„Koho že hledáte? Poslankyni Langšádlovou?“ ptá se nedůvěřivě mladá žena, kterou reportéři MF DNES oslovili v příbramské kancelářské budově. Vedle ní by přitom podle webu Poslanecké sněmovny měla mít svou regionální kancelář i poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová.
Fotogalerie |
„O té jsem tady ještě neslyšela. Ale co vím, tak za TOP 09 tu má kancelář poslanec Miroslav Kalousek. Je to hned vedle, ale ani jeho jsem tady ještě neviděla,“ doplňuje žena. O zákonodárcích nic nevědí ani v sázkové kanceláři, která je v budově hned vedle vchodu.
Místo poslanců, kteří by tu minimálně v tento týden měli být k dispozici občanům, tu jsou jen zamčené dveře. „Hodiny pro veřejnost po předchozí domluvě,“ stojí na papírku nalepeném na Kalouskových dveřích spolu s mailovým kontaktem na poslance a telefony na jeho asistenty.
Na kancelář dostávají poslanci peníze, poté v nich nejsou
Jenže během poslaneckého týdne by poslanci měli soustředit aktivity právě do svého volebního obvodu a tam být k dispozici občanům.
Reportéři MF DNES během pondělí a úterý navštívili celkem dvaadvacet regionálních kanceláří poslanců z Prahy, středních Čech, v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji.
Přitom na regionální kancelář dostává každý poslanec od Sněmovny peníze na nájem plus dalších zhruba deset tisíc korun na nábytek, telefon, internet nebo kancelářský materiál. Z těchto peněz pak Kalousek s Langšádlovou platí své příbramské kanceláře každý za 12 100 korun měsíčně, a to svému spolustraníkovi – místostarostovi Příbrami Václavu Švendovi. Langšádlová MF DNES jen v SMS zprávě napsala: „Jsem na pracovní cestě v Bruselu.“
K zastižení není téměř nikdo, výjimek je pár
A nikdo k zastižení není ani ve Slaném. Kancelář by zde měl mít Stanislav Berkovec (ANO). „On se sem teď stěhuje. Viděli jsme ho tu s krabicemi,“ říká asi padesátiletá žena. Klepání na dveře poslancovy kanceláře je nicméně marné. Není tu. „Byl jsem v kanceláři, ale ještě v té původní,“ zdůvodňuje Berkovec.
Pětice poslanců za Karlovarský kraj otevřela v regionu svoje kanceláře |
Na zavřené dveře narážejí reportéři MF DNES i v Kladně u Miloslavy Vostré (KSČM) nebo Kateřiny Valachové z ČSSD, na jejíž kancelář v tamním sídle strany sice poutá cedule u vchodu, nicméně jím projít nelze. Kvůli zamčené mříži. „V pondělí jsem byla v Poslanecké sněmovně na schůzkách s občany, co se kvůli práci objednali tam,“ vysvětluje svou nepřítomnost bývalá ministryně školství.
To občanský demokrat Vojtěch Munzar se netají tím, že je na dovolené. „Tento týden jste mě nemohli zastihnout, jsem s dětmi na jarních prázdninách místo příštího týdne, kdy je termín jarních prázdnin v Kladně, ale nechci absentovat při jednání Sněmovny.“
Mříže, lázně a olympiáda
A sněmovní agendě tento týden moc času nevěnuje nejspíš ani poslanec z ANO Milan Hnilička. Na zazvonění v Kladně reaguje asistentka. „Pan poslanec je na olympiádě. Jestli chcete, domluvím vám s ním schůzku, až bude zpět,“ říká do zvonku.
Není jediný, za koho úřaduje asistentka. „Pan Schwarzenberg je v lázních,“ vysvětluje Marcela Dvořáková za pražského poslance TOP 09.
I v Ostravě a Brně se ozývají jen asistenti. A to třeba za piráta Ondřeje Polanského, Pavla Blažka z ODS či exprimátora Brna a dnes poslance Romana Onderku z ČSSD. Bez předem domluvených schůzek jsou prý na dalších jednáních. Polanský byl na konferenci o migraci v USA.
Téměř třicet poslanců navíc nemá kontaktní kancelář zatím vůbec, a to ani čtyři měsíce od voleb.
Ze všech dvaadvaceti poslanců nakonec reportéři MF DNES v kancelářích zastihují jen dva zákonodárce – komunistu Leo Luzara a lidovce Stanislava Juránka, který prý s lidmi řeší třeba exekuce nebo spory se sousedy.