Reklama u dálnic dál straší řidiče, zákon porušuje 400 billboardů

  12:28aktualizováno  12:28
U českých dálnic je pořád ještě asi čtyři sta nelegálních billboardů, které měly už dávno zmizet. Další nepovolené poutače odvádějí pozornost řidičů u silnic první třídy. Zákon přitom tyto plakáty zakazuje u dálnic už od roku 2017.

Kolem billboardu jede řidič několik desítek metrů „poslepu“. | foto:  Jan Zatorsky, MAFRA

Třeba na začátku dálnice D10 před Prahou ve směru od Liberce jsou hned dva reklamní poutače za sebou, dva metry od vozovky. Oba stojí na železných nohách a ty na masivních betonových podstavcích. Když při nehodě auto vyletí ze silnice, může se pár okamžiků sunout či kutálet po poli a zpomalit. Když má smůlu na billboard, hned narazí do tvrdé překážky.

Fotogalerie

Druhý problém je, že billboardy odvádějí pozornost řidičů. Proto chce se zbývajícími nelegálními billboardy skoncovat i nový ministr Vladimír Kremlík. Slíbil to nedávno poslancům při interpelacích. „U zbývajících reklamních zařízení ministerstvo dopravy pokračuje ve zkoumání, zda jsou provozována v souladu se zákonem,“ uvedl ministr ve Sněmovně.

Antibillboardový zákon začal platit v září 2017 za ministra Dana Ťoka a zakázal velkoplošnou reklamu u dálnic do vzdálenosti 250 metrů a u silnic 1. třídy do vzdálenosti 50 metrů.

Vlastníci billboardů se však jen tak nedali a řidiči si určitě pamatují na jejich kampaň s českými vlajkami na místě reklamy. S legendou, že nelze jen tak odstranit státní symbol, billboardy „přežívaly“ u silnic další měsíce.

Z na první pohled jednoduché věci – zrušení reklamních stojanů – se tak stal spor, který se táhne už dva roky.

Postup proti billboardům je náročný

Ministerstvo dopravy má nelegální nosiče reklamy zmapované. Původně jich bylo u dálnic tři tisíce a většinu se jich už podařilo odstranit. Postup je však velmi náročný. U každého billboardu musí stát jednotlivě posoudit, jestli porušuje zákon.

Mattoni mění orly u dálnic v umělecká díla, chce obejít silniční zákon

V Německu a dalších západních zemích billboardy u dálnic skoro nejsou, Česko bylo v tomto směru vždycky trochu raritou.

Jenže na jiných nebezpečných místech mohou billboardy pořád „beztrestně“ zůstat, třeba na čtyřproudých silnicích ve městech. Někde je bilboard za svodidly a tolik nevadí, jinde představuje překážku.

„Slepí“ řidiči

Novinkou posledních let se také staly billboardy, které jsou vlastně obřím monitorem a promítají video. Takže pozornost řidiče zaměstnají déle.

Před rokem dělal Luboš Nouzovský z Dopravní fakulty ČVUT studii, která ukázala konkrétních 400 nejrizikovějších billboardů v Česku. Billboardy s videem označil za zvlášť rizikové, přestože je zákon nijak neomezuje, pokud nejsou u dálnic.

„Zatímco plakátů u dálnic opravdu zjevně ubývá, tak těch aktivních s videem v Praze spíš přibývá,“ konstatoval Nouzovský.

Silnice a dálnice stále lemují billboardy, někde jich dokonce přibývá

Odborníci z ČVUT už dělali v roce 2011 pokus, podle kterého upoutá billboard pozornost řidiče na 0,4 sekundy, a pokud je tam hezká modelka, tak i déle. Za sekundu ujede řidič při rychlosti 130 kilometrů v hodině 36 metrů. Takže kolem billboardu jede několik desítek metrů „poslepu“.

Provozovatel velkoplošných plakátů – firma BigBoard – naproti tomu trvá na jiných číslech: že se „reklamnímu zařízení“ šofér věnuje jen 0,297 sekundy, za které moc velkou vzdálenost neurazí.

Svérázně k zákazu přistoupila firma Karlovarské minerální vody, která měla po polích kolem dálnic rozesetých 20 obrovských orlic jako reklamu na mattonku. Výtvarníci je přemalovávají a jako umělecká díla mohou na místě zůstat.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Vyšetřování „brněnské Blanky“ podle obvinění sabotoval přímo detektiv

Slavnostní otevření Královopolského tunelu v Brně (31. srpna 2012)

Policisté, kteří v Brně rozplétají masivní úniky ze spisů, stíhaný „gang“ viní z torpédování hned několika...

Koupání bez chemie. Podívejte se, jaké jsou koupací biotopy ve vašem kraji

Koupací biotop Malvíny v Třešti

Koupací biotopy jsou u nás stále populárnější. Návštěvníky láká hlavně přírodní úprava vody, díky které se nemusí do...

ČSSD podpoří rozpočet, slíbila Maláčová. Dostane o 5,9 miliardy více

Ministryně financí za ANO Alena Schillerová (vpravo) a ministryně práce a...

Sociální demokracie podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové podpoří ve vládě státní rozpočet pro příští...

Najdete na iDNES.cz