Státu vymysleli reklamu na ryby a české jídlo. Policie obvinila jejich šéfy

  13:03aktualizováno  13:03
Dvě velké tuzemské reklamní agentury, které získávají milionové státní zakázky, řeší vážný reputační problém. Jejich manažery a spolumajitele minulý týden zatkla policie a obvinila je z daňových podvodů.

Reklamní agentura, jejíhož šéfa obvinila policie, vymyslela státu reklamu na ryby. | foto:  František Vlček, MAFRA

Obviněných je celkem deset, mezi nimi i hlavní postavy obou společností: syn exposlance Jana Vidíma Jan Vidím mladší, který je většinovým akcionářem Knowlimits Group, a Zdeněk Stejskal, jednatel a menšinový majitel Dorlandu.

Lidé z vedení obou firem MF DNES řekli, že obvinění nesouvisí se státními zakázkami. „Nemohu o tom mluvit. Podali jsme samozřejmě odpor a teď pracují právníci. Rozhodně se nejedná o žádnou státní zakázku,“ uvedl Jan Vidím mladší.

Knowlimits v minulosti uspěla v tendrech několika resortů a státních podniků, mezi jinými například realizovala kampaň pro značku Klasa, která má označovat nejkvalitnější zemědělské a potravinářské výrobky.

Dorland se podílel na propagaci kampaně Ryba domácí pro ministerstvo zemědělství, která měla podpořit spotřebu ryb z tuzemských chovů.

Syn bývalého poslance ODS Jana Vidíma, Jan Vidím mladší, působí v telefonu uvolněně, přestože poslouchá dotazy na obvinění, které mu minulý týden předala policie. Konkrétní být nechce, až na jedinou věc: „Nejde o státní zakázky,“ zdůrazní.

Vidím, který šéfuje jedné z největších tuzemských reklamních agentur Knowlimits, ví, že jeho obvinění může společnosti s miliardovým ročním obratem zkomplikovat dobře fungující byznys se státem. Kromě Vidíma policie sdělila obvinění ještě dalším dvěma akcionářům Knowlimits – Martinu Kurzweilovi a Rudolfu Mihlemu. Obviněných je dohromady celkem deset.

Byznys se státem

  • Agentury Knowlimits a Dorland dlouhodobě spolupracují s ministerstvy a státními podniky.
  • Například v roce 2014 získala agentura Knowlimits padesátimilionovou zakázku ministerstva školství v rámci operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace.
  • Agentura Dorland zase před lety uspěla v obřím tendru v rámci kampaně Ryba domácí, za kterou ministerstvo zemědělství zaplatilo za tři roky sto padesát milionů korun.
  • U obou agentur se spekulovalo o napojení na ODS. V případě Knowlimits kvůli postavě Jana Vidíma mladšího. „Stále znovu a znovu z různých stran slyším, že v tendrech vyhráváme díky mému otci, a už jsem na to trochu alergický,“ řekl k tomu pro web Médiář.

„Nemám důvod nespolupracovat s orgány činnými v trestním řízení za účelem řádného prošetření jakéhokoli podezření ze spáchání trestného činu, přičemž mám za to, že já, společnost Knowlimits, ani její podílníci či členové orgánů jsme se nedopustili ničeho protiprávního. Na druhou stranu se mohu obávat, že případné zveřejňování nepodložených a kusých informací o trestním řízení, především v nynější fázi přípravného řízení, může roky budovanou dobrou pověst naší společnosti nenávratně poškodit,“ napsal Vidím později v mailu redakci MF DNES.

Podle zdrojů z okolí agentury je důvodem vyšetřování neodvedená daň z přidané hodnoty jednoho ze subdodavatelů Knowlimits. Konkrétnější informace však zatím nejsou známy.

Soukromá záležitost

Jak bylo řečeno, Vidímova agentura ve velkém spolupracuje se státem. Mezi její klienty patří ministerstvo školství, ministerstvo pro místní rozvoj, ministerstvo průmyslu nebo například Česká pošta.

Knowlimits se podílela například na kampani pro značku Klasa, která označuje kvalitní tuzemské výrobky.

Vidím před dvěma lety v rozhovoru pro server Médiář.cz uvedl, že státní zakázky tvoří jen zhruba desetinu obratu jeho firmy.

„Státní zakázky tvoří asi 8 až 11 procent našeho ročního obratu a tento podíl s růstem skupiny klesá,“ řekl. Knowlimits funguje i na Slovensku, v Polsku a Maďarsku.

Také druhá firma Dorland, jejíž manažer byl v kauze obviněn, získávala státní zakázky. A také ona odmítá, že by obvinění mělo souvislost s ministerskými tendry.

„Jedná se o soukromou záležitost pana Stejskala (Zdeňka Stejskala, spolumajitele a jednatele společnosti – pozn. red.). Jen víme, že se to týká podezření z krácení DPH. Naší agentury se to netýká. Preventivně jsme ho po dohodě s ním odvolali z orgánů společnosti,“ uvedla Lucie Češpivová, většinová majitelka Dorlandu.

Ústavní soud odmítl stížnost lobbisty Dalíka

Lobbista Marek Dalík přichází do věznice v pražské Ruzyni. Pětiletý trest...

Lobbista Marek Dalík přichází do věznice v pražské Ruzyni. Pětiletý trest dostal za podvod v souvislosti s nákupem vojenských vozidel Pandur. (6. listopadu 2017)

Stejskal tak zůstává menšinovým vlastníkem společnosti, která byla často spojována s ODS a lobbistou Markem Dalíkem.

Češpivová to už v minulosti několikrát odmítla s tím, že společnost pro ODS zajišťovala billboardy, ale blíže se stranou nespolupracovala. Dorland patří k nejstarším firmám na tuzemském reklamním trhu.

Měsíc razií

Jen v rozsahu několika málo týdnů je to další velký zásah státních úřadů, který míří na údajné podvody při poskytování reklamních služeb.

Ve středu detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu prohledávali agenturu Czech Tourism a ministerstvo pro místní rozvoj. Při této razii šlo podle dostupných informací o poskytování marketingových služeb agenturou spřízněnou s vedením rezortu.

Hlavní podezřelou případu je podle serveru E15 ministryně Klára Dostálová (za hnutí ANO). Jak u ní policie zasahovala, jsme psali zde.

Na konci října pak provedla celní správa razii ve strojírenském podniku Škoda Transportation. Zajímá se přitom o zakázky na reklamní služby z roku 2014. Na ty celníky přivedl jednatel jedné z firem, které se do obchodu zapojily, a který se rozhodl vypovídat z obavy o svůj život.

Úřady se zajímají ale i o dividendy, které společnost vyplácela svým akcionářům.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Další z rubriky

Jak se ztrácí peníze z karet: pozor na čínské e-shopy i platby v cizině

ilustrační snímek

Typická situace před létem, když si lidé vybírají, kam pojedou na dovolenou. Člověk si předem rezervuje ubytování či...

Neznáte mě, ale okradu vás. Podvodných e-mailů je víc a v perfektní češtině

Ilustrační snímek

Rozesílání podvodných e-mailů, které se snaží získat od oběti citlivé informace, je stále populárnější. Hackeři navíc...

Americká písničkářka Joan Baezová v roce 1989 z pódia zdravila disidenty

Americká písničkářka Joan Baezová a exprezident Václav Havel při oslavě výročí...

Pádu komunistického režimu v listopadu 1989 předcházela řada nenápadných akcí a opozičních aktivit a jejich pronikání...

Najdete na iDNES.cz