Někteří ředitelé škol vidí za svým neúspěchem v konkurzu politické a osobní vazby (ilustrační foto).

Někteří ředitelé škol vidí za svým neúspěchem v konkurzu politické a osobní vazby (ilustrační foto). | foto: Martin Stolař, MAFRA

Ředitelé škol si stěžují na čachry při konkurzech, vnitro chyby nenašlo

  • 51
Řada ředitelů škol si stěžuje na zmanipulované konkurzy na jejich posty. Podle nich místo odbornosti často rozhodovaly osobní i politické vazby. Ministerstvo vnitra ale porušení zákona neobjevilo. Kraje a obce dělaly konkurzy na posty ředitelů základních a středních škol, kteří jsou ve funkci déle než šest let.

O přezkoumání konkurzu požádala ministra školství Petra Fialu například Jarmila Zábranská, která po více než dvaceti letech musí opustit funkci ředitelky Obchodní akademie Vlašim. Člen konkurzní komise, náměstek středočeské hejtmanky Zdeněk Seidl z ČSSD, podle ní pomohl k postu Jiřímu Tůmovi, který v minulosti za sociální demokracii kandidoval.

"Jsem z toho konsternovaná. Vidím to jako politický komplot proti mně. Z ministerstva mi ale odpověděli, že je to v kompetenci kraje. Z kraje mi oznámili, že konkurz proběhl řádně," řekla iDNES.cz vlašimská zastupitelka za Volbu pro město Vlašim. 

Seidl ale odmítá, že by Tůmu protežoval. "Rozhodlo pouze to, že byl tento kandidát lepší. Je to zástupce ředitele místní průmyslovky a vysoce renomovaný člověk," reagoval středočeský radní s tím, že mu prý Zábranská před konkurzem volala a psala esemesky. "Nereagoval jsem na to," tvrdí.

Rušno kolem konkurzu je také v Lounech. Za stávajícího ředitele ZŠ Prokopa Holého Milana Čermáka, který v řízení neuspěl, se postavili studenti a jejich rodiče a vymohli si konkurz nový. Řízení se po protestech opakovalo také na pardubickém Gymnáziu Dašická, jež nakonec povede jeden z učitelů (více o protestech čtěte zde). O stížnostech ředitelů informoval server Týden.cz.

Vnitro: Při porušení zákona není jasné, zda konkurz zrušit

Fialův úřad stížnosti předal ministerstvu vnitra, které má působnost krajů na starosti. "Dostali jsme zhruba deset podnětů. Konkurzní řízení ale proběhla v souladu se zákonem. Obecně byly shledány pouze formální nedostatky," uvedla mluvčí vnitra Denisa Čermáková.

V konkurzech uspěli hlavně stávající ředitelé

Zhruba ve třech čtvrtinách konkurzů uspěli dosavadní ředitelé. Řada ředitelů navíc především kvůli odchodu do důchodu neměla zájem ve funkci pokračovat. "Moravskoslezský kraj vyhlásil konkurzy na celkem 132 škol, z toho v 93 organizacích pokračuje stávající ředitel," uvedla mluvčí kraje Šárka Vlčková. Podobný poměr je i v ostatních krajích. V Libereckém kraji ve 46 řízeních uspělo 33 stávajících šéfů škol, v Jihomoravském kraji na základě 150 konkurzů zůstává 115 ředitelů. Naopak nového ředitele má od začátku srpna šestnáct škol v Plzeňském kraji, kde se konalo 64 řízení. Zlínský kraj konkurzy vůbec nevyhlašoval, Praha je kvůli chybám zrušila.

Jenže i kdyby resort vnitra odhalil závažnější pochybení, není jasné, co by se vlastně stalo. "Školský zákon ani vyhláška neříká, zda by se mělo konkurzní řízení zrušit či zopakovat," upozorňuje Čermáková. 

Konkurzy na základě školského zákona vyhlašovali zřizovatelé škol, tedy kraje a obce. Kandidáty posuzovaly konkurzní komise, konečné slovo pak měly rady obcí či krajů. Doporučení komise nicméně nemusely respektovat.

Přesný počet konkurzních řízení není známý. Česká školní inspekce ale od dubna do konce července dostala 2 690 žádostí o účast jejího zástupce v konkurzech. "Celkový počet řízení by mohl být zhruba stejný," řekl iDNES.cz náměstek ředitelky inspekce Libor Vacek. Vítězové konkurzů nastoupili do funkce 1. srpna.

Kolem konkurzů panují od začátku nejasnosti

Konkurzy se týkaly ředitelů, kteří 1. ledna 2012 byli ve funkci déle než šest let. Po schválení školského zákona však panovaly nejasnosti, zda předpis vyhlášení konkurzu nařizuje, nebo ne.   

Podle ministerstva byly konkurzy povinné jen v případě, když to požaduje Česká školní inspekce nebo školská rada. "V případě, že zřizovatel nevyhlásí konkurz, pokračuje dosavadní ředitel ve funkci v šestiletém funkčním období," uvedl resort už v únoru. Zřizovatelům také doporučil, aby v těchto případech vydali řediteli potvrzení, že splnil podmínky automatického prodloužení období.

S tímto výkladem ale ne všichni souhlasí. Například podle jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly ze zákona naopak vyplývá, že zřizovatelé konkurzy vyhlásit musí. "Preferujeme vypsání výběrových řízení hlavně z důvodu právní a etické nezpochybnitelnosti pozice ředitele, ale i zřizovatelů škol. Chceme zabránit jakémukoli zpochybnění mandátu ředitele v budoucích letech," řekl již dříve hejtman.

Další konkurzy budou pokračovat v příštích letech. V roce 2013 mohou kraje a obce vybírat ředitele, kteří byli v lednu 2012 ve funkci tři až šest let, v roce 2014 půjdou do konkurzních řízení ti, již stojí v čele škol méně než tři roky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video