Řeky klesly, lidé začali uklízet

  10:00aktualizováno  10:00
Ostrava - Vodohospodáři odvolali i poslední povodňový stupeň na řece Opavě v Děhylově. Na vodních tocích v kraji tak neregistrují již žádou povodňovou aktivitu. Počasí v kraji se konečně umoudřilo. Hladiny rozbouřených řek výrazně poklesly. Slunečného a teplého víkendu využili lidé v zatopených oblastech k úklidu.

Klesání hladin řek Moravskoslezského kraje uvítali především lidé, kterým voda v minulých dnech zatopila domy, sklepy, pole a zahrady. Většinou začali uklízet. "Bylo to strašné, co se tady dělo. Jsme sice na velkou vodu zvyklí, ale zase máme po úrodě, ve sklepě metr vody a silně podmáčené zdivo domu," stěžuje si Marie Kulfířová z Bohumína - Skřečoně. 

ON-LINE ZPRAVODAJSTVÍ

Déšť žene
rekreanty
z hotelů

Kroupy a déšť vymlátily pole

Meteorologové předpovídali
další deště

Dobrodruzi v raftu měli namále

Její domek stejně jako domy asi třiceti sousedů stojí v takzvané vaně řeky Lutyňky. Stačí, když spadne jen pár srážek a malá říčka a spodní vody tu ničí všechno. "Hasiči čerpají vodu z pole a zahrady už několik hodin a budou tu až do neděle. Snad už bude klid a sluníčko," věří žena. Víkend společně s dcerou a vnoučaty využila k úklidu. "Pereme a sušíme, zahradu dáme do pořádku až voda úplně opadne," plánuje Kulfířová.

Obává se velkého zápachu, který se šíří ze schnoucího bahna. "A hlavně komáři, těch bude," strachuje se starší žena. Bahno a hory odpadků, které přinesla velká voda, odklízel ve volných dnech ze své zahrady i Milan Fila s dětmi. Obec Marklovice na Karvinsku, ve které bydlí, byla záplavami silně postižená, na den byl k vůli vodě uzavřen i hraniční přechod v nedaleké Závadě. "Když jsme viděli, že se voda zvedá, vzali jsme lodě a přivezli jsme si v kánoi zásoby jídla a také rum na zahřátí. Teď je to už dobré, sušíme," líčí zážitky uplynulých dní.

V kolečkách odváží na smetiště hromady plastových lahví a dalších odpadků, které mu sem voda přinesla. "Nevím, odkud to přišlo. Ale někdy mi připadá, jako by lidi i těch záplav trochu využili a zbavovali se nepotřebných věcí." Stejný dojem má i chatařka v beskydských Kunčicích pod Ondřejníkem, která nechtěla uvést své jméno z obavy před sousedy.

"Co plavalo v tom potoce, hrůza. Máme tady komplikovanější odvoz odpadků. Mnozí nemají u chat popelnice a asi se jim nechce smetí odvážet," předpokládá žena. Zdeněk Samiec z Hradiště na Karvinsku, kde ve čtvrtek na řece Stonávce vyhlásili vodohospodáři nejvyšší stupeň protipovodňové aktivity, prožil víkend v klidu. Odpočíval. Řeka teče asi 30 metrů od jeho domu. "Vodu tu máme pořád. Hasiči nás vždycky včas informují, jsme na všechno dobře připraveni," tvrdí Samiec.

Hasiči marně loví tělo utonulého
Hasiči a policisté zatím marně pátrají po tělu muže, který ve čtvrtek odpoledne spadl do rozvodněné řeky Lubiny ve Frenštátě pod Radhoštěm a utonul. Muž byl pravděpodobně sedmačtyřicetiletý bezdomovec a do řeky spadl z mostu ve Frenštátě pod Radhoštěm. "Zprávu, ža tam spadl nějaký muž, jsme dostali od záchranné služby," uvedl operační důstojník novojičínských hasičů Petr Küsser.

Pátrání dosud komplikovala vysoká hladina řeky a kalná voda. "Očekáváme, že v nejbližších hodinách budeme moci nasadit do akce i potápěče," řekl operační důstojník novojičínské policie Josef Dedičík s tím, že jejich práce bude velmi obtížná. "Proud totiž mohl tělo muže zanést kamkoliv," dodal policista. Pracovníci obvodních oddělení policie podél toku Lubiny proto neustále monitorují hladinu.

VÝVOJ POVODNÍ
STŘEDA 18. července:
Voda zaplavila pole, zahrady i sklepy
Voda zaplavila v několika vesnicích většinu domů a pole. Hasiči ze zatopených sklepů vodu večer neodčerpávali, protože hladina Petrůvky neopadla. "Očekáváme, že voda bude kulminovat v noci na čtvrtek," řekl jeden z hasičů. Podle zatím nepotvrzených informací měla voda vážně poškodit jeden z mostů směrem na Petrovice u Karviné. Ze zatopených vesniček nejsou hlášena žádná zranění. 

Škody nejsou velké, tvrdí Povodí Odry
Podle slov pracovníků z Povodí Odry nezpůsobilo noční deštivé počasí žádné větší problémy na tocích řek a první stupeň povodňové aktivity, tedy stav bdělosti je hlášen pouze na řece Odře v obci Bartošovice na Novojičínsku a Olši v obci Věřňovice na Karvinsku.

Záplavy postihly i Bohumín
V Bohumíně-Skřečoni voda z koryta řeky Lutyňky zatopila několik zahrad a sklepů. "Nejsme tady šťastní. Už čtyři roky neděláme nic jiného, než že po každém trochu větším děšti čerpáme ze sklepa vodu. Všechno, co si na zahradě zasadíme, shnije. Domy plesniví, narušuje se zdivo, opadává omítka. Kolik peněz a práce nás to stojí, darmo mluvit," stěžuje si tamní obyvatelka Věra Kalniková. 

Po bouřce, která se krajem přehnala, má louku a dům pod vodou teprve  podruhé, loni vodu čerpali téměř nepřetržitě se čtrnáctidenními přestávkami. "V zimě nám hasiči říkali, že když nám barák namrzne, budeme mít z něho puzzle. Naštěstí na jejich černý humor nedošlo. Zatím," krčí rameny žena.

ČTVRTEK 19. července:
Voda zaplavila hraniční přechod
Celnící znovuotevřeli hraniční přechod v Závadě na Karvinsku, kde se ve středu vylil z koryta potok Petrůvka a voda tam zaplavila přilehlé vesničky a pole. V některých místech na polích hladina dosahovala až dvou metrů. "Na hraničním přechodu bylo půl metru vody, silnice je už průjezdná," řekl sloužící celník. Voda z potoka zaplavila oblast po lijácích v noci na středu. Žádná zranění nejsou hlášena.

Voda v oblasti pomalu opadává
V zatopených osadách a vesničkách na Karvinsku ve čtvrtek voda pomalu opadávala. "Byla zrušena povodňová aktivita. Na místo se vypravila kontrolní skupina, která oblast projíždí a monitoruje," řekl operační důstojník karvinských hasičů.

Zatopený přechod znovu funguje
Zatopený hraniční přechod celníci otevřeli ve čtvrtek ráno kolem sedmé hodiny. "Hraniční byl uzavřen od středy i přes noc pro automobilovou i pěší dopravu. Ráno jsme přechod uzavřeli. Je třeba dát pozor na příjezdu, most přes řeku Petrůvku je stále pod vodou, ale dá se přes něj přejet," prohlásil mluvčí celního ředitelství v Ostravě Karel Močkoř.

Doplnil, že na vině je zřejmě polská strana. "Jsou tam údajně nádrže s vodou, zřejmě z nich odpouštěli do řeky vodu, čímž se zvedla hladina a zaplavila přechod," sdělil Močkoř s tím, že hladina vody zatím neklesá.

Občané, kteří se vracejí z Polska, mohou podle Močkoře využít i přechod v Bohumíně. Na hraničním přechodu Závada šlo podle něj o mimořádnou situaci. Přechod nebyl totiž zaplaven ani v roce 1997 při ničivých povodních.

PÁTEK 20. července:
Hasiči evakuovali dětské tábory
"Opatření bylo preventivní," řekl  operační důstojník bruntálských hasičů. Podle operačního důstojníka ostravských hasičů byly děti odvezeny do bezpečí klubovních místností na Bruntálsku. "Na pomoc okresu vyjelo pět hasičských vozů s deseti záchranáři z Ostravy," řekl.

Na Moravici v obci Lomnice je nadále třetí povodňový stupeň, tedy stav ohrožení. V Mezině na řece Černý potok a na Petrůvce u Karviné trvá druhý povodňový stupeň. "Vodu ze zatopených sklepů rodinných domů na Bruntálsku nyní čerpá na 70 hasičů. Situace v okrese je ale již stabilizovaná," uvedl bruntálský přednosta Jiří Škrabal.

Dispečer Povodí Odry řekl, že voda klesá v Černém potoce. Hladiny nestoupají ani na tocích, kde platí první stupeň povodňové aktivity, tedy na řece Opavě v Karlovicích a na Moravici ve Valšově na Bruntálsku. Podobná situace je na řece Opavě v Opavě a na Odře v Bartošovicích na Bruntálsku.

Bouře trhala stromy
Bouře doprovázená silných vichrem a deštěm, která se prohnala krajem, vyvracela stromy, některé říčky opět nestačily zvládat prudké návaly vody. Spadlé stromy mnohde porušily elektrické vedení. Ve Frýdlantě nad Ostravicí se zřítil strom na auto. Opavští hasiči něvěděli, co dříve. Ještě kolem devatenácté hodiny nebyli schopni shrnout škody. "Strom spadl zřejmě i na nějaké chatky," řekl opavský hasič.

Dva hasiči byli zraněni
Na Opavsku vyjížděli hasiči k pětatřiceti případům. V Píšť u Opavy spadl strom na rodinný domek. V Opavě pak spadl jeden strom na chatku. Na Vítkovsku je poškozená trafostanice. Dva zasahující hasiči byli při likvidaci škod lehce zraněni.

Voda opět stoupá
Třetí povodňový stupeň v podvečer vyhlásili vodospodáři v Lomnici u Rýmařova. "V Petrovicíh na řece Petrůvce je druhý povodňový stupeň," informoval karvinský hasičský operační důstojník a dodal, že při bouři spadlo asi deset stromů.

Nejhorší byla situace na Opavsku a Bruntálsku. "Spadly desítky stromů, čtyřicet, možná více. Kritická situace nastala před sedmnáctou hodinou," uvedl operační důstojník bruntálských hasičů Miroslav Vaněk.

Strom zneprůjezdnil železnici
Strom, který spadl na trati mezi Bruntálem a Miloticemi, zneprůjezdnil železnici. Zatarasené spadlými stromy byly také silnice. "Mezi Krnovem směrem na Úvalno, Václavov i jinde spadly stromy. V terénu bylo patnáct hasičských jednotek," informoval Vaněk.

Hodně práce měli i frýdecko-místečtí hasiči. "Spadly nějaké stromy. V Havířově poškodil strom střechu v Dělnické ulici," uvedl Petr Kováč. Hasiči čistili kanály, rozřezávali spadlé stromy.

"V Ostravě na Krmelínské ulici jsme dokonce na půl hodiny museli uzavřít cestu, abychom odklidili spadlý strom," řekl operační důstojník ostravských hasičů Stanislav Sovinský.

Spoustu práce mají hasiči s čištěním kanálových spustí, aby voda mohla odtékat a čerpáním vody z rodinných domů a sklepů. K evakuaci obyvatel ale podle Sovinského zatím nikde nemuseli přikročit.

Odpoledne, večer a v noci na sobotu meteorologové očekávají vydatné srážky na některých místech východní poloviny Čech, na Moravě a ve Slezsku. Pršet bude přestávat během noci, na Moravě a ve Slezsku v sobotu. Podle předpokladů v daných oblastech naprší 20 až 50 milimetrů srážek na metr čtvereční.

Hladina pomalu klesala
Bouře a vichřice, která zasáhla Olomoucko a Prostějovsko a předtím prošla zlínským krajem se dostala nad Ostravsko. Silný liják doprovází mohutný vichr, který na několika místech vyvrátil stromy. V Opavě a Krnově došlo k výpadkům elektřiny. Ve městech bouře zcela zastavila dopravu. Na silnicích bylo totiž několik centimetrů vody.

Druhý povodňový stupeň - pohotovost - po 15 hodině odvolali vodohospodáři v Bartošovicích na řece Odře na Novojičínsku.

Povodňová aktivita po patnácté hodině zůstala již jenna třech tocích v kraji. První povodňový stupeň platí na řece Odře v Bartošovicích na Novojičínsku a Ostravě-Svinově a na řece Opavě v Karlovicích na Bruntálsku. Meteorolgové předpokládají vpodvečer další vytrvalejší deště. "Voda by po výraznějších srážkách ještě mohla stoupat," uvedl operační důstojník bruntálských hasičů.

Hladina řeky Odry na Novojičínsku kolem poledne vystoupala až na 380 centimetrů. "Na Lučině, kde byl druhý stupeň před devátou ráno, je již klid a povodňová aktivita tam byla zcela odvolána. Na několika dalších řekách v Moravskoslezském kraji platí první stupeň," řekla dispečerka z Povodí Odry.

Voda stoupala v celém kraji
Druhý stupeň povodňové aktivity, tedy stav pohotovosti, byl po vydatných srážkách z noci vyhlášen na řece Lučině v Bludovicích na Frýdecko-Místecku. Dispečeři pohotovost před devátou hodinou ráno odvolali. První stupeň byl od rána hlášen na Lubině v Petřvaldě na Karvinsku, na Ostravici ve Slezské Ostravě, Lučině v Ostravě- Radvanicích, Olši v Jablůnkově na Karvinsku a Opavě v Karlovicích na Bruntálsku. "V Jablunkově a Bludovicích však již voda kulminovala a pomalu klesá dolů," dodala dispečerka.

Meteorologové čekají další déšť
Meteorologové očekávají na Moravě a ve Slezsku vydatnější srážky i během dnešní noci. Nevyloučili, že špatné počasí může vést k vyhlášení zvýšených stupňů povodňové aktivity i k vylití řek z břehů. Obyvatelům všech okresů Moravskoslezského kraje proto doporučují bedlivě sledovat vývoj počasí a stavu řek a omezit pobyt v blízkosti vodních toků. Předpokládají, že srážky na východě území republiky budou ustávat až během soboty.

SOBOTA 21. července:
Pod Avií se utrhla krajnice
Pod nákladní Avií se v Lichnově na Krnovsku utrhla krajnice a automobil skončil v potoce. Dobrovolní hasiči vůz vyprostili. Při havárii nebyl nikdo zraněn.

Jedenáct dětí z evakuovaného dětského tábora u Valšova na Bruntálsku museli hasiči zachránit z malého ostrůvku na řece Moravici. "Hasiči je dostali v bezpečí na břeh," řekl operační důstojník bruntálských hasičů.

V Lomnici i v Mezině na Bruntálsku voda pomalu opadá. V Karlovicích na řece Opavě platí první povodňový stupeň. V Mezině a Lomnici, kde platil stav ohrožení, se voda vrátila do koryta a platí tam jen první stupně - tedy bdělost.

Lidé začínají počítat škody
V Lomnici u Rýmařova, kde voda z koryta potoka zalila celou ves, začínají lidé počítat škody. "Budeme postupně procházet celou obec," řekl starosta Lomnice Jan Božovský.  

K žádnému vážnějšímu zranění podle operačního důstojníka bruntálských hasičů během noci ani rána nedošlo. Hasiči evidují pouze lehčí zranění jednoho ze svých kolegů, který si při akci zranil kotník. 

Na Bruntálsku platil od rána třetí povodňový stav na Černém potoce v Mezině u Bruntálu a v Lomnici u Rýmařova. Tam voda zalila celou obec, kromě hlavní silnice.  "V Mezině to vypadá, že se voda dostane z koryta ven," řekl před sedmou ráno operční důstojník bruntálských hasišů. V celém kraji pak  platil první povodňový stupeň na řece Opavě v Děhylově na Opavsku, v Krnově a Karlovicích na Bruntálsku, na Odře v Bartošovicích na Novojičínsku Opava. 

NEDĚLE 22. července:
Řeky opadávaly, platil stav bdělosti
Na tocích v Moravskoslezském kraji celý den platil maximálně první, nejnižší povodňový stupeň. Na řece Opavě trvá stav bdělosti v Karlovicích a Krnově na Bruntálsku a v Opavě a Děhylově na Opavsku. Vedle těchto oblastí je první stupeň na Lomnickém a Černém potoku na Bruntálsku a na řece Odře v Bartošovicích na Novojičínsku.

Stav bdělosti je od sobotního dopoledne také v Petrovicích u Karviné na řece Petrůvce, kde v pátek vyhlásil tamní obecní úřad druhý povodňový stupeň kvůli vylité řece Petrůvce, která zaplavila mosty a několik stavení. "Během noci se řeka vrátila do koryta," řekl operační důstojník ostravských hasičů Ivan Marek. Podle dobrovolného hasiče z Dolních Marklovic jsou již všechny cesty průjezdné.

Voda na Bruntálsku kulminovala
Dispečer Povodí Odry uvedl, že řeka Opava v Krnově a Karlovicích na Bruntálsku již kulminovala. Její hladina klesla natolik, že první povodňový stupeň bude zřejmě brzy zrušen. Nejdéle má stav bdělosti trvat v Děhylově.

Meteorologové očekávali vydatné srážky v Beskydech, zejména v povodí Odry. Méně by mělo pršet na Bruntálsku. Od 18 hodin by měl déšť ustávat.

PONDĚLÍ 23. července:
Voda z koryta zřejmě nevystoupí
První povodňový stupěň vyhlásili vodohospodáři na řece Ostravici na přehradě Šance. Přehrada v noci na pondělí odpouštěla až 13 kubíků vody za vteřinu. Stav pohotovsti stále platí na řece Opavě v Polní ulici v Opavě. První povodňové stupně pak hlásí dispečer Povodí Odry na dalších deseti místech.

Na řece Opavě v Karlovicích na Bruntálsku a v Děhylově na Opavsku. Na řece Ostravici ve Frýdku-Místku a Slezské Ostravě. Na řece Odře v Bartošovicích na Novojičínsku, v Ostravě-Svinově a v Bohumíně. Na řece Stonávce v Hradišti a na řece Olši v Českém Těšíně a v Jablunkově.  Řeka Odra dosahuje prvního stupně v Bartošovicích na Novojičínsku.

Dispečer Povodí Odry vyloučil, že by voda v Opavě mohla vystoupit z koryta. "V těch místech jsou vysoké ochranné hráze, které byly opraveny po povodních 1997," uvedl.

"Na Bruntálsku nyní akutní nebezpečí záplav nehrozí," řekla mluvčí Okresního úřadu v Bruntále Jana Schwarzová. Meteorologové ale podle nové prognózy očekávají vydatné srážky v Beskydech, kde má během napršet 15 až 20 milimetrů srážek.

ÚTERÝ 24. července:
Hospodáří odpouštějí vodu z přehrad
Vodohospodáři preventivně vytáhli stavidla přehrad v Beskydech. "Odpouštíme nyní čtyřicet kubíků za vteřinu z Šance, pětadvacet z Morávky, dvacet z Těrlicka a sedm kubíků z Žermanic," řekl včera odpoledne dispečer Povodí Odry.

Pokud začne neúnosně pršet přehrady zavřou svá stavidla a budou schopny zadržet vodu z hor valící se do údolí. "Některé z nich mají ještě padesátiprocentní rezervu. Mohou zachytit všechny přítoky nad nimi a výrazně ulehčit korytům řek," řekl sloužící dispečer.

Podle dispečera Povodí Odry Jaromíra Jandla hladiny pomalu klesají. Především večer, v noci a ve středu ale meteorologové čekají intenzivní srážky, a je tak pravděpodobné, že se situace na řekách opět změní.

Jandl uvedl, že z noci na dnešek byla situace v kraji poměrně klidná. Problémy byly jen v Beskydech, kde musel být v obci Kozlovice na Frýdeckomístecku vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity, stav ohrožení. "V místě spadlo větší množství srážek a rozvodnila se říčka Ondřejnice. Situace se ale velmi rychle uklidnila," řekl Jandl s tím, že v tuto chvíli tam už neplatí ani stav bdělosti.

První stupeň povodňové aktivity stále platí na některých místech Ostravice, Opavy, Lubiny, Odry, Olše, Stonávky a Lučiny.
  

ČTVRTEK 26. července:
Na řece Ondřejnici v Kozlovicích na Frýdecko-Místecku museli vodohospodáři na krátkou dobu vyhlásit stav ohrožení, tedy nejvyšší stupeň povodňové aktivity. "Během hodiny a půl tam spadlo asi 20 milimetrů srážek a hladina šla rychle nahoru," řekl dispečer Povodí Odry Pavel Tvrz.

Hladina řeky podle něj klesla mezi šestou a osmou hodinou ráno z 239 centimetrů na 227 centimetrů. K dosažení nejnižšího povodňového stupně musí hladina klesnout alespoň na 160 centimetrů. Na Olši v Jablunkově je přitom v posledních dnech v porovnání s jinými toky nejčastěji vyhlašován stav pohotovosti. "Je to spíše náhoda. V tom místě prší více než jinde," dodal Tvrz.

Žena se brodí vodou přes zatopenou zahradu.

Kvůli vydatným dešťům stále upouští vodohospodáři větší množství vody z téměř všech vodních nádrží v kraji. Ze Šance na Ostravici se valilo dvacet pět metrů krychlových za sekundu. "Není to tak moc, jak to vypadá. První stupeň je třicet jedna kubíků," uvedl dispečer Povodí Odry. Upozornil, že v kritických hodinách červencových povodní v roce 1997 museli z obav, že přehrada nápor vody nevydrží, pouštět dokonce dvě stě dvacet kubíků vody za sekundu. Naopak běžně se odpouští dva metry krychlové vody za sekundu.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Bojovníci za práva zvířat prošli Prahou. Happening pokračoval na Václaváku

Několik stovek lidí 17. srpna 2019 krátce po poledni vyrazilo z pražského...

Stovky lidí krátce po poledni vyrazily z pražského Klárova na pochod, jímž chtěli upozornit na násilí, jehož se lidé...

Pošťačka prý zvonila. Lidé naráží při reklamaci na „tvrzení proti tvrzení“

Budova České pošty v Jindřišské ulici v Praze

Balíky do ruky a jejich doručování je pro Českou poštu problém. Naposledy si na to stěžovali nejen klasičtí klienti,...

Hejna čápů se na cestě do Afriky zastavila na Moravě. Kvůli hrabošům

Obrovská hejna čítající až 200 čápů obsadila v těchto dnech pole na střední...

Obrovská hejna čítající až 200 čápů obsadila v těchto dnech pole na střední Moravě. Důvodem jsou přemnožení hraboši,...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz