Rektor českobudějovické vysoké školy obvinil náměstka ministra z vydírání

  8:58aktualizováno  8:58
Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích podala trestní oznámení na náměstka ministra školství Kryštofa Hajna. Brání se tak jeho nátlaku na její zrušení. Hajna obviňuje z toho, že se při jednání s vedením školy dopustil zneužití pravomoci úřední osoby a vydírání.
IIustrační foto.

IIustrační foto. | foto: Daniel Beran, MAFRA

To, že si škola stěžuje na náměstka Hajna, už ví i ministr školství Josef Dobeš. Pověřený rektor VŠTE Marek Vochozka mu to oznámil otevřeným dopisem.

Hajn vedení školy při schůzce oznámil, že veřejná VŠTE má být zrušena. O tom už uvažovalo ministerstvo před volbami, na jaře ale od záměru upustilo. Zrušení školy je prý politické rozhodnutí koalice.

"Šokoval nás způsob, jakým s námi náměstek jednal. Doslova nám řekl: Pokud nebudete jednat ve smyslu dnešního zadání a bude to konfrontační, pro vás z toho vyplynou osobní důsledky. Pokud máte pocit, že vás vydírám, tak se vůbec nemýlíte," popsal Vochozka.

Vysoká škola může být zrušena jen zákonem, ten však zatím neexistuje. Podle Hajna jsou však prý náležitosti ke zrušení školy triviální. VŠTE má předat svůj areál kraji a studenti přejít na budějovickou Jihočeskou univerzitu nebo ČVUT v Praze. Stejný plán předložilo už minulé vedení ministerstva.

"Náměstek nám tvrdil, že jeho prvořadým politickým zadáním je uvolnění areálu školy. Je to v rozporu s tím, že ministerstvo nám dovolilo v tomto akademickém roce razantně navýšit počet studentů, a během dvou měsíců roztočí rušení školy," podotkl Vochozka.

Škola má více než dva tisíce studentů

Do prvního ročníku VŠTE nastoupilo 1 300 studentů, škola jich má celkem 2 100. "Docela by mě zajímalo, zda je areál tím hlavním důvodem a kdo je natolik otrlý, že chce zkomplikovat život 2,5 tisícům lidí," přemítá Vochozka.

Studenti se netají, že jim nejistá budoucnost školy vadí. Znovu roztočená spirála okolo přežití jediné veřejné vysoké školy nabízející technické zaměření v regionu zaskočila také hejtmana Jiřího Zimolu.

"Jsem situací okolo rušení školy velmi šokován. Myslel jsem, že se po odvolání bývalého náměstka ministra situace uklidnila, ale vypadá to, že ne. Požádám ministra Dobeše o schůzku a objasním mu, že kraj tu školu i kvůli Temelínu potřebuje," řekl Zimola. Stále trvá na tom, že jeho podporu má taková škola s převahou technických oborů.

"Ministr pozastavuje jakékoli aktivity spojené s VŠTE až do výsledků hodnocení Akreditační komise, které skončí v listopadu. Na celou kauzu, která se objevila před volbami, se dívá s politováním a rozhodl se nad tímto případem přijmout osobní dohled," sdělil v úterý večer mluvčí ministerstva Václav Koukolíček.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Způsobili to novináři, hájí ministryně svá slova, že za drahá data mohou lidé

Ministryní průmyslu za ANO v nové vládě bude podle ČT podnikatelka a šéfka...

Po kritice, kterou sklidila, couvá ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková ze slov, že za dražší mobilní data...

Za drahá mobilní data si Češi mohou sami, domnívá se ministryně

Marta Nováková ze Svazu obchodu a cestovního ruchu v pořadu Rozstřel (7. dubna...

Česko patří k evropským zemím s nejdražšími mobilními daty. Podle ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové však za...

Jsou si taxikáři a řidiči Taxify rovni? Sledujte debatu v pořadu Rozstřel

Taxikáři protestují také proti alternativním taxislužbám. (Praha, 2.října 2017)

Od letošního roku musejí mít řidiči alternativní taxislužby Taxify licenci stejně jako řidiči běžní řidiči taxi. Před...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz