Programátoři Ivan Buchta a Martin Pezlar. Řecký soud začal po letech znovu...

Programátoři Ivan Buchta a Martin Pezlar. Řecký soud začal po letech znovu projednávat jejich obvinění ze špionáže (4. května 2016). | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Češi obvinění v Řecku ze špionáže dostali podmínečné tresty. Odvolali se

  • 75
Řecký soud uložil v pondělí podmínečný trest dvou a půl roku vězení s odkladem na tři roky dvěma Čechům, kteří byli obviněni ze špionáže kvůli focení vojenských objektů u hranice s Tureckem. Oba muži se proti rozsudku na místě odvolali. Informovala o tom Česká televize.

Podle řeckých úřadů Martin Pezlar a Ivan Buchta jako zaměstnanci softwarové firmy pořizovali pro novou hru snímky vojenských objektů v citlivé oblasti u hranice s Tureckem. Oba muži tvrdí, že v Řecku trávili dovolenou a fotografovali jako turisté.

Podle televizního zpravodaje v Mytilini na ostrově Lesbos zvolil soud ještě tvrdší trest, než jaký navrhovala státní zástupkyně. Ta prý překvalifikovala obvinění ze špionáže na přečin nedovoleného fotografování, za což jim hrozil podmínečný trest jeden až dva roky.

Češi jsou nyní už volní, byly jim vráceny pasy a kauce ve výši pěti tisíc eur (132 tisíc korun), kterou museli složit v lednu 2013, kdy byli po čtyřech měsících propuštěni z vazby.

Dvojice Čechů byla v Řecku zadržena v září 2012 na ostrově Limnos. Vývojáři Buchta a Pezlar z Brna na Limnos vyrazili v září 2012, krátce před dokončením své hry, na dovolenou. Chtěli se podívat do míst, která předtím jejich kolegové využili při tvorbě grafiky.

Po cestě autem za jízdy natáčeli okolí. „Bylo tam houští a za ním nějaká zeď,“ vzpomíná Buchta. Náhle je však zatkla policie. Za zdí totiž byly vojenské objekty, které bylo zakázáno fotografovat. Policisté muže obvinili ze špionáže a převezli do vazby (psali jsme zde). Tehdy se hovořilo o tom, že za údajnou špionáž mohou dostat až dvacetiletý trest vězení (podrobnosti o zatčení najdete zde).

Pro jejich propuštění se angažovala česká diplomacie a představitelé státu, vznikla i petice, kterou podepsalo 21 tisíc lidí. Po zaplacení kauce byli Pezlar a Buchta propuštěni z vazby, do ČR se vrátili v lednu 2013.

Muži v době, kdy byli zadrženi, pracovali pro společnost Bohemia Interactive, která vyvíjí počítačové hry. Podle dřívějších zpráv médií řecká policie uváděla, že na Limnosu pořizovali záběry pro novou hru. To firma a později také Pezlar a Buchta odmítli.

Pezlar a Buchta věřili při odletu z Prahy v pondělí 1. května ve spravedlivý rozsudek a rádi by se dle jejich slov brzy vrátili k běžnému životu. Soud projednával jejich případ od středy 3. května. Dopisem s prosbou o podporu ze strany státu se tehdy obrátili na premiéra Bohuslava Sobotku a ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka. Ministerstvo zahraničních věcí uvedlo, že je k pomoci připraveno.

Návrat herních „špionů“ z řeckého vězení do Česka v lednu 2013:

17. ledna 2013

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video