Zastaralé důtky děti ignorují, trestejme i rodiče, navrhují někteří učitelé

  20:02aktualizováno  20:02
Učitelská nebo ředitelská důtka bývaly hrozbou. Podle některých pedagogů si už ale z těchto výchovných opatření děti nic nedělají, proto je vůbec nedávají. Zaznívá i názor, že by rodiče měli zlobivé potomky vzdělávat doma, a převzít tak zodpovědnost za jejich chování.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Žáci mohou za porušení školního řádu dostat několik postihů – napomenutí nebo důtku třídního učitele, dvojku a trojku z chování nebo důtku ředitele. Ta je pro děti největší výstrahou, ředitel ji může udělit v případě vážného porušení řádu. Například pokud se žák chová agresivně k ostatním dětem.

„Školy musí mít ukotveno ve školním řádu, z jakých důvodů mohou důtku udělit. Například v případě neomluvené absence by mělo být konkretizováno, za kolik neomluvených hodin bude uděleno to které výchovné opatření,“ říká ředitelka Základní školy T. G. Masaryka ve Štětí Gabriela Hrušková.

Jenže pokud žák napomenutí nebo důtku dostane a rodiče to s ním neřeší, pak to žádný efekt nepřinese. Někteří učitelé se proto shodují, že jsou tyto postihy zastaralé a neefektivní.

Kázeňská opatření v číslech

Údaje o navštívených školách Českou školní inspekcí: 

Podíl žáků se sníženou známkou z chování:

2016/17: 1,7 % žáků navštívených ZŠ

2015/16: 1,6 % žáků navštívených ZŠ

Podíl žáků s udělenou důtkou třídního učitele nebo ředitele školy:

2014/15: 6,5 % žáků navštívených ZŠ

2012/13: 7,7 % žáků navštívených ZŠ

Zdroj: Česká školní inspekce

„Sama jsem dala od září dvě ředitelské důtky – v jednom případě přinesl žák do školy kuličkovou pistoli a střílel s ní po spolužácích, podruhé za neomluvené hodiny. Dle mého názoru je nejúčinnější komunikace se zákonnými zástupci žáka a hledání společných cest a řešení,“ uvedla Hrušková.

„Důtky už dlouho nejsou efektivní. Žákovi to je jedno a pokud rodiče nespolupracují, pak je to také k ničemu. Myslím si, že rodiče jsou si vědomi, že základní škola nemá na zlobivého žáka žádné jiné páky, nemůže žáka vyloučit tak jako na střední škole,“ míní ředitelka ZŠ a MŠ Plzeň-Božkov Hana Stýblová.

Podle ní by bylo účinnější, aby rodiče nedisciplinovaného žáka po určitou dobu museli vzdělávat doma. „Nebylo by to vhodné řešení pro dítě, ale restriktivní pro rodiče. Je nutné vést rodiče k odpovědnosti za výchovu svých dětí. Mělo by se uvažovat o změně – místo povinné školní docházky přijmout zákon o povinném vzdělávání,“ navrhla ředitelka.

Žáci zlobí z nudy, dobrý učitel nepotřebuje špatné známky, říká lektor

Podle školního psychologa Roberta Čapka by se spíš učitelé měli snažit pochopit, proč dítě zlobí. „Všechny důtky jsou většinou jen represí, bohužel až příliš často bez pochopení příčin. Když žák ve škole zlobí, má to nějaký důvod. Nejsem proti trestům, ale pouze jestliže jsou součástí komplexního řešení – včetně toho, že s ním žák souhlasí a vidí ho jako oprávněný a cestu k vlastnímu zlepšení,“ uvedl Čapek.

Ředitel ZŠ Chraštice Karel Derfl už důtku nedal nejméně dva roky, přes dvacet let od něj žáci nedostali ani poznámku.

„V naší škole není psaní poznámek běžná praxe, nebyl totiž důvod. Většinou stačí pohovor s žákem nebo i s rodiči. Když bylo něco závažnějšího, tak jsem sice v minulosti nějakou ředitelskou důtku dal, ale spíše tehdy, když se nevhodné chování opakovalo i přesto, že už bylo řešeno jiným způsobem,“ uvedl Derfl.

Rodiče si na důtky občas stěžují inspekci

Pokud se rodičům kázeňský postih nezdá spravedlivý a ředitel školy nechce situaci řešit, mohou se obrátit na Českou školní inspekci, která vyhodnotí jeho oprávněnost. Důvod kázeňského postihu musí mít oporu ve školním řádu.

„Ředitel samozřejmě nemůže předvídat, že žák přinese kuličkovou pistoli do školy. Může ale napsat, že důtku udílí při porušení bezpečnosti žáků, zkrátka to musí umět obhájit,“ podotkla Hrušková.

Jsou podle vás důtky zbytečné?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 14. května 2018. Anketa je uzavřena.

NE 1997
ANO 1302

„Stížnosti na neoprávněné udělení napomenutí nebo důtky se občas objeví, vždy jsou ze strany České školní inspekce prošetřeny. Výsledky bývají různé, ale většinou je udělení kázeňského opatření v souladu s právními předpisy,“ sdělil iDNES.cz náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys.

Sedím a dávám pozor, opisoval žák padesátkrát. Trest pedagogy zaskočil

Podle dětské psycholožky Julie Rákosové jedno výchovné opatření žáka nenapraví. „Podle druhu a výše provinění lze využít citlivé vedení pedagogem, péči výchovného poradce nebo školního psychologa, práci se třídním kolektivem, případně se obrátit na odborníky mimo školu. Samozřejmostí je spolupráce s rodiči,“ říká Rákosová.

Pedagogové podle ní málo využívají pozitivní vedení. „Prospívá laskavý přístup k dětem, respektování jejich potřeb, pozitivní zpětná vazba (spíše než pětky a křik), práce s rodinou. Každé vybočení je třeba zhodnotit, hledat jeho kořeny, nenechat ho zajít daleko,“ upozornila.

Autor:
Témata: Trest, žák, Škola

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tereza H. si za drogy odsedí v Pákistánu osm let. Co jsem udělala? vzlykala

Češka Tereza Hlůšková krátce poté, co jí pákistánský soud poslal na 8 let a 8...

Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku Terezu Hlůškovou zadrženou loni v lednu na letišti s...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

V mešitách vraždil Australan. Tohle je odplata za útoky v Evropě, napsal

Fotografie z videozáznamu útočníka, který střílel v mešitě v novozélandském...

Při útocích v novozélandském městě Christchurch zemřelo ve dvou mešitách pět desítek lidí. Policie po činu zadržela...

Další z rubriky

Středočeské ANO odmítlo údajné zásahy politiků do Babišovy černošické kauzy

Premiér Andrej Babiš na druhém kolokviu o budoucnosti automobilového průmyslu v...

Středočeští zastupitelé za ANO tvrdí, že se někteří politici snažili ovlivňovat rozhodnutí krajských úředníků v kauze...

Do fondu Miloše Zemana už Zeman nepřispívá, poslední částku poslal loni

Prezident Miloš Zeman během rozhovoru pro Českou tiskovou kancelář (ČTK) při...

Když v polovině června 2013 začalo s velkou slávou přispívání do Nadačního fondu Prezidenta republiky za účelem snížení...

Letní čas zkrátí noc o hodinu, debaty o zrušení střídání zatím utichly

Podle vědců by byli lidé při nastavení zimního času celkově psychicky zdravější...

Kdo si bude chtít příští neděli 31. března přispat, musí počítat s tím, že noc bude o hodinu kratší. Ve dvě hodiny ráno...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz