Reforma podle VV: Standardy péče určí Česká lékařská komora

  17:13aktualizováno  17:13
Věci veřejné představily svou vizi zdravotnické reformy. Mají několik nástrojů, jak v resortu ušetřit až dvanáct miliard korun a pokrýt tak peníze chybějící po zvýšení DPH i navýšení platů lékařů. Strana by zvedla jen některé regulační poplatky a nadstandardy v péči by nechala určit Českou lékařskou komorou.

Ministr dopravy Vít Bárta | foto:  Dan Materna, MAFRA

Podle ministra dopravy Víta Bárty je definování nadstandardu ve zdravotnictví alfou i omegou zdravotnické reformy. Věci veřejné proto chtějí o definici požádat Českou lékařskou komoru.

Ta navrhuje, aby pacient měl nárok z veřejného zdravotního pojištění na provedení výkonu, který je v souladu se současnými poznatky lékařské vědy. Zažádal-li by však pacient o provedení zdravotního výkonu jiným způsobem, uhradí rozdíl mezi hodnotou nejlevnějšího zdravotního zákroku a toho nadstandardního.

"Ministerstvo nemá páku na takové aktivity, místo toho Česká lékařská komora má na tom zájem. Nemělo by to být v rukách úředníků, musí to mít v rukou odborníci, kteří nadstandard definují na základě ekonomických cílů předložených ministerstvem zdravotnictví. Pokud toto lékaři nesplní a nepodaří se jim nadefinovat nadstandard, nedostanou přidáno," shrnul vizi Věcí veřejných Bárta.

Dodal, že nadstandard zdravotní péče musí fungovat už od příštího roku. Zdravotnické kase by ušetřil 4 až 8 miliard korun. Ke každému novému roku by pak bylo třeba nadstandardní péči revidovat.

Pět náplastí na ztracené miliardy

Reforma musí podle Věcí veřejných reagovat i na akutní problémy ve zdravotnictví. Podle Bárty je třeba vyřešit nutné zvýšení platů lékařům i zdravotníkům, které spolkne 4,5 miliardy korun, dopad zvýšené DPH, který ze zdravotnictví vezme 4 miliardy, dopad běžné inflace, který Věci veřejné spočítaly na 2 miliardy korun, a zvýšení nákladů péče. To odhadly asi na jednu miliardu korun ročně. "Pro příští rok tedy chybí asi 11,5 až 12 miliard korun," upřesnil Bárta.

Strana to chce vyřešit změnou lékové politiky, úsporami zdravotnického materiálu, restrukturalizací lůžek, efektivizací provozních nákladů a zavedením nadstandardů. Vedle toho by se pak měla rozjet samotná reforma, která by měla zohlednit poskytovatele péče, plátce i pacienty.

Věci veřejné se však s ministrem Hegerem neshodnou na zvýšení všech poplatků, které v minulých dnech zveřejnil. "Souhlasíme se zavedením poplatku při návštěvě ambulantního specialisty bez doporučení praktika a souhlasíme poplatek za recept. Nesouhlasíme s poplatky nad sto korun na pohotovosti," řekl poslanec Michal Babák.

"Považujeme za nešťastné, že debata o zdravotnické reformě začala debatou o poplatcích. Je nezbytné oddělit debatu o konkrétních problémech českého zdravotnictví od principiálních systémových změn ve zdravotnictví, které musí nastartovat to, aby se do rezortu dostalo víc peněz," shrnul Bárta.

Na dnešní koaliční jednání jdou VV s tím, že ministr má nejvyšší čas na reformě pracovat.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Za větší sucha mohou i holá pole, ukazují termosnímky. Pomohlo by víc rostlin

Zahrada se záhony a holou půdou (teplota při měření  cca 23°C)

Teplota povrchu země má zásadní vliv na šíření nežádoucího sucha. Kromě teploty silnic a staveb začali odborníci měřit...

Pokud nechtějí být ve vládě, ať to jasně řeknou, vyzval Babiš ČSSD

Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (za ANO) mluví o konci koalice s ČSSD. V rozhovoru pro televizi Prima zdůraznil, že obě politická...

Dezinformační weby by měly být označeny podobně jako cigarety, říká expert

Ruský prezident Vladimir Putin na mítinku nedaleko Moskvy (1. 10. 2018).

Mluvil o ruském vlivu na půdě amerického Kongresu, kde mimo jiné řekl, že Miloš Zeman šíří ruské dezinformace. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz