Rebel Juraj Raninec opustil poslanecký klub ODS

  14:55aktualizováno  21:14
Juraj Raninec opustil poslanecký klub Občanské demokratické strany. Rezignační dopis zaslal šéfovi poslanců ODS Petru Tluchořovi. Po čtyřech poslancích opoziční ČSSD se stal prvním zákonodárcem vládní koalice, který odešel z "mateřského" klubu. K vyjádření nedůvěry vládě se ale staví spíše odmítavě.

Poslanec Juraj Raninec před zasedáním klubu ODS, 9. září 2008 | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Juraj Raninec potvrdil, že jeho rezignace je bezprostředně motivována kauzou poslance Jana Moravy. "Ano, určitě je to kvůli kauze poslance Moravy. Vlastimil Tlustý to ještě neví, kolegovi Schwippelovi jsem to říkal," sdělil iDNES.cz Raninec, kterému vadí, že v čele poslanců ODS zůstal Petr Tluchoř. Ten podle Ranince o Moravových aktivitách věděl.

"Je to jeho osobní rozhodnutí," komentoval Jan Schwippel Ranincův čin. Schwippel spolu s Ranincem patří v ODS ke křídlu exministra financí Vlastimila Tlustého, kvůli kterému má vláda ve Sněmovně značně omezený manévrovací prostor.

Opozice, která po podzimních volbách chystá čtvrtý pokus o svržení vlády, se nicméně zatím nad Ranincovým odchodem nemůže příliš radovat.

"Hlasování o nedůvěře vládě není zatím na pořadu dne. Mělo by být za měsíc či delší dobu, nevím, co se za tu dobu může stát. V zásadě ale jsem pravicový politik a nemám zájem pomáhat nástupu levice k moci. Nejsem ochoten podpořit řešení, které by mohlo zemi vést jen k destabilizaci," řekl Raninec. Poukázal též na "ostudu, která by Česku hrozila v souvislosti s předsednictvím EU", pokud by vláda padla.

Další své karty odkryl Juraj Raninec v Impulsech Václava Moravce, když uvedl, jak hodlá hlasovat o radarové základně či Lisabonské smlouvě.

Radarová základna je podle něj důležitá, a ruku pro ni proto zvedne, podpořit však nechce Lisabonskou smlouvu, o jejíž schválení stojí premiér Topolánek. "Domnívám se, že Lisabonská smlouva je jenom přejmenovaná tak zvaná euroústava, že dochází k omezení suverenity České republiky," sdělil Raninec. - čtěte Topolánek by kvůli Lisabonu měnil ústavu, Klaus je proti změnám

Českolipská ODS, které je Raninec členem, zatím o vyloučení poslance ze strany ani jiných krocích proti němu neuvažuje. "Jiný případ by byl, kdyby Raninec hlasoval s opozicí proti vládní politice," řekla ČTK její předsedkyně Hana Moudrá.

. NOVÉ ROZLOŽENÍ KŘESEL VE SNĚMOVNĚ

KOALICE: 99

- ODS 80, KDU-ČSL 13, SZ 6

OPOZICE: 96

- ČSSD 70, KSČM 26

Nezařazení: Miloš Melčák, Michal Pohanka, Juraj Raninec, Evžen Snítilý, Petr Wolf

Schwippel: Dejte mi těch čtrnáct dnů času
Jan Schwippel nechtěl prozradit, jak se po Ranincově kroku zachová. "Chtěl bych jen říci, že zůstávám u svého prohlášení - tedy že své kroky oznámím do čtrnácti dnů od zasedání klubu ODS, tedy do třiadvacátého září," řekl Schwippel. - o zasedání klubu ODS čtěte zde

Vládní strany mají po odchodu Ranince dohromady 99 poslanců včetně nejistých hlasů Věry Jakubkové a Olgy Zubové (SZ), křídla Vlastimila Tlustého v ODS a lidovce Ludvíka Hovorky. Opozice disponuje 96 hlasy, ke svržení vlády potřebuje 101.

Největší "ztráty" v současném volebním období utrpěla sociální demokracie, od které se ve Sněmovně odtrhli už dříve Miloš Melčák, Michal Pohanka, Evžen Snítilý a Petr Wolf. - o odchodu Petra Wolfa a ostatních poslanců ČSSD čtěte zde

Ministry z ODS ani Paroubka Ranincův odchod nepřekvapil
Ministra vnitra Ivana Langera Raninec příliš nezaskočil. "Měl jsem už dlouho pocit, že má vykročeno z poslaneckého klubu. Musíme se s tím umět vyrovnat, uvidíme, jak bude hlasovat," řekl na Frekvenci 1.

Langer nicméně naznačil i variantu pro případ, že by Raninec hlasoval s opozicí. To by pak zdůvodnění odchodu z klubu "kvůli kauze Morava" chápal jako "účelovou záminku" a v takovém případě by "bylo fér, kdyby řekli ´my jsme se rozhodli z ODS odejít, hlasovat s komunisty a ČSSD´".

"Překvapivé to není. Bylo to už znát z jeho výroků a chování, že je nastoupen k tomuto kroku. Byl už delší dobu v izolaci, a to nejen poslaneckého klubu, ale i regionálního sdružení," komentoval Ranincovo vystoupení z klubu ministr práce Petr Nečas.

Ani šéfa ČSSD Jiřího Paroubka nevyvedl Ranincův odchod z míry. "Po brutálním tlaku v klubu ODS ze strany vedení občanských demokratů mě to nepřekvapuje," odpověděl lakonicky.

. REZIGNAČNÍ DOPIS JURAJE RANINCE ŠÉFOVI POSLANCŮ ODS PETRU TLUCHOŘOVI

Vážený pane předsedo,

oznamuji Vám, že k dnešnímu dni ukončuji své členství v poslaneckém klubu ODS. Hlavním důvodem, proč členství v poslaneckém klubu ukončuji, je můj zásadní nesouhlas s tím, jak se vedení poslaneckého klubu a většina jeho členů snaží vyrovnat s takzvanou kauzou poslance Jana Moravy.

Jsem přesvědčený o tom, že tato kauza svojí závažností útočí přímo na základy demokratického právního státu, a pokud nebude důsledně objasněna, nelze očekávat, že se v budoucnosti něco podobného nebude opakovat.

Chci Vás i členy poslaneckého klubu ODS ubezpečit, že i nadále budu při svém jednání v Poslanecké sněmovně prosazovat volební program ODS, za který jsem byl ve volbách v roce 2006 zvolen.

V této souvislosti bych Vás chtěl požádat, abych i jako nečlen poslaneckého klubu mohl dostávat stanoviska zpravodajů poslaneckého klubu ODS k jednotlivým návrhům zákonů. Předpokládám, že stejně jako v minulosti se s těmito stanovisky budu moci v drtivé většině případů ztotožnit.


S přátelským pozdravem
Juraj Raninec

Kauza poslance Moravy, fotografie a skrytá kamera

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Slevy ve vlacích mohou padnout, ČSSD chce přidat 900 korun na penze

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí...

Sociální demokraté chtějí za každou cenu přidat penzistům v příštím roce v průměru 900 korun, a tak připouštějí...

Jarní teploty vystřídá v půlce týdne déšť, o víkendu se sluníčko vrátí

Ilustrační foto

Slunečné a teplé počasí bude pokračovat i na začátku nového týdne, jen v některých oblastech se objeví mlha. Teploty i...

VIDEA TÝDNE: Pokousaná modelka, identická dvojčata a šokovaní záchranáři

K modelce se při focení na pláži rozběhlo prase a kouslo ji do zadku

Nejsledovanější videa tohoto týdne jsou z celého světa. Diváky iDNES.tv zaujala nešťastná modelka, naprosto identická...

Najdete na iDNES.cz