Rektoři budou moci odebrat titul. Jmenování profesorů zůstane Zemanovi

  12:30aktualizováno  12:30
Rektor bude mít možnost odejmout nezákonně nabytý titul, například kvůli plagiátorství. Jmenování profesorů dál zůstává na prezidentovi republiky, i když poslanci hlasovali o tom, zda by to neměl dostat na starost někdo jiný. Počítá s tím novela vysokoškolského zákona, na kterou ve středu kývli poslanci.

Slavnostní jmenování nových vysokoškolských profesorů v pražském Karolinu. (11. prosince 2015) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Ze 180 poslanců pro zákon hlasovalo 139, proti jich bylo pouze patnáct.

„V řízení o vyslovení neplatnosti vykonání státní závěrečné zkoušky nebo její součásti, státní rigorózní zkoušky nebo její součásti, státní doktorské zkoušky nebo obhajoby disertační práce rozhoduje rektor veřejné vysoké školy, na níž se daná státní zkouška nebo obhajoba disertační práce konala,“ říká doslova schválená změna vysokoškolského zákona. Ale musí se to stát nejpozději do 3 let ode dne vykonání nebo - jak zákon říká - „zdánlivého“ vykonání státní zkoušky. Kdo má tedy titul déle, toho se to už netýká.

Jedinou změnou ohledně jmenování profesorů je v zákoně to, že ministr bude mít možnost vrátit návrh na jmenování profesorem vědecké či umělecké radě vysoké školy.

Marné pokusy dát jmenování profesorů ministryni či rektorům

Poslanec za ČSSD Antonín Seďa neúspěšně navrhoval, aby profesory nově jmenoval ministr školství, šéf opoziční ODS Petr Fiala zase to, aby profesory jmenovali rektoři. David Kasal z hnutí ANO zase to, aby jmenování profesorem platilo i v případě, že tak do šedesáti dnů prezident neučiní. Ministryně školství Valachová ale před poslanci všechny tyto varianty odmítla. „Prezident má pravomoci dané ústavou a neměli bychom to měnit,“ řekla poslancům.

Spory o jmenování profesorů jsou na pořadu dne od doby, kdy je Miloš Zeman na Hradě. Dlouho nechtěl jmenovat například svého kritika Martina C. Putnu. Loni v listopadu podaly na prezidenta žalobu Univerzita Karlova a Vysoká škola ekonomická společně s Jiřím Fajtem, Ivanem Ošťádalem a Janem Eichlerem, které Zeman odmítl jmenovat profesory (více o žalobě zde).

Dosud existující Akreditační komise bude nahrazena Národním akreditačním úřadem. „Velké vysoké školy, univerzity budou mít samy možnost akreditovat své obory,“ řekla Valachová. „Upravujeme i to, co bylo kritizováno z hlediska nezákonně nabytých vysokoškolských titulů, docentů. Rektor bude mít možnost nezákonně nabytý titul odejmout,“ uvedla ministryně školství.

Hodnocena bude kvalita škol a vznikne registr profesorů, který bude k dispozici ministerstvu, Národnímu akreditačnímu úřadu i školám. Poslanci neomezili praxi takzvaných létajících profesorů, kteří tak budou moci volně působit na více vysokých školách. Přijatá novela zaručí vyšší sociální stipendia, nově čtvrtinu minimální mzdy. Do jara chce ministryně školství předložit představu, jaké musí nastat změny ve financování vysokých škol.

U nás může studovat každý, to je smutná pravda, řekl poslanec

„Jako houby po dešti začaly vznikat nové a nové vysoké školy a univerzity, takže dnes na naši malou zemi máme těch veřejných 26 a soukromých přes 80. O tom, jaký je to tlak na udržení kvality, se nemusíme přesvědčovat. To, že u nás může studovat každý, kdo se umí podepsat a má tedy maturitu, je smutná pravda, kterou známe všichni. Snadná dostupnost maturity je mimochodem první díl neveselého příběhu. Zabývá se snad předkládaná novela problémem nadměrného počtu škol v České republice? Nikoli,“ vyčetl vládnímu návrhu poslanec opoziční ODS Simeon Karamazov. Kritizoval vládní návrh i za to, že nijak neřeší podporu technického vzdělávání, čímž se politici tak často zaklínají.

„Novela je torzem toho, co bychom pro vysoké školy skutečně potřebovali. Je to promarněná šance. Tato novela zcela ignoruje celoživotní vzdělávání,“ řekla Anna Putnová z TOP 09.

Zákon nyní dostane k posouzení Senát a poté ho ještě musí potvrdit prezident Miloš Zeman, aby mohla novela vysokoškolského zákona začít platit.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Moldava má po bouři novou starostku, dosud nebyla ani zastupitelkou

Krušnohorská obec Moldava má od úterý novou starostku. Stala se jí 54letá Lenka Nováková z hnutí Pro Moldavu a Nové...

Jaká byla Husákova role během totality? Zeptáme se autora jeho biografie

Česko si letos připomíná 30 let svobody a tedy konec komunistického režimu. S normalizační érou 70. a 80. let je úzce...

Soud v Náchodě rehabilitoval Pavla Wonku za to, že nedocházel na VB

Okresní soud v Náchodě otevřel po 31 letech případ politického vězně komunistického režimu Pavla Wonky. V dubnu 1988...

Podle Babiše jsou církevní restituce předražené a příjmy se mají danit

Premiér Andrej Babiš trvá na tom, že církevní restituce byly předražené o 54 miliard korun. Ústavní soud, který se v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz