Motolská nemocnice bojuje s problémy. Ředitel i náměstek jsou na safari

  20:01aktualizováno  20:01
Pražské fakultní nemocnici Motol hrozí problémy s jediným dětským kardiocentrem v zemi. Lékaři tam vypověděli dohody o přesčasech. Bouří se i jiní lékaři, kteří nechtějí brát práci za jiné oslabené nemocnice, a hrozí výpověďmi. Ředitel největší české nemocnice Miloslav Ludvík je ale s náměstkem Pavlem Budinským na safari v Africe. Dovolenou jako problém nevidí.

Ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík

Dětská kardiochirurgie patří mezi špičková motolská oddělení a v České republice je jediným centrem pro diagnostiku a léčbu vrozených vad srdce u dětí. V týdnu však dvacet z pětadvaceti lékařů podpořilo akci Děkujeme, odcházíme a vypovědělo dohody o přesčasech, díky kterým mohli sloužit více než zákonem povolených 150 hodin přesčasů. Lékaři nyní čekají, jak se situace ve zdravotnictví vyvine a zda budou s ředitelem jednat. ()

Kromě komplikací na dětském kardiocentru řeší Motol ještě další nesnáz. Několik desítek lékařů podepsalo petici, v níž ředitele Motola varují a tvrdí, že pokud bude nemocnice zaskakovat za jiná zařízení oslabená výpověďmi, odejdou motolští lékaři pracovat do zahraničí.

"Nezůstaneme jen proto, abychom byli od 1. března vystaveni bezprecedentně zvýšenému náporu pacientů. Vyplývají z něho vážné etickoprávní důsledky. Toto riziko za sebe ani pacienty podstupovat nechceme,“ stojí v petici. ()

Přes všechny problémy si vzal ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík řádnou dovolenou. Odjel na osmidenní safari do Beninu, i s provozně technickým náměstkem Pavlem Budinským. Z osmičlenného vedení největší nemocnice v Česku tak odjeli hned dva lidé. "Ano, jsem na dovolené V Beninu, v pondělí budu normálně v práci," potvrdil iDNES.cz z Afriky Ludvík.

"Žádné problémy nejsou"

Na otázku, zda bude na začátku příštího týdne řešit problém kardiocentra, odpověděl, že už jsou dávno vyřešeny. "Žádné odchody nejsou. Problém nebude ani s přesčasy. Ze zákona je povoleno 150 hodin ročně, směny tedy do konce dubna vydrží. Dále máme připraveno řešení. V tuhle chvíli tam problém není," ujistil Ludvík.

Lékaři se k odjezdu ředitele vyjádřit nechtěli. "Zatím tomu nechci věřit. Ale pokud to tak je, že soukromě odjel na safari, tak je to v této rozjitřené době poněkud zvláštní," míní mluvčí motolské nemocnice Eva Jurinová, které Ludvík zakázal se k situaci v Motole vyjadřovat.

Podle náměstka pro léčebně preventivní péči Martina Holcáta je nesmysl, že by si ředitel nevybral k volnu vhodný okamžik. "Pokud je nemocnice dobře řízena, neexistuje to, že by její ředitel nemohl odjet i na delší dobu na dovolenou. A tato nemocnice dobře řízena je. Pan ředitel je s námi v denním kontaktu telefonicky," řekl Holcát. Ludvík podle něj cestu plánoval dlouho předem.

Ředitele se zastal i ministr zdravotnictví. "Ředitel Motola si vede velmi dobře a má nárok na dovolenou. Já ji neměl téměř rok a cítím to na sobě. Proto každého respektuji. Boje vrcholí na úrovni celostátního vyjednávání, nikoliv v nemocnicích. Až se za týden vrátí, v klidu zmapuje situaci a začne se jí přizpůsobovat. Doufám, že ta situace bude už normální," řekl Leoš Heger.

Bém zmizel několikrát

Šéfka Asociace nemocnic a ředitelka Fakultní nemocnice Plzeň Jaroslava Kunová iDNES.cz řekla, že kvůli situaci ve zdravotnictví svou dovolenou raději zrušila. "V Motole je situace klidnější, domnívám se proto, že pan ředitel na ni mohl odjet," míní.

V podobné situaci byl několikrát pražský exprimátor Pavel Bém. V květnu 2005 odjel na dovolenou a nikdo nevěděl kam – propásl oslavy 60 let od konce druhé světové války. V srpnu téhož roku zmizel podruhé. V prosinci 2008 prý zkusil dobýt vrchol Mount Vinson v Antarktidě. O rok později se ještě jako primátor opět vydal do Antarktidy, to Prahu ochromila sněhová kalamita. Letos v dubnu se zase vytratil z mimořádného kongresu pražské ODS. Stejně tak se vypařil v květnu po volbách během sčítání hlasů.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

KOMENTÁŘ: Miloš Zeman, sám doma při svíčce. 17. listopadu však může překvapit

Prezident Zeman stráví listopadové oslavy doma při svíčce. Nikomu chybět nebude, říkají jeho odpůrci. Co bychom jako...

První transport židů před 80 lety viděl i Eichmann, vlak vyjel z Ostravy

Byli bohatí a vzdělaní. Židé z Ostravska v prvních transportech neměli být, ale pak si nacisté uvědomili, kolik majetku...

Jablonec dá miliony exprimátorovi, který vypnul kamery. Potrestán nebude

Firma nedávno odvolaného primátora Jablonce Milana Kroupy z ANO dostane od města přes dva miliony korun. A to i přes...

Chřipková sezona bude letos zřejmě vážnější než loni, varují hygienici

Jihomoravští hygienici očekávají, že nadcházející chřipková sezona bude závažnější než ta, která skončila letos na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz