Vzácný rektorský řetěz VŠE někdo draží na webu. Škola osloví policii

  16:18aktualizováno  16:18
Původní rektorský řetěz Vysoké školy ekonomické se dle zjištění MF DNES objevil v internetové aukci. Vysoká škola netuší, jak se dražitel k unikátnímu klenotu z půl kilogramu stříbra a zlata dostal. Akademici zkoumají, zda vzácnou insignii z padesátých let minulého století někdo neukradl.

Rektorský řetěz VŠE, o němž škola neví, že zmizel. Je z půl kila zlata a stříbra. V internetové aukci se objevil s vyvolávací cenou 18 tisíc korun. | foto: Aurea Numismatika

Zatímco monarchie mají své korunovační klenoty, vysoké školy si hýčkají svoje insignie. Rektorské řetězy či žezla mají nevyčíslitelnou historickou hodnotu. Zároveň jsou většinou ze zlata a stříbra a vytvářeli je ti nejlepší umělci své doby. Vyjma časů slavnostních ceremoniálů akademické obce je tak univerzity uchovávají v trezoru.

Jak zjistila MF DNES, o prvním rektorském řetězu Vysoké školy ekonomické v Praze to neplatí. Objevil se totiž na internetovém aukčním serveru s vyvolávací cenou 18 tisíc korun. Jakmile se škola dozvěděla, že někdo prodává její klenot, začala vyšetřovat, kdy jí ze sbírek zmizel.

Dle expertů je ale u takto neobvyklého artefaktu nejpravděpodobnější vysvětlení, že ho někdo prostě ukradl. Jde přitom o původní řetěz z padesátých let minulého století. Nynější rektorka VŠE Hana Machková nyní na hrudi nosí jiný. I proto nejspíše zmizení šperku začala škola řešit až ve chvíli, kdy se objevil v aukci.

„VŠE se rozhodně bude snažit kontaktovat majitele a situaci prověřit. Nastane-li situace v průběhu vlastního šetření, která bude naplňovat podstatu trestného činu, obrátíme se na policii,“ reagovala na dotaz MF DNES mluvčí VŠE Martina Mlynářová.

Pětaosmdesáticentimetrový řetěz z pozlaceného stříbra nese medaili, na které jsou vyryté letopočty 1949 a 1953. A také původní název VŠE – Vysoká škola politických a hospodářských věd. Jde tak o první rektorskou insignii, kterou škola měla, z půl kilogramu drahých kovů.

MF DNES kontaktovala také provozovatele aukčního serveru, na kterém se klenot objevil. Ten se odpovědnosti zříká.

Fotogalerie

„Řetěz není náš. Dražíme ho pro klienta. A ve smlouvě všichni naši zákazníci podepisují, že předměty jsou jejich a nepocházejí z trestné činnosti. Na trhu s uměním se například pohybuje i řada obrazů, které dříve visely někde na ministerstvech, jsou na nich vidět místa po stržených štítcích. Vše prověřovat nemůžeme,“ konstatoval Roman Veselý z firmy Aurea Numismatika, která aukční portál provozuje. 

Zájem policie o internetové aukce ovšem není nic nového. V minulosti v několika případech zabavovala historické předměty, které kvůli své unikátnosti musely být kradené. Nejkřiklavější byl případ státovky v nominální hodnotě 5 000 korun vytištěné ve Vídni v roce 1919. Ta to před lety dotáhla až na příhoz 1,8 milionu korun. 

Podle expertů jde o nejvzácnější české platidlo vůbec. Krátce po obřím příhozu ale aukci policie stopla. Ukázalo se totiž, že šlo o prvorepublikovou státovku ukradenou z olomouckého Vlastivědného muzea. Pokušení zlodějů je o to větší, že v posledních letech ceny bankovek, mincí či medailí v aukcích šplhají k rekordním hodnotám. Za některé z nich běžně sběratelé platí statisíce.

Experti jsou v šoku

Rektorský řetěz je nyní součástí velké numismatické aukce, kterou Aurea pořádá dvakrát ročně. A insignie VŠE v ní i po dotazech MF DNES nadále zůstává. Zatím to tak pořád vypadá, že si ji 18. května bude moci zájemce pořídit.

Experti jsou něčím takovým naprosto překvapeni. „Je to velice neobvyklé. Takové insignie jsou vytvářeny nejlepšími umělci své doby. Mají velkou historickou i kulturní hodnotu. Uchovávají se v trezorech. Škola by se těžko řetězu sama zbavovala,“ uvedl historik z Masarykovy univerzity Josef Šaur.

I Masarykova univerzita podle něj má insignie, které se dnes nepoužívají. Školu nesoucí jméno prvního československého prezidenta totiž komunisté v roce 1960 přejmenovali na Univerzitu Jana Evangelisty Purkyně. A tak se měnila medaile visící na rektorském řetězu, který škole původně Masaryk daroval, aby na něm nebylo jeho jméno. „Dnes je na řetězu původní medaile. Ta, která sloužila do revoluce, je asi v archivu,“ dodal Šaur.

Zato Karlova univerzita po svých původních insigniích pátrá už sedmdesát let. V roce 1945 zmizela univerzitní žezla, medaile, zakládací listiny a další archiválie. Němci se část univerzitního pokladu během války pokusili odvézt před postupující frontou do bezpečí. Stopy vlaku s pokladem ale končí na vybombardovaném plzeňském nádraží. „Občas se objevují indicie, že poklad nemusel odjet vlakem z Prahy do Plzně, kde měl být zničen,“ popsal prorektor Karlovy univerzity Jan Royt.

V minulosti se mluvilo o řadě štol a jezer v Bavorsku či Rakousku, kde by mohly být artefakty ukryty, ale nikdy se nic nenašlo. „Můžeme doufat, ale já nevěřím, že se ještě někdy poklad najde,“ dodal Royt. Po roce 1989 by už podle něj nikdo neměl důvod poklad ukrývat a veřejně prodat se ho nikdo nepokusil. Dnes se používají při univerzitních ceremoniálech žezla z konce 19. století.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Právnička má za špatnou radu zaplatit městu Aš pět milionů, řekl soud

Ilustrační snímek

Více než pět milionů korun včetně úroku z prodlení by měla městu Aš zaplatit právnička, která radnici špatně poradila...

Nejvíc v EU. Klíšťová encefalitida postihla loni v Česku 712 lidí

klíště

Česko s 712 nakaženými klíšťovou encefalitidou v rámci Evropské unie obhájilo loni smutné prvenství, na druhé místo se...

Po rozvodněné Olši v Karviné jel kajakář, míjely jej kusy stromů

Na Olši v Českém Těšíně byl ve čtvrtek ráno vyhlášen třetí stupeň povodňové...

Mezi uživateli Facebooku vzbudilo ohlas video, které zachytilo kajakáře, jenž se kolem poledne projížděl v bouřící řece...

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na iDNES.cz