt nechápe, proč byl odvolán a žádá omluvu. Ministerstvu hrozí soudem

Šéf Národní galerie Jiří Fajt

Bývalý generální ředitel pražské Národní galerie Jiří Fajt, kterého kvůli údajným pochybením v hospodaření instituce...

Silný déšť na Jablunkovsku vyhnal lidi z postelí, zachraňovali zvířata

Extrémní srážky v Nýdku v Moravskoslezském kraji

Proudy vody valící se po svazích, zatopené sklepy i hnůj spláchnutý na fotbalové hřiště. Extrémní déšť ráno vyhnal z...

Najdete na iDNES.cz