Ředitel Mattonky je vandrák, říká výtvarník Týc v klipu pro Kyselku

  15:03aktualizováno  17:18
Videokampaň na podporu obnovy lázní v Kyselce se přiostřuje. Svůj spot v úterý na internetu publikoval i výtvarník Roman Týc. V klipu se objevuje sestříhaná reklama na mattonku s hercem Janem Krausem, za kterým se střídají fotky zdevastovaných interiérů lázeňských budov. V závěru Týc nazve generálního ředitele Mattonky vandrákem.
Výtvarník Roman Týc v klipu pro Kyselku označil ředitele Mattonky za vandráka.

Výtvarník Roman Týc v klipu pro Kyselku označil ředitele Mattonky za vandráka. | foto: koláž iDNES.cz

Roman Týc, který se mimo jiné proslavil i výměnou skel na pražských semaforech, ve videu doslova konstatuje: "Nelíbí se mi, když vandrák ze země s tak bohatou kulturní minulostí, pohrdá tou naší a devastuje ji. Myslím, že by za takové chování v rodné Itálii, skončil Alessandro Pasquale v betonových botách na dně přístavu."

Scénář celého klipu je následující: herec a moderátor Jan Kraus sedí za stolem jako ve známé reklamě na mattonku. Hovoří na kameru a za ním je fotografie zchátralého interiéru jedné z lázeňských budov. Část s Krausem končí scénou, kde sedí nad talířem s jídlem, mluví italsky a v ruce drží sklenku s minerálkou.

Následuje sekvence fotografií zdevastovaných budov s hudebním doprovodem italské árie a titulkem Lázně Kyselka 2012. Poté se objeví uvedený Týcův slogan následovaný výzvou Opravte lázně Kyselka. Podepsán Roman Týc 2012.

U článku byl původně k vidění i Týcův videoklip, na žádost Karlovarských minerálních vod, držitele autorských práv k originálním spotům Mattoni s Janem Krausem, jsme ho stáhli. Roman Týc podle nich v klipu autorská práva porušil. 

"Pro předmětný spot byla zneužita část našeho reklamního spotu, k němuž vlastníme majetková autorská práva, zejména k hereckému výkonu hlavního představitele. Došlo tak k plagiátorství," vysvětlily Karlovarské minerální vody.

Společnost Karlovarské minerální vody je vlastníkem části objektů v komplexu bývalých lázní.

Stav lázní v Kyselce mě trápí, vysvětluje Týc

Týc iDNES.cz řekl, že klip natočil, protože ho oslovili studentští organizátoři kampaně na záchranu lázní Kyselka. A shodou okolností ho k tomu vedl i jiný důvod. "Stav Kyselky mě trápí už minimálně pět let, kdy jsme tam jeli s mojí tehdejší přítelkyní. Staré domy mám rád, a když jsem viděl, v jakém stavu jsou, ničilo mě to," popsal Týc.

Studentským aktivistům, kteří nedávno v Praze organizovali happening na podporu obnovy Kyselky, se videoklip líbí. Jeho závěr ale považují za příliš silný.

"Nápad spojit Krause se stavem budov v Kyselce je dobrý. Jsme rádi, že se do toho Roman Týc zapojil. Myslíme si ale, že to ostré vyjádření v závěru by nám nepomohlo při jednání s ředitelem minerálních vod Pasqualem," míní zástupce studentské iniciativy Matěj Chytil.

Studenti se v nejbližších dnech s Alessandrem Pasqualem sejdou. Tématem schůzky bude právě záchrana lázní. "Myslíme si, že to je jediný člověk, který Kyselce může pomoct," vysvětluje Chytil.

Vyjádření společnosti KMV

Společnost Karlovarské minerální vody (KMV) podniká právní kroky proti Romanu Týcovi, autorovi i šiřitelům videospotu, který závažným způsobem porušuje autorská práva KMV a osobnostní práva jejího generálního ředitele Alessandra Pasquale. Spot je od úterního večera šířen v českém kyberprostoru.

"Ani proti domnělému bezpráví nelze v civilizované společnosti bojovat porušováním jiných právních norem," uvedl Michal Donath, mediální zástupce KMV. Podle názoru právníků Týc ve svém autorském spotu porušil nejen autorská práva firmy k reklamním spotům KMV, které vykradl, ale také autorská a osobnostní práva Jana Krause a v případě Alessandra Pasquale jeho právo na ochranu osobnosti.

Videospot Romana Týce by v civilizovaných zemích považovali za něco nepřijatelného. Na této úrovni KMV komunikovat nikdy nebudou. Hrubosti a vulgarity do podnikání KMV totiž nepatří.

"Tleskat krádeži se nesluší. Panáčkový umělec tentokrát nebyl ani chytrý, ani vtipný, ani kontroverzní. Jeho nejnovější dílo je pouze hrubé a hloupé," uzavřel Donath.

Mediální zástupce společnosti Karlovarské minerální vody (KMV) Michal Donath soudí, že Týc svým videem porušuje právní normy. "Jsme přesvědčeni, že proti domnělému bezpráví nelze v civilizované společnosti tímto způsobem bojovat."

Týc přiznal, že negativní reakce už také zaznamenal. Prý i ze strany samotných organizátorů protestu. "Viděl jsem na internetu, že se od klipu distancovali, přitom mně agresivní nepřipadá. Asi očekávají, že Karlovarské minerální vody se do opravy ještě dají," míní výtvarník.

Negativní reakci očekává i od Krause. "Upravil jsem reklamu, ve které vystupuje. Já si ho vážím, ale je bohužel tváří Mattonky," prohlásil s tím, že s lidmi z produkce Krausovy talk show už komunikoval.

Antikampaně ve formě videoklipů na internetu jsou další způsobem, jak lidé upozorňují na to, že jim neutěšený stav lázní v Kyselce není lhostejný. V jednom z nových klipů vystupují například Mardoša z Tata Bojs, spisovatel Jaroslav Rudiš, herec Jiří Mádl nebo modelka Agáta Hanychová. Každý za sebe říká, co velkolepého udělá, až Mattonka Kyselku opraví.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Hřib nepodpoří akci svazu bojovníků za svobodu, kvůli ocenění Ondráčka

Koaliční jednání Pirátů, TOP09 a Praha Sobě o primátorovi hl.m.Prahy a koalici....

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za svobodu, kterou chtěli...

Únorové počasí trhá teplotní rekordy. Na Karvinsku naměřili až 17 stupňů

Ilustrační foto

Teplotní rekordy pro 16. únor v sobotu padly na 25 stanicích, které měří alespoň 30 let. Nejtepleji bylo v...

Nezvyklé teplo v Česku v pátek přepisovalo rekordy, bylo přes 15 stupňů

V minulých letech vyráželi sportuchtiví Pražané do zasněžených ulic na běžkách....

Teploty na několika místech Česka v pátek vystoupaly nad 15 stupňů Celsia. Nejvyšší teplotu, 15,5 stupně, naměřili...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz