Policie číhá, kdo přijde pro miliardu za akcie, které vlastnil zubař exšéfa ČEZ

  12:53aktualizováno  12:53
René Foltán je uznávanou zubařskou kapacitou a zároveň také bývalým spolužákem a přítelem někdejšího mocného šéfa polostátní firmy ČEZ Martina Romana. Podle zjištění MF DNES vlastnil miliardový podíl v petrochemické firmě Unipetrol. Foltán ale tvrdí, že o tom nevěděl. Stamiliony ovšem pořád leží na jejích kontech. Kdo je vybere, bude čelit nepříjemným otázkám policie.

Stomatolog a proděkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy René Foltán vlastnil kyperskou firmu s akciemi za miliardu. Tvrdí, že o tom nevěděl. Foltán je rovněž spolužák exšéfa ČEZ Martina Romana. | foto: 1. lékařská fakulta Univerzity karlovy

Jak už MF DNES informovala, v kyperské společnosti LCE Company Limited, kterou do loňska Foltán vlastnil, se ocitly akcie rafinérského kolosu Unipetrol za miliardu korun. Aniž o tom Foltán podle svých slov věděl. Když se totiž sám pustí do byznysu, má dle svého tvrzení neobyčejnou smůlu. 

Proděkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy obratem o nabyté bohatství přišel, když společnost vloni v říjnu prodal. Opět aniž prý tušil, že jsou na ni napsané akcie v horentní hodnotě. „O Unipetrolu jsem se dozvěděl až z vašeho dotazu. Tyto transakce proběhly bez mého vědomí. Nefinancoval jsem je ani jsem jiné osobě financování neumožnil,“ uváděl v květnu Foltán, který od té doby s MF DNES nekomunikuje. 

Akcie Unipetrolu LCE zpeněžila až chvíli poté, pod novým majitelem. Peníze, které tímto obchodem LCE získala, však podle nynějšího zjištění MF DNES stále leží netknuté na bankovních kontech této společnosti. To je důležitá informace pro detektivy, kteří okolnosti, za jakých firma cenné papíry rafinérské společnosti koupila a držela, v reakci na zjištění redakce prověřují.

Firma s miliardou

  • Kyperská společnost LCE Company Limited vlastnila akcie Unipetrolu za miliardu korun. * Dle dokladu, který René Foltán předložil MF DNES, LCE ovládal. A to od dubna roku 2010 do října 2017.
  • Firma se pak akcií Unipetrolu zbavila, peníze jí zůstaly na účtu.
  • Minimálně od prosince 2017 je jako jediný majitel kyperské firmy uveden Slovák Jozef Ďurica. Ten je zároveň i šéfem představenstva slovenské zbrojovky Way Industries, kterou LCE od loňského listopadu spoluvlastní. A na Slovensku se zapletla do skandálu s miliardovým nákupem transportérů pro tamní armádu.

Zjednodušeně řečeno: kdo peníze z prodeje akcií nyní vybere, bude s nejvyšší pravděpodobností muset na policii vysvětlovat, jakým způsobem LCE akcie Unipetrolu pořídila. Sám Foltán přitom má pro existenci kyperské firmy svérázné vysvětlení. Prý si ji nechal založit v roce 2010, protože uvažoval o optimalizaci daní ze svého podnikání. Nakonec ji ale nevyužil.

MF DNES elitní stomatolog tvrdil, že na to, že firma bez jeho dohledu podivuhodně ožila, přišel až na začátku loňska díky dopisu od lucemburské Komise pro dohled nad finančním trhem, který mu dorazil do schránky.

„Tak jsem zjistil, že firma koupila podíl v ORCO,“ popisoval, jak se prý dozvěděl, že získal podíl v další miliardové developerské společnosti. „Od toho momentu jsem podnikal kroky směrem k prodeji firmy správci, což se provedlo v říjnu 2017,“ tvrdí Foltán.

