Zásah potvrdil mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. „Mohu uvést, že náš útvar dnešního dne provádí úkony trestního řízení. Podávání informací má vyhrazeno Vrchní státní zastupitelství v Praze, bližší podrobnosti nebudeme sdělovat,“ uvedl Ibehej.
Podle pražské vrchní žalobkyně Lenky Bradáčové jde v případu o organizovanou trestnou činnost a obvinění jsou stíháni pro účast na organizované zločinecké skupině. „Jedná se o vícero veřejných zakázek s tím, že se jednalo o systémovou záležitost,“ řekla České televizi. Policie podle Bradáčové zadržela sedm lidí. Otázku, zda bude na zadržené podán návrh na vzetí do vazby, označila za předčasnou.
Portál Lidovky.cz s odkazem na svůj zdroj upřesnil, že jde v kauze o zakázky na údržbu silnic za 300 milionů korun a že se organizovaná zločinecká skupina sestávala z dnes už bývalých zaměstnanců ŘSD a skupiny dodavatelů, kteří si mezi sebou domlouvali přidělování zakázek. V případu nebyl obviněn nikdo ze současného vrcholného vedení ŘSD, uvedl server.
Stát musí zaplatit exšéfovi ŘSD milionové odškodné v kauze dětské pornografie |
„Jde o kauzu transparentnosti zakázek, kdy jsme poté, co jsme se dozvěděli informace o možném protiprávním jednání, spolupracovali s bezpečnostními složkami,“ říká bývalý ministr Karel Havlíček z hnutí ANO.
„Okamžitě jsme udělali změny a snížili jsme limit pro podlimitní zakázky bez výběrového řízení ze šesti milionů korun na milion korun, zelektronizovali jsme výběrová řízení a udělali jsme i změny v organizační struktuře, kdy jsme některé lidi, na které jsme měli podezření, vyeliminovali,“ dodává Havlíček. Změny udělalo ministerstvo v letech 2020 a 2021.
K případu se vyjádřila i Transparency International, která na zakázky na ŘSD upozornila Havlíčka už před třemi lety.
„Problematických oblastí v rámci veřejných zakázek v této souvislosti byla celá řada. Většina z nich, které TI řešila a na které upozornila, se týkala zakázek malého rozsahu a obcházení limitů. Podezření na porušování zákona a podezření z korupce v případech dopravního značení nebo oprav svodidel bylo velmi bezprostřední,“ vysvětluje Petr Leyer, právník a člen Správní rady české kanceláře Transparency International.
„Vzhledem k tomu, že vyšetřování je nyní v rukou NCOZ, tak v tuto chvíli nelze říci, kterých konkrétních osob by se dnešní zásah mohl týkat, ale je pravděpodobné, že jich bylo více na několika střediscích ŘSD a že byly úzce navázáni na dodavatelské řetězce,“ dodává Leyer.
Nový rozsudek v kauze reklam u dálnic. Bývalí zástupci ŘSD dostali podmínky |
Policisté Národní centrály proti organizovanému zločinu pracují s podezřením, že jak zaměstnanci Ředitelství silnic a dálnic, tak i pracovníci soukromých firem se dopustili trestných činů zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a pletichy při zadání veřejné zakázky a veřejné soutěži.
Na tato podezření upozornil i žalobce Tomáš Minx v tiskové zprávě Vrchního státního zastupitelství v Praze. „Státní zástupce VSZ v Praze vykonává dozor v trestní věci vedené NCOZ pro podezření z trestné činnosti organizované zločinecké skupiny působící v procesu zadávání veřejných zakázek ŘSD,“ uvedl Minx.
Mluvčí ŘSD Jan Rýdl serveru iROZHLAS.cz řekl, že podnik poskytuje policii maximální součinnost. Policisté podle něj zasahují už od brzkého rána. Generální ředitel ŘSD Radek Mátl řekl, že policie zajišťuje doklady k historickým zakázkám Ředitelství.