Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Povinné soláry, rekonstrukce, zateplení. Europoslanci mění pravidla pro budovy

  12:25aktualizováno  14:14
Poslanci Evropského parlamentu v úterý schválili významné změny týkající se budov. Majitelé domů a bytů budou muset do deseti let výrazně snížit jejich energetickou náročnost, a to podle kategorií, které si určí členské země. Nové budovy mají mít od roku 2028 nulové emise a povinné solární panely. Renovace se budou platit z evropských dotací. Pro byli pouze čtyři čeští europoslanci.

Návrh zavazuje členské státy, aby si samy vytvořily škálu označenou písmeny A až G. Značení má odpovídat tomu, kolik energie spotřebovávají budovy v dané zemi, a bude se tedy lišit napříč jednotlivými státy. Společným kritériem je, že do skupiny G, tedy energeticky nejnáročnějších staveb, má patřit zhruba 15 procent budov.

Státy si pak musí určit plány, které budou odpovídat evropským cílům. Mezi ně patří to, aby všechny budovy určené pro bydlení dosáhly do roku 2030 energetické náročnosti kategorie E a o tři roky později pak kategorie D. Ostatní budovy by měly kategorie E dosáhnout už do roku 2027.

I staré domy budou muset být ekologické, navrhuje Brusel. Evropané se děsí

K naplnění cílů povede zateplování, rekonstrukce a využívání nových technologií, jako jsou tepelná čerpadla nebo solární panely, které se od roku 2032 budou dávat na byty a domy povinně při každé větší renovaci.

Je dům či byt, ve kterém bydlíte, zateplený?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 úterý 21. března 2023. Anketa je uzavřena.

„Dohoda je férová a realistická. Nabízí členským státům flexibilitu, přinese snížení energetické náročnosti budov, tím se lidem sníží poplatky. A zároveň se zajistí pracovní místa díky renovacím, které budeme platit z evropských fondů,“ řekl k návrhu na tiskové konferenci Ciarán Cuffe, irský europoslanec z frakce Zelených, který je zpravodajem směrnice.

Výjimky pro památky

Ambiciózní cíle klade návrh i na nově vzniklé budovy. Ty mají mít nulové emise a povinně solární panely na střeše, pokud je to technicky a ekonomicky možné. Pro soukromý sektor má nařízení platit od roku 2028, pro nové budovy, které vlastní či využívá veřejný sektor, dokonce od roku 2026.

Podle návrhu mají nové a významně renovované budovy přestat používat od roku 2035 jakákoli fosilní paliva pro vytápění. Díky návrhu se tak podle europoslance Cuffa sníží závislost na autokratických režimech, ze kterých se do Evropy paliva dováží, a zároveň dojde ke snížení emisí skleníkových plynů a zlepší se kvalita ovzduší.

Nová pravidla mají i své logické výjimky. Netýkají se například kostelů či jiných historických památek, technických nebo jen dočasně využívaných budov. Výjimku může dostat dále i sociální bydlení, kde by kvůli renovacím rostl neúnosně nájem.

Evropa za českého předsednictví zazelenala. Klimatická agenda zrychluje

Peníze na renovace půjdou primárně z evropských fondů. Státy mají zřídit speciální poradenská centra, kde mohou lidé dostat potřebné informace zdarma. K podobnému kroku se již uchýlilo české ministerstvo životního prostředí (MŽP) v rámci kampaně Zkrotíme energie.

Kromě toho má mít dle návrhu každý stát propracovaný plán, na jaké budovy se zaměří, a jak se změnami pomůže sociálně nejslabším skupinám.

Směrnice nestanoví žádně sankce nebo postihy za nedodržení pravidel. I jejich nastavení je případně plně na členských státech.

Nereálné, říkají kritici

Pro směrnici hlasovali pouze čtyři čeští europoslanci. Tři z nich, pirátští zástupci Markéta Gregorová, Mikuláš Peksa a Marcel Kolaja, jsou z frakce Zelených, podporu návrh získal i od Luďka Niedermayera z lidovecké frakce.

Patnáct českých europoslanců se vyjádřilo proti návrhu. Mezi nimi byla i místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová. „Tato opatření jsou nereálná. Chybí opatření a finanční řešení na podporu instalování solárních panelů a také chybí alternativní zdroje v případě zrušení topení fosilními palivy. Musíme si říct, co je skutečně reálné, abychom svými rozhodnutími finančně nezatížili občany,“ řekla Charanzová k hlasování.

Dle Charanzové je správné snižovat emise v sektoru budov i řešit úspory. „Ale dávat majitelům domů šibeniční termín do roku 2028, jak navrhuje Evropský parlament, v době, kdy chybí řemeslníci i materiál, je neproveditelné,“ doplnila Charanzová.

S tím, že návrh přinese finanční zátěž pro občany, ale nesouhlasí pirátský europoslanec Mikuláš Peksa. „Díky podpůrným programům a finanční podpoře bude možnost renovace přístupná pro všechny, včetně zranitelných domácností. Ve zprávě existují i sociální záruky, které členské státy musí přijmout, například zákaz nepřiměřené zvyšování nájemného,“ uvádí politik.

Sám Peksa návrh podpořil, protože podle něj dobře spojuje řešení klimatické změny a energetické krize. „Máme teď dva hlavní cíle. Cílevědomě bránit změně klimatu a snížit lidem účty, třeba právě za energie. A přesně tohle navržená zpráva dělá, navíc nám pomůže snížit evropskou závislost na energiích z Ruska,“ dodává Peksa.

Zelená politika za energetickou krizi nemůže. Kdo to říká, lže, říká expertka

Návrh pochází z pera Evropské komise. Jeho cílem je snížit emise skleníkových plynů a celkovou spotřebu spotřebu v sektoru budov. Ten je v Evropě zodpovědný za 40 procent spotřeby energie a 36 procent emisí skleníkových plynů, které způsobují klimatickou změnu s ničivými dopady. Do poloviny století má být proto celý sektor stavebnictví klimaticky neutrální.

Pro směrnici se vyslovilo 343 europoslanců, proti hlasovalo 216, 78 se zdrželo. Z Evropského parlamentu poputuje návrh do Rady EU, kde ještě může projít dílčími změnami. V ní budou zastoupení ministři hlasovat kvalifikovanou většinou. K projednání by mohlo dojít ještě za švédského předsednictví.

  • Nejčtenější

Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média

Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty nejsilnější nepořídili Izraelci, ale Palestinci. A západní tiskové agentury se kvůli nim dostaly do...

6. října 2024

K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie

Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem. Podle otce dítěte mělo jít o rasově motivovaný útok ze strany pedagoga – jde o romskou rodinu. Případem...

5. října 2024  13:02

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední

Premium

Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou kariérou. Ale také bez partnerského vztahu, s pocitem vlastní zbytečnosti a s přísnými rodiči. Ačkoli...

3. října 2024

Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu

Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat synovi. Sbírka pomohla naplnit všechna přání malého bojovníka, kterého postihl sarkom měkkých...

2. října 2024  11:16

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Izraelci vpadli do Libanonu. Jedno z nejhorších období historie, řekl premiér

Izrael v noci zahájil pozemní operaci na jihu Libanonu. Podle prohlášení izraelské armády jde o omezenou a přesně zacílenou akci ve snaze zničit působiště hnutí Hizballáh poblíž hranic, odkud...

1. října 2024  6:32,  aktualizováno  13:39

Stavební firmy spoléhají na opravy ruin. Získat povolení je pro ně rychlejší

Premium

Dostatek vhodných budov a daleko rychlejší vyřízení stavebního povolení přitahuje developerské firmy k rekonstrukcím starších domů. Ty po opravě buď rozprodají na jednotlivé byty, nebo pronajímají.

8. října 2024

ANALÝZA: Antisemitských útoků přibývá. Proč teď evropská srdce bijí s Hamásem

Premium

Od loňského 7. října, kdy teroristé z Hamásu zaútočili na Izrael, nemá klidné spaní. Rabín židovské komunity v Berlíně David Roberts vzpomíná, jak už krátce poté, kdy Izrael přikročil k odvetě, se...

8. října 2024

Japonská delikatesa dobývá svět. Cestu k onigiri si našli i Evropané

Po celá desetiletí se onigiri považovalo za japonskou svačinu, která se připravovala a jedla doma nebo jako pokrm na školní sportovní dny, pikniky anebo dlouhé cesty vlakem. Rýžové pyramidky či...

8. října 2024

Nejen že zdražují, při výměně auta se platí znovu. Řidiči řeší dálniční známky

Premium

Roční dálniční známka na jaře zdražila o 800 korun na 2 300 korun a od ledna se její cena zase zvedne kvůli zavedené valorizaci. Při obměně auta o ni lidé ale přicházejí a musejí kupovat známku...

8. října 2024

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Móda z Thálií: kýč jak bič v podání Leichtové i nevhodná obuv Rašilovové

V sobotu večer se v Národním divadle v Praze předávaly prestižní divadelní Ceny Thálie. Co se týká módy, podle...

Co dělá v žaludku studená kola a proč je lepší pít po jídle, líčí biochemička

Premium Možná vás už napadlo, co se děje v našem žaludku, když se v něm potká jídlo s pitím. Nebo patříte k těm hloubavějším...

Legendární erotický film Emanuela se po 50 letech dočkal předělávky

Když se v roce 1974 objevil film Emanuela se Sylvií Kristelovou v hlavní roli, vzbudilo to pozdvižení. Explicitní...

Příběh Jitky: Manžel po mně chce sex každý den, je to k nevydržení

Moje manželství je takové, jaké po patnácti letech obvykle bývá. Překonali jsme pár krizí, vychováváme dvě školou...