Foltán přitom naznačuje, že ho oklamal právě správce, kterému svěřil zakládání i vedení společnosti, a nyní proti němu podniká právní kroky. Správcem, který podle Foltána bez jeho vědomí nakoupil akcie Unipetrolu, je společnost Bridge Global Solutions Services. Ta se podle kyperského obchodního rejstříku dříve jmenovala J&T Financial Services.

Stopy vedou na Slovensko

Dodnes je její ředitelkou Jarmila Jánošová, jež na Kypru zároveň vede společnost, do níž si finanční skupina J&T v minulosti sdružila velkou část svého majetku.

Česko-slovenská skupina J&T v době, kdy ČEZ šéfoval Foltánův spolužák Martin Roman, poutala pozornost svými obchody s polostátním energetickým gigantem. Jeden z nich dokonce vyšetřovala policie, protože podle její konstrukce mohl být pro ČEZ nevýhodný. To bylo v roce 2009. Rok nato René Foltán, Romanův bývalý spolužák, získal v kyperské „schránce“ spravované firmou s vazbami na J&T akcie Unipetrolu za stamiliony. 

Foltán trvá na tom, že firma byla výhradně jeho a žádné jiné investory neměla, natožpak Romana. „Podíl ve firmě byl pouze můj, koupil jsem jej za svoje peníze,“ uvedl. A jakékoliv spojení odmítá i Roman.

Ve Foltánově tvrzení jsou ovšem nesrovnalosti. O tom, že by od něj společnost koupil Foltánův správce spjatý s J&T, neexistuje žádný doklad. Ve slovenském registru, v němž musí být uvedeni vlastníci všech firem, které obchodují se státem, je totiž jako jediný majitel po Foltánovi od loňského prosince zanesen Slovák Jozef Ďurica.

Miliardové transportéry

Ten je zároveň i šéfem představenstva slovenské zbrojovky Way Industries, kterou LCE od loňského listopadu spoluvlastní. A na Slovensku se zapletla do skandálu s nákupem transportérů pro tamní armádu, na němž se měla podílet. Ďurica transakci nekomentuje. 

A je tu i další rozpor ve Foltánově verzi. LCE původně nebyla vůbec založená pro něj. Zubař ji podle výpisu z kyperského rejstříku, který MF DNES předložil, pořídil sice v roce 2010, ale už o rok dříve Unipetrol oznámil, že LCE Company je jedním z jeho menšinových akcionářů. A rovněž to, že akciový podíl vlastněný firmou z daňového ráje má pod kontrolou česko-slovenská finanční skupina J&T. 

V době, kdy LCE Company Foltán koupil, tak už podíl v Unipetrolu nejspíše vlastnila. Vše tak nasvědčuje tomu, že k cenné kyperské firmě se Foltán dostal právě přes J&T. „LCE Company již dlouho není součástí J&T,“ uvedla dříve mluvčí finanční skupiny Monika Veselá.

Další otázky MF DNES k podrobnostem případu už však nechala bez odpovědi. V rámci firmy Unipetrol spolupracovala LCE Company s firmou J&T i poté, co ji získal Foltán.

Co má společného zubař blízký Martinu Romanovi a miliardový podíl v Unipetrolu

Co má společného zubař blízký Martinu Romanovi a miliardový podíl v Unipetrolu


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

Bartoš chce být příští premiér. Věřím, že budu mít patřičnou kvalitu, říká

Předseda strany Ivan Bartoš vystoupil 4. září 2018 v Praze na tiskové...

Šéf Pirátů Ivan Bartoš chce být po příštích volbách do Sněmovny premiérem a sesadit Andreje Babiše. „Pokud budu lídr...

Led z kamionů padající na ostatní řidiče může i zabíjet. Chybí sněhové rampy

Ilustrační snímek

Už dva roky platí zákon, podle kterého je řidič povinen očistit před jízdou kamion od sněhu a ledu. Problém je, že nemá...

Hledali fotky i dámské boty. Získat povolení k pobytu v Česku je náročné

Dělníci

Zahraničních přistěhovalců v Česku přibývá. Za posledních 15 let stoupl jejich počet o více než 300 tisíc. K dnešnímu...

Najdete na iDNES.cz