Reforma policie se posune. Ministr Chovanec odložil její podpis

  • 383
Po tvrdé kritice ze strany státních zástupců i od hnutí ANO má začít reforma policie o měsíc později, než bylo plánováno, tedy až 1. srpna. Ministr vnitra Milan Chovanec nepodepíše reorganizaci policie před středečním dohadovacím řízením vládní koalice, jak původně zamýšlel. Po jednání Bezpečnostní rady státu to uvedl vicepremiér Pavel Bělobrádek.

„Pan ministr vnitra vyslyšel moji prosbu, odložil podpis,“ řekl po tříhodinovém jednání Bělobrádek. „Druhá věc je, že policie se rozhodla, že odloží ten termín a ještě bude zapracovávat podněty státních zástupců,“ dodal. Na otázku, zda řekne, v jaké atmosféře jednání probíhalo, odvětil: „To snad ani ne...“

Tato jeho slova rozesmála nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. „Já jsem pro zklidnění debaty. Dodnes neznám obsah té reformy. Nebylo mi předloženo nic konkrétního,“ řekl Zeman. V připomínkách k reorganizaci policie vymezil několik důležitých věcí. „Zejména organizační strukturu, která nám zatím není známa, vztahy nadřízenosti a podřízenosti a odpovědnost lidí v rámci struktury,“ uvedl nejvyšší státní zástupce.

Policejní prezidium podle něj přislíbilo, že námitky státních zástupců do návrhu reorganizace zapracuje. „U živých kauz, které jsou rozdělané, musí být zajištěno, že budou pokračovat dále a pod stejnými zpracovateli,“ prohlásil nejvyšší státní zástupce. Rozpracovaných, živých kauz, je podle něj asi 400.

Bylo by podle něj také nemilé, aby odcházeli policisté se zkušenostmi. Spolu s končícím šéfem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robertem Šlachtou, který minulý týden ukončil služební poměr u policie a k 1. červenci jde do civilu, jich přitom chce odejít dalších osmnáct.

Babiš: Vedení policie nebylo schopno odpovídat na dotazy

Šéf hnutí ANO, ministr financí Andrej Babiš řekl, že se mu nelíbilo, jak jednání vypadalo. „Nebylo to úplně korektní,“ prohlásil doslova. „Potvrdily se mi obavy, že sloučení dvou policejních jednotek je obsahově nepřipravené,“ uvedl Babiš.

Vedení policie podle něj nebylo vůbec schopno odpovídat na konkrétní otázky státních zástupců. Celá reforma policie je podle něj jen plácnutím do vody a potvrdilo se, že ÚOOZ má být fakticky rozsekán na tři části.

„Ukazuje se, že neexistuje žádná reorganizace v podobě materiálu, kde by se popisovalo, co se bude dít,“ řekl ministr spravedlnosti Robert Pelikán z ANO. Nebyl podle něj vůbec vysvětlen důvod, proč se mají dva policejní útvary - ÚOOZ a Útvar odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) - sloučit. Podle plánů policie vznikne Národní centrála boje proti organizovanému zločinu (více o návrhu reorganizace čtěte zde).

Na jednání Bezpečnostní rady státu policejní prezident Tomáš Tuhý reorganizaci policie na papíře nepřinesl, účastníci jednání měli k dispozici jen osmistránkový stručný dokument připravený ministerstvem vnitra. Sociální demokraté se po jednání novinářům i jakémukoli komentáři k jednání vyhnuli.

Boj o reformu police

Účastníci jednání probíhajícího v utajeném režimu nesměli mít u sebe žádné mobily, aby informace neutíkaly ven. Dorazili kromě ministrů a šéfa policie i vrchní státní zástupci Lenka Bradáčová a Ivo Ištvan. Šlachta, na jehož účasti původně trval Babiš, nepřišel, protože nedostal pozvání.

Chovanec přitom dříve řekl, že reformu policie podepíše už po jednání Bezpečnostní rady státu. Babiš ale v úterý řekl, že by to považoval za flagrantní porušení koaliční smlouvy. K tomu tedy nakonec nedošlo. Boj o reformu má pokračovat ve středu ráno na jednání koaličních stran.

Prezident Miloš Zeman v pondělí v Lánech vyzval Babiše, ať ANO kvůli sporům o reorganizaci policie neodchází z vlády (více čtěte zde). Ve středu se chce prezident setkat s nejvyšším státním zástupcem Zemanem a na příští týden si naplánoval schůzku s Chovancem a Babišem.

Vedení ÚOOZ zamířilo za Chovancem

Širší vedení ÚOOZ se ještě před jednáním Bezpečnostní rady státu setkalo s Chovancem a policejním prezidentem. Tuhému předalo návrhy, jak by mohl změny řešit, a sdělili mu, co jim na chystané přeměně policie vadí.

Ministr vnitra dostal také prohlášení ke změnám, pod něž se podepsalo 283 pracovníků Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Změna je podle nich nelogická a ohrožuje práci policie. „Padla tam řada návrhů a podstatných, věcných připomínek, co by se mělo odehrát od 1. července,“ řekl mluvčí protimafiánského útvaru Pavel Hanták. Bělobrádek se ještě před jednáním Bezpečnostní rady státu sešel se Šlachtou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video