Rekordy padaly i v dešti

  13:48aktualizováno  13:48
Pelhřimov - Světové i národní rekordy padaly navzdory vytrvalému dešti na 11. ročníku Mezinárodního festivalu rekordů a kuriozit v Pelhřimově. Charalambos Bursas z Branek na Moravě kupříkladu uběhl s míčem 50 metrů za stálého hlavičkování za 11,08 sekundy. "Světový rekord tak překonal o sedm desetin," informoval Miroslav Marek z pořádající agentury Dobrý den.

Na pelhřimovském náměstí a v jeho okolí recesisté bojovali o prvenství v nejrůznějších kategoriích. Monika Kvěchová z Pelhřimova přebrala 100 gramů hrachu se 100 gramy čočky za 6,25 minuty a 95 setin. Martin Straka během tří minut třistadvanáctkrát obrátil hodem na pánvi palačinku. Štefan Raškovský z Michalovců zase snědl půl kilogramu špaget za 47,11 sekundy. Hadí žena Milena Šišková v gymnastické poloze zvané most ušla 42 metrů za 1,35 minuty.

V rámci preventivní kampaně proti AIDS vzlétl nad náměstí hrozen tvořený 1533 prezervativy, který deset maturantů gymnázia naplnilo heliem a zavázalo za 5,08 hodiny.

Aplaus diváků a certifikát od rozhodčích si vysloužily nejstarší mažoretky na světě z mosteckého Penzionu pro seniory. Jejich průměrný věk je téměř 75 let a v jejich čele stojí jedenadevadesátiletá kapitánka Jarmila Kupová.

Na festivalu se každoročně odehrávají i hazardní scény: Petr Fiedor z Tábora se nechal polít směsí benzinu s laku a zapálit. Až do zásahu hasičů uběhl za 36,4 sekundy rekordní vzdálenost 185 metrů. Shořelo na něm sedm vrstev oblečení.

Nový světový rekord vytvořil i jedenasedmdesátiletý magnetický muž Karol Ostertag z Bratislavy, když na hrudi bez pomoci rukou udržel silou vnitřního magnetismu závaží o hmotnosti 225 kilogramů. Závaží bylo třikrát těžší než on sám.

Dobře se lidé pobavili v úřednické aréně: Jaroslava Štulíková natiskla za minutu 65 razítek a ve stejném čase přijala 132 úplatků v obálce. V aréně domácích prací Iva Havlíčková z Pelhřimova natáhla deset pastiček na myši za 23,78 sekundy. Další rekordmanka navlékla deset jehel za minutu a 14 sekund.

Do boje o rekordy se zapojil i Srb Raka Miličevič, který za hodinu vystříhal portréty 215 návštěvníků. Maďar Alexander Naranczik přetrhl za tři minuty 27 telefonních seznamů o 401 stránkách.

S největší sbírkou hygienických sáčků z letadel přijeli do Pelhřimova Nizozemci. Sbírka čítá 2002 kusů od 650 leteckých společností. Jsou mezi nimi i ty, které při letu "jistily" americké prezidenty. K vidění byla i největší sbírka žvýkaček o 3837 kusech ze 44 států. Nejstarší žvýkačka je stará 20 let.

Náměstí tradičně lemují maxiexponáty Muzea rekordů a kuriozit. Vladimír Michna z Bystřice nad Olší představil maketu Eiffelovy věže, na níž pracoval tři roky, plných 936 hodin čistého času. Věž je zhotovena ze 44 tisíc zápalek a je vysoká 250 centimetrů.

Silák Miroslav Kaliban překonal 9. června na Festivalu rekordů a kuriozit v Pelhřimově český rekord ve zdvihu 124 kilogramové činky s protáčející se rukojetí v čase 4 vteřiny.

Kvůli křečím zádového svalstva 7. června odpoledne přerušil pokusu jihočeský fakír a kaskadér Petr Fiedor, který chtěl v Pelhřimově překonat vlastní světový rekord v ležení na skleněných střepech. V květnu 2000 proležel na skleněných střepech ze 40 lahví celkem 72 hodin a dvě minuty.

Na 11. ročníku mezinárodního festivalu rekordů a kuriozit v Pelhřimově se 8. června trialista Martin Liška pokusil překonat svůj vlastní rekord ve skoku z výšky 3,6 metru s trialovým kolem. Vinou vady materiálu na titanové šlapce však nedopadl skok podle jeho představ.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Každý pátý Čech trpí duševní chorobou. Pomoci mají centra duševního zdraví

Duševní zdraví. Ilustrační foto.

Léty zažitou představu, že psychicky nemocní se musí zavřít do léčebny, má ambici změnit reforma psychiatrické péče. Na...

Lékaři bojkotují e-neschopenky, systém je prý nefunkční politický handl

lékař počítač e-neschopenka

E-neschopenky se potýkají s problémy. V ideálním případě má pacient přijít a dostat od doktora neschopenku. Tu by si...

Únorové počasí trhá teplotní rekordy. Na Karvinsku naměřili až 17 stupňů

Ilustrační foto

Teplotní rekordy pro 16. únor v sobotu padly na 25 stanicích, které měří alespoň 30 let. Nejtepleji bylo v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz