Reklama metropole je mizerná, tvrdí režiséři

  8:30aktualizováno  8:40
Diváci módního kanálu Fashion TV jsou především vzdělaní a sebevědomí muži mezi 21 a 44 lety, kteří si dobře vydělávají, jsou zcestovalí a sledují poslední trendy. A Praha se jim bude ve třicetivteřinových šotech po čtyři měsíce představovat jako kýčovité a mdlé město z počátku 90. let.

Několik slavných památek, dvě modelky – Petra Němcová a Taťána Kuchařová – tu spolu chodí na kávu, ale jinak je tady mrtvo.
 
MF DNES oslovila tři specialisty, kteří se věnují natáčení filmů, reklam nebo propagačních šotů. Výsledek? Zdrcující kritika.

Praha se představuje jako město luxusu
 
Kritici: Šot neobstojí námětem ani zpracováním...
Tak třeba režisér Karel Janák, autor několika populárních filmů a mnoha reklam. "Úplně jsem se zhrozil, je to průšvih. Praha je tu ukázaná v příšerně nudných kompozicích, kde chybí život, ruch a atmosféra. Turista chce přece vidět živoucí město, kde ho to bude bavit," nemilosrdně vytkl Janák modelingové společnosti Unique One, která nechala klip pro Prahu natočit.
 
Servítky si nebral ani úspěšný autor reklamních šotů a hudebních videoklipů Jakub Kohák. "Do Prahy by to možná mohlo přilákat jen lidi se smyslem pro humor, kteří by klip pochopili jako parodii," zauvažoval Kohák poté, co šot zhlédl na zpravodajském serveru iDNES.cz.

Praha se představuje jako město luxusu
 
V klipu se v rychlém sledu střídají nepřirozeně nasvícené záběry na Pražský hrad, věž chrámu svatého Mikuláše, svatovítskou katedrálu nebo Týnský chrám s propagačními snímky slavných českých krasavic.
 
To vše podle oslovených režisérů bez nápadu a technické zručnosti. "Nejsem si jistý, že si té reklamy na Fashion TV vůbec někdo všimne. Je to jako natočené v devadesátých letech – fádní obrázky, pár prolínacích záběrů, několik švenků a jinak nic. Je to hodně chudé," přisadil si Marek Vítek, bývalý televizní reportér, který se ve společnosti A-News věnuje natáčení dokumentů.
 
... ale pozornost solventních turistů přitáhne, tvrdí obhájci
Vítek poradil tvůrcům, kteří by chtěli do Prahy přilákat solventní klientelu, aby se poučili třeba na televizi CNN: "Země i města se tu prezentují špičkově vyrobenými klipy."

Praha se představuje jako město luxusu
 
Přitom analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek tvrdí, že je reklamní šot Prahy srovnatelný s těmi zahraničními. "Neviděl jsem mezi nimi žádné výrazné rozdíly," potvrdil.
 
Beránek je přesvědčen, že klip svůj účel splní. "Pozornost bohatších klientů pomůže přitáhnout," poznamenal Beránek, byť si je vědom různých výhrad, které se na reklamu snášejí.
 
O úspěchu reklamy, za jejíž výrobu a šest set repríz město zaplatilo 8,5 milionu korun, je jednoznačně přesvědčen i radní pro cestovní ruch Milan Richter (ODS), jehož přítelkyně Taťána Kuchařová ve spotu také hraje. "Kritizovat může každý cokoli. Po skončení kampaně budeme zjišťovat, jestli šot zabral a přilákal do Prahy solventní klienty," řekl.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Policisté zasahovali v budovách vnitra a hasičů kvůli zakázce za 40 milionů

Policisté ve čtvrtek provedli domovní prohlídky v budovách ministerstva vnitra a generálního ředitelství hasičského...

První transport židů před 80 lety viděl i Eichmann, vlak vyjel z Ostravy

Byli bohatí a vzdělaní. Židé z Ostravska v prvních transportech neměli být, ale pak si nacisté uvědomili, kolik majetku...

Máme dobré školy, myslí si víc než polovina Čechů. Nejvíc chválí gymnázia

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení...

Jablonec dá miliony exprimátorovi, který vypnul kamery. Potrestán nebude

Firma nedávno odvolaného primátora Jablonce Milana Kroupy z ANO dostane od města přes dva miliony korun. A to i přes...

Najdete na iDNES.cz