Zeman si rýpl do bojkotu rektorů. Uvolnili místo jiným, poděkoval jim

  13:37aktualizováno  15:53
Prezident České republiky Miloš Zeman po pietním aktu na Vítkově prohlásil, že rektorům, kteří na protest nejdou na Hrad sledovat udílení vyznamenání, vlastně děkuje. Uvolnili prý místo pro další příbuzné vyznamenaných. Rektoři na to reagovali slovy, že pokud místo nezbylo, je to chyba Hradu. Účast na večerní ceremonii odmítli kvůli nepozvaní dvou kolegů.

„Umožnilo nám to do přeplněného Vladislavského sálu umístit příbuzné některých vyznamenaných, takže bych chtěl rektorům poděkovat, že jim uvolnili místa,“ řekl Zeman po ukončení pietního aktu (více o něm zde).

Rektor Univerzity Karlovy (UK) a předseda České konference rektorů Tomáš Zima na Zemanova slova reagoval na odpoledním setkání u sochy Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí. Uvedl, že pokud není Hrad schopen zajistit místa pro příbuzné vyznamenaných, pak je to jeho chyba, ne rektorů. Setkáním rektoři nahradili účast na udílení vyznamenání.

U památníku před Pražským hradem se zástupci vysokých škol sešli ve 14 hodin odpoledne. Pokládání věnců u Masarykovy sochy však začalo asi s dvacetiminutovým zpožděním, protože v době plánovaného začátku na Hradčanském náměstí ještě končila přísaha vojáků.

Někteří lidé shromáždění na náměstí chodili rektorům děkovat za jejich postoj k Zemanovi. Když rektoři přicházeli k pomníku, lidé tleskali a později zpívali Masarykovu oblíbenou píseň Ach synku, synku.

K bojkotu rektory donutil opakující se postoj Hradu

K bojkotu se rektoři rozhodli poté, co Zeman ani letos nepozval na slavnostní shromáždění a oslavy Dne vzniku samostatného státu představitele dvou významných vysokých škol, Masarykovy univerzity v Brně a Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Rektoři to považují za nedůstojné.

„Je to určité vyjádření vztahu k vysokoškolskému vzdělání, vzdělanosti obecně,“ řekl ve středu Zima. Podle něj prezident svým postojem vyjadřuje vztah k 58 tisícům studentů a zaměstnanců Univerzity Karlovy a obdobně je tomu u dalších rektorů a škol.

Ve vztahu k Zemanovi jsou prý rektoři jednotní, neozval se jen rektor jedné z 26 veřejných vysokých škol, ale podle Zimy je možná v zahraničí.

Rektoři českých vysokých škol v čele s předsedou České konference rektorů...

Rektoři českých vysokých škol v čele s předsedou České konference rektorů Tomášem Zimou uctili vznik Československa (28.10.2015).

„Bývalo letitou tradicí, že na toto shromáždění byly vždy zvány české veřejné a státní vysoké školy, vrcholná centra vzdělanosti, poznání a tvůrčí činnosti, která mají klíčovou úlohu ve vědeckém, kulturním, sociálním a ekonomickém rozvoji celé společnosti, reprezentované svými rektory,“ uvedla již 16. října Česká konference rektorů na svých webových stránkách.

Rektor UK se pozastavil se nad tím, že zmíněná tradice je v posledních dvou letech porušována a nic na tom nezměnila ani stanoviska významných lidí a institucí, podle nichž by hlava státu měla při oficiálních příležitostech zapomenout na případné rozpory z minulosti.

Čestní lidé by na Hrad dnes neměli jít, míní Putna

Jedním z lidí, kteří schvalují rozhodnutí rektorů neúčastnit se programu Hradu, je i literární historik Martin C. Putna, kterého Zeman odmítl jmenovat profesorem. „Žádný čestný člověk by dnes neměl jít na Hrad,“ napsal ve středu Putna na svůj twitterový účet.

28.října 2015 v 10:56, příspěvek archivován: 28.října 2015 v 13:13

Čestní lidé, kdo odmítli přijít: rektoři, Pavel Svoboda, Joel Ruml (o kom vím). Ale žádný čestný člověk by dnes neměl jít na Hrad. #28.rijen

Putny se zastal jihočeský rektor Libor Grubhoffer, který nyní patří mezi nepozvané akademiky. Druhým nepozvaným je rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. V nepřízni prezidenta republiky se ocitl poté, co Zemanovi neumožnil vystoupit před studenty univerzity před blížícími se volbami. Bylo to v době, kdy Zeman kandidoval na prezidenta (více zde).

Fotogalerie

Ani Grubhoffer, ani Bek s pozváním na Hrad nepočítali. Státní svátek stráví na pracovních cestách v zahraničí. Rektor Jihočeské univerzity je až do čtvrtka na návštěvě Svatého stolce, během které se zúčastnil zahájení mezinárodní konference pořádané Papežskou radou pro mezináboženský dialog na Papežské gregoriánské univerzitě. Bek uvedl, že je na služební cestě v Izraeli a státní svátek si připomene aspoň na dálku.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček zdůraznil, že pozvání či nepozvání na oslavy státního svátku je výsostné právo prezidenta. „Je také pravomocí těch ostatních přijít nebo nepřijít. Není třeba více to komentovat,“ řekl před několika dny na dotaz iDNES.cz. Zeman se do sporu s akademickou obcí dostává opakovaně (více o jejich sporech najdete zde).

Přes Vítkov přeletěly gripeny:

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Poslanci se dohadují kvůli ČT, o výročních zprávách zatím nehlasovali

Spor mezi poslanci vyvolalo dopoledne projednávání starších výročních zpráv České televize. Debatu rozvířil Pavel...

Soud potvrdil podmínku a peněžitý trest za hajlování na demonstraci SPD

Odvolací soud potvrdil Radku Mansfeldovi půlroční podmínku a peněžitý trest 30 tisíc korun za hajlování na dubnové...

Střídání v Afghánistánu. Vojáky z Přáslavic vystřídali výsadkáři z Chrudimi

Česká armáda v Afghánistánu vystřídala jednotku střežící spojeneckou základnu Bagrám. Rotu, kterou tvořili zejména...

Policie navrhla obžalovat bývalého pražského imáma z podpory terorismu

Policie navrhla obžalovat bývalého pražského imáma Samera Shehadeha, jeho bratra a švagrovou z podpory terorismu. Hrozí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz