Nečitelné, neplatné, nestihli jste. Lidé s vyhlášením referend narazili

  1:00aktualizováno  1:00
Desítky tisíc lidí chtěly letos při příležitosti voleb vyhlásit ve svých obcích referendum. Jenže na úřadech a u politiků narazili na bariéru argumentů, proč to není možné. Jde přitom o politiky stran, které o lidovém hlasování mluví jako o zásadním bodu svého programu.
(Ilustrační fotografie)

(Ilustrační fotografie) | foto: Jan Strouhal, MAFRA

A to přesto, že se svolavatelé snažili splnit všechny zákonné podmínky tak, aby se referendum konalo právě v termínu komunálních voleb. S nimi totiž roste šance, že přijde hlasovat dost lidí a zastupitelé budou muset jejich názor respektovat.

Argumenty proti referendům zaznívaly i z úst politiků vládní ČSSD, která ve volebním programu slibuje podporu přímé demokracie. Ministr Jiří Dienstbier (ČSSD) nyní navrhuje i zákon o celostátním referendu, který podle něj „přinese lidem možnost vynutit si rozhodování o některých otázkách“.

V případě obecních referend se však lidem často nic vynutit nepodařilo. Ilustruje to například situace v Brně. O svolání referenda usiloval bývalý šéf Strany zelených Jakub Patočka, který je od loňska členem sociální demokracie. Jeho stranický šéf, brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD), však s referendem o nádraží nesouhlasí. A ono také zatím v Brně nebude - navzdory více než dvaceti tisícům odevzdaných podpisů.

„Od tajemníka magistrátu jsem dostal informaci, že nebyla naplněna zákonná podmínka - počet podpisů pro vyhlášení referenda. S ohledem na tuto skutečnost nesvolám mimořádné zasedání zastupitelstva,“ rozhodl už Onderka ve chvíli, kdy úředníci předložené podpisy teprve počítali.

Spor o brněnský plebiscit z povzdálí komentoval další sociální demokrat -jihomoravský hejtman Michal Hašek. „Téma by si zasloužilo spíše krajské referendum,“ tvrdil opakovaně ve shodě s volebním programem strany.

I krajské referendum by v tomto případě mělo logiku. Poloha nádraží ovlivní nejen Brňany, ale i ty, kteří do město dojíždějí. Jenže k tomu, že by jako hejtman sám mohl krajské referendum iniciovat, už se Hašek nehlásil. „Počkám až na výsledky referenda městského,“ usoudil nakonec.

Místo hlasování pokuty

Podobně vypadala situace v Jihlavě, kterou řídí ODS s KDU-ČSL a ČSSD. Magistrát avizoval, že považuje referendum o odpadech za zbytečné. Organizátoři však odevzdali podpisy s předstihem a čekali.

Dočkali se nejprve potrestání. Úředníci totiž zjistili, že někteří lidé podepsali petici dvakrát, a za přestupek jim dali pokutu osm set korun.

Organizátoři v tu chvíli začali mluvit o otevřené válce úřadu vůči občanským aktivistům. „Využívá přitom veškerou svou moc a prostředky, kterými disponuje, tedy úřednické zázemí, městská média i peníze daňových poplatníků,“ stěžoval si zmocněnec přípravného výboru z Jihlavy Vít Prchal.

ODS, která má v Jihlavě primátora Jaroslava Vymazala, se proti referendům často ohrazovala. Podle místopředsedy strany Martina Kupky je však paušálně nezavrhuje. Někdy jsou prý užitečná. „Jindy může jít ale jen o úhybný manévr a útěk před vlastní odpovědností,“ soudí Kupka. Případy konkrétních měst komentovat nechtěl.

Organizátorů plebiscitů se až toto pondělí zastal Krajský soud v Ústí nad Labem, na jehož stůl doputoval spor o referendum právě v Ústí. Úředníci tamního magistrátu také rozhodli, že petice nemá dost platných podpisů. Zastupitelé v čele se sociálnědemokratickým primátorem Vítem Mandíkem pak návrh na vyhlášení referenda vůbec neprojednali - stejně jako jejich kolegové v Brně.

Soud v Ústí však rozhodl, že vliv úředníků není v případě referend neomezený. Jestliže například radnice řekne, že některé podpisy pod peticí vyřadila, musí podle soudu zároveň ihned říct které a proč. Jinak totiž není možné tyto chyby opravit a svolavatelé referend zůstanou bezmocní.

Kromě toho soud v Ústí sám rozhodl i o tom, že se referendum v termínu voleb konat bude. A sám plebiscit vyhlásil.

Naopak Krajský soud v Brně, který rozhodoval o podobné situaci, nechal odpovědnost na politicích.

Počet lidí, kteří o referenda o obecních otázkách usilují, přitom stále narůstá. Z údajů Ministerstva vnitra plyne, že loni při sněmovních volbách se konalo pět obecních referend. Nyní jich sice úřad eviduje jen šest, ale na mnoha místech se rozhodovalo až na poslední chvíli toto pondělí, do statistiky tak ještě přibudou. A jinde se referenda budou konat později, protože se radnicím podařilo plebiscity odsunout.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Volný chce vést SPD místo Okamury. Hnutí mu přitom zrušilo krajskou organizaci

Moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný chce švýcarizaci České republiky,...

Přestože má hnutí „Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura“ v názvu jméno svého předsedy, poslanec Lubomír Volný...

Piráti chtějí legalizovat prostituci, státu to má přinést miliardu

Ceny jejich služeb však šly dolů.

Stát má podle Pirátů přestat zavírat oči před problémem prostituce a dát jí zákonná pravidla. „Chceme omezit šedou...

Návrh Pirátů by mohl přinést do státní kasy stovky milionů. Od prostitutek

V Praze byl otevřen sex klub "amsterdamského" typu. Dívky se prostituují přímo...

Legalizace prostituce, kterou prosazují Piráti, by podle ministerstva financí mohla do veřejného rozpočtu přinést...

Najdete na iDNES.cz