Rektoři na oslavy 28. října na Hrad nedorazí, bojkotem podpoří kolegy

  7:48aktualizováno  16:43
Česká konference rektorů se shodla na tom, že její členové budou ignorovat pozvání, které obdrželi od prezidenta na oslavy státního svátku 28. října. Důvodem je v řadě již třetí nepozvání rektorů Masarykovy a Jihočeské univerzity, se kterými má Miloš Zeman osobní spory.
Voják Hradní stráže (ilustrační snímek)

Voják Hradní stráže (ilustrační snímek) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Informovaly o tom páteční Lidové noviny (LN), Česká konference k oslavám 28. října vydala odpoledne prohlášení, v němž postup Hradu potvrdila a odsoudila, o domluveném jednotném postupu se však nezmiňuje.

„Navzdory jasným stanoviskům mnoha osob a institucí, které opakovaně zdůrazňovaly, že okruh zvaných hostů na oficiální, vysoce reprezentativní shromáždění nemůže být ovlivňován případnými neshodami z minulosti, nebyli opět pozváni představitelé dvou významných vysokých škol - Masarykovy univerzity a Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích,“ uvedl za sdružení rektorů jeho předseda Tomáš Zima.

Hrad tak na oslavy 28. října nepozval Mikuláše Beka z brněnské Masarykovy univerzity a Libora Grubhoffera z univerzity v Českých Budějovicích. „Nezměnilo se nic. Jak říkám každý rok, žádný kurýr z Hradu opět nedorazil,“ řekl LN Libor Grubhoffer.

Někdo ano, někdo ne. Plná shoda mezi rektory není

„Česká konference rektorů zásadně nesouhlasí s takovýmto postupem a považuje ho v souvislosti se státním svátkem republiky za zcela nedůstojný,“ doplnil Zima bez dalších podrobností. Podle LN se rektoři ostatních veřejných vysokých škol ve čtvrtek rozhodli své kolegy podpořit a na Hrad nepůjdou.

„Když jsem zrušil pozvání norské velvyslankyně, tak mnoho českých politiků pravdivě konstatovalo, že prezident má právo pozvat koho chce. Stejně tak nikomu neberu právo, aby toto pozvání, pokud pozván byl, odmítnul. Žijeme ve svobodné společnosti,“ komentoval Zeman informaci o tom, že rektoři na oslavy nepůjdou.

Uvedl to například rektor Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava Ivo Vondrák.

„Oslav na Hradě se nezúčastním. Dohodla se na tom Česká konference rektorů po opakovaném nepozvání rektorů Masarykovy a Jihočeské univerzity,“ řekl. Oslav se nebude účastnit ani nový rektor Ostravské univerzity Jan Lata či rektor Vysoké školy chemicko-technologické Karel Melzoch. I oni uvedli jako důvod solidaritu s kolegy.

Zatím bez bližšího zdůvodnění se omluvil také rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Nepřijedou ani rektoři z Ústí nad Labem, Olomouce, Liberce nebo Plzně. Pozvání naopak přijme rektor brněnské Univerzity obrany Bohuslav Přikryl, která je jedinou vysokou vojenskou školou v ČR.

„Podle svých slov vnímá argumenty svých kolegů-rektorů, kteří na akci nebudou přítomni. Na druhé straně je ale jeho pozice jiná. Své pozvání od prezidenta, tedy vrchního velitele ozbrojených sil v ČR, vnímá coby generál v poněkud jiné rovině než rektoři civilních škol,“ řekl mluvčí univerzity Vladimír Šidla.

Pozvání je pro každého čest, upozorňuje právník

S neúčastí pozvaných rektorů nesouhlasí právník a odborník na ústavní právo Václav Pavlíček.

„Myslím, že to je čest pro každého pozvaného,“ řekl. „Mohu se s hlavou státu neshodnout, ale s tím se nemůže změnit můj vztah k symbolu novodobé české státnosti,“ dodal profesor, který byl několikrát na oslavy státního svátku 28. října na Hrad pozván.

Zmínění rektoři nejsou jediní, které se hrad rozhodl ignorovat. Pozvánku Zeman zrušil kvůli kauze Michálkových i norské velvyslankyni Siri Elen Sletnerové.

Andrew Schapiro, velvyslanec USA v Česku, naopak i přes dřívější spory podle informací LN pozvánku obdržel. Zeman přitom dříve řekl, že Schapiro má, kvůli kritice Zemanovy cesty na vojenskou přehlídku do Moskvy, dveře na Hrad zavřené (více čtěte zde).

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Zápach zamořil město, informace o nehodě dorazila pozdě

Ve Vřesové na Sokolovsku se likvidují kaly z Ostravska.

Štiplavý zápach, pálící oči. Tak popisují lidé na sociálních sítích středeční odpoledne v Chodově na Sokolovsku. Za...

Piráti chtějí legalizovat prostituci, státu to má přinést miliardu

Ceny jejich služeb však šly dolů.

Stát má podle Pirátů přestat zavírat oči před problémem prostituce a dát jí zákonná pravidla. „Chceme omezit šedou...

Najdete na iDNES.cz