Policie číhá, kdo přijde pro miliardu za akcie, které vlastnil zubař exšéfa ČEZ

  12:53aktualizováno  12:53
René Foltán je uznávanou zubařskou kapacitou a zároveň také bývalým spolužákem a přítelem někdejšího mocného šéfa polostátní firmy ČEZ Martina Romana. Podle zjištění MF DNES vlastnil miliardový podíl v petrochemické firmě Unipetrol. Foltán ale tvrdí, že o tom nevěděl. Stamiliony ovšem pořád leží na jejích kontech. Kdo je vybere, bude čelit nepříjemným otázkám policie.

Stomatolog a proděkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy René Foltán vlastnil kyperskou firmu s akciemi za miliardu. Tvrdí, že o tom nevěděl. Foltán je rovněž spolužák exšéfa ČEZ Martina Romana. | foto: 1. lékařská fakulta Univerzity karlovy

Jak už MF DNES informovala, v kyperské společnosti LCE Company Limited, kterou do loňska Foltán vlastnil, se ocitly akcie rafinérského kolosu Unipetrol za miliardu korun. Aniž o tom Foltán podle svých slov věděl. Když se totiž sám pustí do byznysu, má dle svého tvrzení neobyčejnou smůlu. 

Proděkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy obratem o nabyté bohatství přišel, když společnost vloni v říjnu prodal. Opět aniž prý tušil, že jsou na ni napsané akcie v horentní hodnotě. „O Unipetrolu jsem se dozvěděl až z vašeho dotazu. Tyto transakce proběhly bez mého vědomí. Nefinancoval jsem je ani jsem jiné osobě financování neumožnil,“ uváděl v květnu Foltán, který od té doby s MF DNES nekomunikuje. 

Akcie Unipetrolu LCE zpeněžila až chvíli poté, pod novým majitelem. Peníze, které tímto obchodem LCE získala, však podle nynějšího zjištění MF DNES stále leží netknuté na bankovních kontech této společnosti. To je důležitá informace pro detektivy, kteří okolnosti, za jakých firma cenné papíry rafinérské společnosti koupila a držela, v reakci na zjištění redakce prověřují.

Firma s miliardou

  • Kyperská společnost LCE Company Limited vlastnila akcie Unipetrolu za miliardu korun. * Dle dokladu, který René Foltán předložil MF DNES, LCE ovládal. A to od dubna roku 2010 do října 2017.
  • Firma se pak akcií Unipetrolu zbavila, peníze jí zůstaly na účtu.
  • Minimálně od prosince 2017 je jako jediný majitel kyperské firmy uveden Slovák Jozef Ďurica. Ten je zároveň i šéfem představenstva slovenské zbrojovky Way Industries, kterou LCE od loňského listopadu spoluvlastní. A na Slovensku se zapletla do skandálu s miliardovým nákupem transportérů pro tamní armádu.

Zjednodušeně řečeno: kdo peníze z prodeje akcií nyní vybere, bude s nejvyšší pravděpodobností muset na policii vysvětlovat, jakým způsobem LCE akcie Unipetrolu pořídila. Sám Foltán přitom má pro existenci kyperské firmy svérázné vysvětlení. Prý si ji nechal založit v roce 2010, protože uvažoval o optimalizaci daní ze svého podnikání. Nakonec ji ale nevyužil.

MF DNES elitní stomatolog tvrdil, že na to, že firma bez jeho dohledu podivuhodně ožila, přišel až na začátku loňska díky dopisu od lucemburské Komise pro dohled nad finančním trhem, který mu dorazil do schránky.

„Tak jsem zjistil, že firma koupila podíl v ORCO,“ popisoval, jak se prý dozvěděl, že získal podíl v další miliardové developerské společnosti. „Od toho momentu jsem podnikal kroky směrem k prodeji firmy správci, což se provedlo v říjnu 2017,“ tvrdí Foltán.

Foltán přitom naznačuje, že ho oklamal právě správce, kterému svěřil zakládání i vedení společnosti, a nyní proti němu podniká právní kroky. Správcem, který podle Foltána bez jeho vědomí nakoupil akcie Unipetrolu, je společnost Bridge Global Solutions Services. Ta se podle kyperského obchodního rejstříku dříve jmenovala J&T Financial Services.

Stopy vedou na Slovensko

Dodnes je její ředitelkou Jarmila Jánošová, jež na Kypru zároveň vede společnost, do níž si finanční skupina J&T v minulosti sdružila velkou část svého majetku.

Česko-slovenská skupina J&T v době, kdy ČEZ šéfoval Foltánův spolužák Martin Roman, poutala pozornost svými obchody s polostátním energetickým gigantem. Jeden z nich dokonce vyšetřovala policie, protože podle její konstrukce mohl být pro ČEZ nevýhodný. To bylo v roce 2009. Rok nato René Foltán, Romanův bývalý spolužák, získal v kyperské „schránce“ spravované firmou s vazbami na J&T akcie Unipetrolu za stamiliony. 

Foltán trvá na tom, že firma byla výhradně jeho a žádné jiné investory neměla, natožpak Romana. „Podíl ve firmě byl pouze můj, koupil jsem jej za svoje peníze,“ uvedl. A jakékoliv spojení odmítá i Roman.

Ve Foltánově tvrzení jsou ovšem nesrovnalosti. O tom, že by od něj společnost koupil Foltánův správce spjatý s J&T, neexistuje žádný doklad. Ve slovenském registru, v němž musí být uvedeni vlastníci všech firem, které obchodují se státem, je totiž jako jediný majitel po Foltánovi od loňského prosince zanesen Slovák Jozef Ďurica.

Miliardové transportéry

Ten je zároveň i šéfem představenstva slovenské zbrojovky Way Industries, kterou LCE od loňského listopadu spoluvlastní. A na Slovensku se zapletla do skandálu s nákupem transportérů pro tamní armádu, na němž se měla podílet. Ďurica transakci nekomentuje. 

A je tu i další rozpor ve Foltánově verzi. LCE původně nebyla vůbec založená pro něj. Zubař ji podle výpisu z kyperského rejstříku, který MF DNES předložil, pořídil sice v roce 2010, ale už o rok dříve Unipetrol oznámil, že LCE Company je jedním z jeho menšinových akcionářů. A rovněž to, že akciový podíl vlastněný firmou z daňového ráje má pod kontrolou česko-slovenská finanční skupina J&T. 

V době, kdy LCE Company Foltán koupil, tak už podíl v Unipetrolu nejspíše vlastnila. Vše tak nasvědčuje tomu, že k cenné kyperské firmě se Foltán dostal právě přes J&T. „LCE Company již dlouho není součástí J&T,“ uvedla dříve mluvčí finanční skupiny Monika Veselá.

Další otázky MF DNES k podrobnostem případu už však nechala bez odpovědi. V rámci firmy Unipetrol spolupracovala LCE Company s firmou J&T i poté, co ji získal Foltán.

Co má společného zubař blízký Martinu Romanovi a miliardový podíl v Unipetrolu

Co má společného zubař blízký Martinu Romanovi a miliardový podíl v Unipetrolu

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Další z rubriky

Nejvyšší státní zástupce má mít mandát na dobu určitou, navrhuje Benešová

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman...

Novela o státním zastupitelství je připravena, uvedla ve čtvrtek na kulatém stolu ministryně spravedlnosti Marie...

Na ministerstva se vracejí známe tváře, hlavně z řad ČSSD

Zdeněk Škromach, Michal Hašek a Jaroslav Zavadil.

Sociální demokraté zaměstnávají své lidi a evidentně se umějí postarat o všechny své spolupracovníky. Současné i...

Déšť ustává, hladiny řek postupně klesají. Nehrozí už žádné velké problémy

Na Olši v Českém Těšíně byl ve čtvrtek ráno vyhlášen třetí stupeň povodňové...

Po vydatných deštích stouply hladiny vodních toků, na třech desítkách míst byly ráno povodňové stavy. Odpoledne déšť...

Najdete na iDNES.cz