Referendum? Obejdeme se bez něj

  1:00aktualizováno  1:00
Chceme celonárodní referendum o chystaném radaru USA na českém území, napsalo 50 osobností. Mezi nimi Marta Kubišová, Táňa Fischerová, Věra Chytilová či Jan Kačer. Je to natolik "zásadní a citlivá" otázka, že ji "nelze řešit bez široké celospolečenské debaty a následně celospolečenského konsenzu".

Autoři petice sami prozrazují, oč jim jde. Ani ne tak o nějakou lepší debatu, jako spíš o to, aby v Česku nakonec žádný radar nebyl. | foto: Prima

Protiraketový radar

Důležitá věc radar bezpochyby je. Lze jen souhlasit s autory petice, že to je jedna z "nejzávažnějších otázek od politických změn v roce 1989". Jenže debata probíhá minimálně rok a nelze říct, že by nebyla celospolečenská.

Viz třeba články i na stránkách deníku, který právě držíte v ruce – zejména v návaznosti na události, jakými byly návštěvy prezidenta George W. Bushe či amerického generála Henryho Oberinga.

K radaru se tu už vyjádřil kdekdo, ať už pro, či proti, a často sáhodlouze. Navíc už loni se podepisovala jiná petice, naopak proti referendu, k níž se přidalo asi 140 lidí, třeba včetně režiséra Václava Marhoula. Už ta vyvolala debatu.

Jestli tedy stále nezaznělo, co by mělo, pak to odráží neschopnost zdejších českých autorů – včetně signatářů petice – "to", co údajně chybí, nějak vyjádřit, než to, že by v Česku chyběl prostor pro kýženou širokou debatu.

Referendum na tom stěží něco změní. Naopak se lze domnívat, že všelidové hlasování by debatu dost zploštilo a vydalo všanc populistům. Každá z politických stran by si na tom snažila přihřát svou polévku. Vždyť už nyní se radar stává dělítkem mezi pravicí a levicí.

O to větší ideologická bitva by se logicky strhla před hlasováním. A věcné argumenty, tedy koho a před kým má systém chránit, by dostávaly na frak. Ostatně sami autoři petice ve svém doprovodném dopise tasí jeden argument, který je mylný. Totiž to, že radar "nebude sloužit k obraně naší republiky, ale k obraně jiného amerického radaru na Aljašce a v Grónsku".

To je prostě nesmysl. Tento štít má chránit Česko a mnohé další spojence v NATO, samozřejmě i USA. Tak to je, stačí si pořádně přečíst prohlášení kteréhokoliv z relevantních politiků včetně generála Oberinga, jehož v té souvislosti petice zmiňuje.

Nebo že by snad všichni včetně Oberinga kolektivně lhali? Bylo by smutné, kdyby autoři podpisové akce věřili takovým konspiračním teoriím. Spíše se dá říct, že oni sami tím prozrazují, oč jim jde. Ani ne tak o nějakou lepší debatu, jako spíš o to, aby v Česku nakonec žádný radar nebyl.

K referendu se upínají jako k poslední šanci zamezit jeho stavbě poté, co padl argument o jeho "zabudování do struktur NATO". Připomeňme, že volání po začlenění do struktur aliance náhle utichlo v červnu, když ministři obrany členských států NATO rozhodli, že proti štítu nebudou vznášet námitky.

A generální tajemník aliance následně v rozhovoru pro MF DNES sdělil, že NATO příští rok na jaře rozhodne o připojení radaru USA k aliančním systémům. Včerejší petici lze uvítat právě jen v tom, že odhaluje, kudy se budou teď ubírat argumenty odpůrců.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

V Podkrkonoší řádilo o víkendu malé tornádo. Odpojilo město od proudu

Gustnádo, Rtyně v Podkrkonoší (15. 6. 2019).

Silné bouřky zasáhly o víkendu Česko a zanechaly za sebou popadané stromy a poničený majetek. Kromě obvyklých blesků,...

Hamáček pohrozil koncem koalice s ANO, když bude zvolen Semín do Rady ČTK

Premiér Andrej Babiš s ministrem vnitra Janem Hamáčkem po schůzce s...

Zvolení Michala Semína do Rady ČTK za SPD s pomocí hnutí ANO by podle šéfa ČSSD Jana Hamáčka bylo obrovským problémem....

Lídři opozičních stran budou ladit postup před hlasováním o nedůvěře vládě

Představitelé pěti opozičních stran - první místopředsedkyně TOP 09 Markéta...

Představitelé pěti opozičních stran - ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí STAN - se poradí, jaký přesně postup zvolí...

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na iDNES.cz