Nevidí si do pusy, ale nemocnici vede dobře, hodnotí ředitele lékaři z Motola

  21:10aktualizováno  21:10
Část šéfů motolských klinik uznává, že ředitel nemocnice Miloslav Ludvík na výjezdní poradě přestřelil. Lékařům Ludvík popisoval, jak se manipulují zakázky a berou úplatky. Podle přednostů si sice ředitel občas "nevidí do úst", ale ve vedení nemocnice je jen těžko nahraditelný.

Časté skloňování slova "kulich" přednostu Jana Betku přivedlo k tomu, aby tiskovou konferenci absolvoval se stejnojmennou čepicí na hlavě | foto: iDNES.cz

"Jeho vystoupení bylo nešťastné. Pan ředitel si nevidí do pusy. On takto někdy plácá a naplácá kraviny. My ho známe a víme, že z jeho hodinového projevu by stačil věcný desetiminutový," popsal s nadsázkou přednosta motolské ORL kliniky Jan Betka, který patří mezi špičkové chirurgy při operacích hlavy a krku. Kvůli svému blábolení si prý Ludvík mezi lékaři vysloužil přezdívku "malé dítě".

Přednostové byli na tiskové konferenci, kterou ředitel Motola svolal, aby vysvětlil kontext slov na sestříhaném videu. Hájil se mimo jiné kvůli podezření na fungování systému zmanipulovaných zakázek, protekčních pacientů nebo úplatků v nemocnici (více k tiskové konferenci čtěte zde).

VÝZVA IDNES.CZ

Máte zkušenosti s "kulichy" ve vaší nemocnici? Napište nám na: hana.valkova@idnes.cz

iDNES.cz hovořil po jejím skončení kromě Betky také s Robertem Lischkem, přednostou  III. chirurgické kliniky. S Betkou se shodl v tom, že slova ředitele byla nešťastná a spolu s mediálním popisem kauzy práci lékařů zkomplikovala.

Celá událost je podle lékaře na hranici toho, co ovlivňuje jejich práci. "Máme to už tak dost těžké a ještě se obhajovat, zda máme nějaké výhody, nebo nemáme," řekl Lischke, který vede kliniku III. chirurgie čtyři měsíce. V říjnu ve funkci přednosty vystřídal věhlasného Pavla Pafka.

Naráží tím na fakt, že Ludvíkova slova dostala lékaře z Motola do podezření, že některé pacienty upřednostňují. Ludvík totiž hovořil na výjezdním zasedání o takzvaných "kuliších", tedy protekčních pacientech. Ty posílá na kliniky přímo ze svého sekretariátu a lékaře žádal, aby se k nim chovali slušně, protože nemocnici pomáhají získat peníze na investice (více o jeho slovech čtěte zde). Ludvík to později odmítl a vysvětlil, že "kuliši" napomáhají nemocnici mimo jiné tím, že šíří její dobrou pověst. A dobrá pověst na sebe váže peníze.

S kulichem na hlavě

Časté skloňování slova "kulich" přednostu Betku přivedlo k tomu, aby tiskovou konferenci absolvoval se stejnojmennou čepicí na hlavě. Za kulichy se totiž lékaři nestydí, podle nich to sice jsou známí, ale nejde o lidi, kteří by měli jinou péči než ostatní.

FN Motol

Fakultní nemocnice v Motole je největší zdravotnické zařízení v Česku. Má přes 2 400 lůžek. Ročně jeho ambulancemi projde přes 860 tisíc pacientů, 70 tisíc lidí je hospitalizováno. Nemocnice má přes 5 tisíc zaměstnanců, z nich je 1 130 lékařů. K nynější protestní akci Děkujeme, odcházíme se jich tu připojilo 55. Podle vedení nemocnice 30 lékařů vzalo později výpovědi zpět.

Zdroj: ČTK, iDNES.cz

"Operoval jsem jak Havla, tak všechny prominenty, ale i bezdomovce a péče o všechny je stejná. Mluvit o tom, že se někomu dostává lepší péče je, jako by někdo řekl: Tak a dneska budu hůř řídit auto. To nejde. My vždycky operujeme nejlíp," vysvětlil Betka.

Lischke navíc zdůraznil, že přednostové klinik mají svou autonomii. Mimo jiné i proto, že do funkce je jmenuje ministr zdravotnictví. "Ředitel mi nemůže zavolat a říct mi, jak, koho a kdy budu operovat. To si nemůže dovolit."

Lékaři odmítají také to, že by v nemocnicích byla korupce. Ludvík přitom dva případy, kdy si lékař v Motole řekl o peníze, popsal na výjezdním zasedání. "Absolutně neexistuje, že by člověk přijímal nějaké dary. Pokud chce pacient projevit vděčnost po úspěšné léčbě, pak existuje nadační fond kliniky a tečka. Jiná možnost není," dodal Lischke.

I přes takové vysvětlování médiím přednostové za ředitelem stojí. "Já jsem těch šéfů zažil 20 a on je jediný, kdo se chová férově k nemocnici. Neztrácí se tu nic, nekrade se," řekl Betka. Podle přednostů Ludvík totiž dokázal stabilizovat chod nemocnice. "Zaplaťbánbůh, že ho tu máme, dovedu si představit tisíc horších variant," dodal Lischke.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Praha by měla podle Babiše převést budovy nemocnice Na Bulovce na stát

Praha by měla podle premiéra Andreje Babiše převést své budovy v Nemocnici Na Bulovce na stát, a to za symbolickou...

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný se k výslechu dostavil v uniformě SNB

Starosta Řeporyjí a bavič Pavel Novotný (ODS) čelí obvinění za podněcování k vraždě. Předmětem vyšetřování je jeho...

Pražští strážníci zpřísnili dohled v modrých zónách, odtáhnou víc aut

Stání v placených modrých zónách v Praze bude na tři měsíce pod větším drobnohledem strážníků. Podle nich řidiči zóny...

Miloš Zeman bude do neděle v nemocnici. Chce být fit na 28. října

Prezident ve čtvrtek odpoledne nastoupí na čtyři dny do Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Půjde o rekondiční pobyt,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz